Edirne’de köy kalkındırma projeleri

Edirne’de köylerde yaşayan vatandaşların daha iyi hizmet almaları ile alakalı başlatılan köy kalkındırma projeleri çalışmaları devam ediyor.

Edirne’de köy kalkındırma projeleri

28 Eylül 2017 16:01


Köy kalkındırma projeleri kapsamında köylerin cami çevre düzenlemeleri, mezarlık çevre düzenlemeleri, köy halkına açık ortak kullanım alanları çevre düzenlemesi ve halk sağlığını doğrudan etkileyen çöp toplama ve köy suları konularında iyileştirmelerde bulunuldu.


Edirne İli Çevre Koruma Vakfı Müdürü Ali Eraslan, “Valimiz ve Vakıf Başkanımız Günay Özdemir’ in talimatları ve yönlendirmeleri ile köylerimizle alakalı Haziran ayında başlayan çalışmalarımızla, Eylül ayı sonu itibari ile 47 köye çevre düzenleme konularında kullanılmak üzere 576 bin 500 Türk Lirası kaynak aktarımları sağlanmıştır. Köylerde yaşayan vatandaşlarımızın yaşam kalitesini arttırmak amacı ile su depolarına klorlama makineleri alınmış ve kullanılmaya başlanılmıştır. Köy halkının sağlığını yakından etkileyen çöp toplama faaliyeti alanında köylerde kullanılmak üzere 580 adet çöp toplama konteyneri alımı yapılmış ve köy ihtiyaçlarına göre dağıtımı yapılmaktadır. Yine bu alanda çöp toplama kamyonu ihtiyacına binaen 2 adet 15 metreküp kapasiteli çöp toplama kamyonu alımı yapılmış ve kamyonların teslimine müteakip köylerimizin kullanımına sunulacaktır. Yine Köklerimizin doğal yapılarını bozmayacak ve yer altı sularının kalitesini arttıracak doğal arıtma tesislerinin kurulması ile ilgili Edirne İl Özel İdaresi İle ortaklaşa geliştirilen projeye Vakfımız olarak yüzde doksan oranında katılımda bulunarak 252 bin Türk Lirası kaynak sağlanmıştır. Merkez Demirhanlı köyü, Enez Abdurrahim köyü, Enez Vakıf Köyü ve Keşan Gökçetepe Köyü olmak üzere bin 483 kişinin yaşadığı bu köylerde doğal arıtma tesisi kurulmasına katkı sağlanmıştır” dedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

EDİRNE HAVA DURUMU
36
°
C
Az Bulutlu
 • Cuma
  Az Bulutlu
  36°C
 • Cumartesi
  Sıcak
  36°C
 • Pazar
  Sıcak
  36°C
 • Pazartesi
  Sıcak
  35°C
Reklamı Geç