Edirne’de İtfaiye Haftası kutlamaları

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İtfaiye Haftası dolayısıyla Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personeliyle bir araya geldi.

Edirne’de İtfaiye Haftası kutlamaları

26 Eylül 2017 14:43

Büyük bir özveriyle, gece-gündüz demeden vatandaşların ve diğer canlıların yardımına koşan itfaiye personelinin İtfaiye Haftası’nı kutlayan Gürkan, "Kolay değil. Ateşin içine girmek bile başlı başına bir cesaret ister. Mesela ben İtfaiyeci olamazdım. Zannetmiyorum yapabileceğimi" dedi.


Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İtfaiye Haftası’nda geleneği bozmayarak İtfaiye Müdürlüğü personeliyle kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıya Başkan Gürkan’ın yanı sıra Edirne Belediye Başkan Yardımcıları; Selçuk Çakır, Hakan İşcan, Ertuğrul Tanrıkulu, Hüsnü Güler ile Belediye Meclis Üyesi Mehmet Özçuhacı, Tüm Yerel Sen Şube Başkanı Savaş Çerkez, İtfaiye Müdürü Aydın Baskak, İtfaiye Amiri Erdoğan Göbel, Zabıta Müdürü Mustafa Zogo, sendika temsilcileri ve İtfaiye personeli katıldı.


Büyük bir özveriyle, gece-gündüz demeden vatandaşların ve diğer canlıların yardımına koşan itfaiye personelinin İtfaiye Haftası’nı kutlayan Gürkan, "Belediyelerin en riskli müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü. Tabi ki tüm birimlerimizde risk söz konusu; Su Kanal’da Zabıta Müdürlüğünde de. Ancak İtfaiye Müdürlüğünün personeli her olayda, her an ciddi bir risk altında. Hafta sonu belki hacim olarak çok büyük değil ama ekonomik olarak çok büyük bir yangın atlattık. Trakya Birlik’in depolarından birisi tutuştu. Takip ettiğimi kadarıyla 17 saat sürdü çalışmanız. Sizlerin sosyal medya adreslerinizden sizi takip ediyorum. Bu sırrı da sizinle paylaşayım. Kolay değil. Ateşin içine girmek bile başlı başına bir cesaret ister. Mesela ben itfaiyeci olamazdım. Zannetmiyorum yapabileceğimi. O yüzden çok riskli, çok önemli bir görev yapıyorsunuz. Hepinizi kutluyorum" diye konuştu.


AB kapsamında İtfaiye Müdürlüğüne yeni araçlar alınacağını ifade eden Gürkan, "İtfaiye Müdürlüğünün binasını yeniledik. Binayı yenilemekten gururluyum. Göreve başlamadan önce itfaiyeye gelmiştim; ‘En büyük sorununuz ne’ diye sormuştum. Bana, ‘Başkanım kışları tankerlerin üzerini donmasın diye battaniyeler ile örtüyoruz. Fiziki şartlar uygun değil’ demiştiniz ve ben bu durumdan çok utanmıştım. Bu bizim acımızdan kabul edilebilir bir durum değil. Planlı, modern, sizlerin rahatça çalışabileceği, araçları kışın soğuktan ve sıcaktan koruyacak yeni bir bina yaptık. Şimdi araçlarınız yenilenecek" dedi.


Can ve mal güvenliğini sağlayan en önemli teşkilatlardan birinin itfaiye olduğunu belirten Tüm Yerel Sen Şube Başkanı Savaş Çerkez, "İtfaiyeciliğin 303’üncü yılını kutluyoruz. İşiniz zor onu biliyoruz ama büyük bir özveri ve gayretle can ve mal güvenliğimizi sağlamak için elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı da çok iyi biliyoruz. Edirne İtfaiyesi olarak modernizasyon çalışmaları çerçevesinde yeni itfaiye binası ve yeni teçhizatlar tam olarak sağlandı. Belediye başkanımıza ve başkan yardımcılarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz" ifadelerine yer verdi."Meslek grubuna alınmalı"


İtfaiyeciliğin meslek grubuna alınması için büyük bir mücadele verdiklerini aktaran Çerkez, "İtfaiyeciliğin bir meslek grubuna alınması için sendikamız diğer itfaiye dernekleriyle birlikte büyük bir mücadele vermektedir. Verdiğimiz önergeler mecliste komisyonlarda şu an beklemekte. Ama biz bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Nasıl ki itfaiyenin meslek lisesi var, meslek yüksekokulu var. İtfaiyecilikte bir meslek sayılmalı diye düşünüyoruz. Bu yönde mücadele ediyoruz" dedi.


İtfaiye Müdürü Aydın Baskak ise "İtfaiyecilik bambaşka bir meslek. Bir asker, bir polis önceden de yapacağı işlerle ilgili istihbarat toplar ama bizim böyle bir şansımız yok. Yangınlara girdiğimizde neyle karşılaşacağımızı hiçbir zaman bilmiyoruz. Böylesine korkusuzca görevini yapan arkadaşlarımızın bir meslek grubunda olmaması gerçekten bizleri üzmekte. Gazetecilerin bir yıpranması var ama maalesef bizim yıpranmamız çalıştığımız sürelerle kısıtlanmış. Uzun yıllar bu görevi yaptığımdan; geçmişle bugünü kıyasladığımız zaman personel arkadaşlarla ve araçlarla çok çok ileriye geldiğimizi, araç, gereç ve bina olarak Edirne’ye yakışır bir teşkilat olduğumuzu görüyorum. Tabi burada en büyük pay Sayın Başkanımızın payıdır. Bizlere her zaman destek çıkmıştır. Bizlerin nasıl çalıştığını en az bizler kadar bilen bir belediye başkanına sahip olduğumuz için de kendisine buradan şükranlarımı sunuyorum. Her zaman yanımızda olmuştur" diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

EDİRNE HAVA DURUMU
9
°
C
Yağmurlu
 • Çarşamba
  Yağmurlu
  9°C
 • Perşembe
  Yağmurlu
  10°C
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  10°C
 • Cumartesi
  Yağmurlu
  10°C
EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  Reklamı Geç