Erzincan’a 15 Milyon TL’lik kesim evi

Erzincan’da 15 milyon 350 bin TL’ye mal olan ve Türkiye’de ilk olarak güneş enerjisiyle kendi enerjisini kendisi üretecek olan ilk kesim evinin açılışı töreni icra edildi.

Erzincan’a 15 Milyon TL’lik kesim evi

02 Ekim 2017 16:16


İnşa edilecek olan kesim evinde, günde 250 büyükbaş 500 küçükbaş hayvan kesimi yapılabilecek. 18 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan kesim evi, Türkiye’de güneş enerjisiyle kendi enerjisini kendisi üretecek olan ilk kesim evi olma özelliği taşıyacak.


Kur’an tilavetiyle başlayan programda konuşan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, 24 projeden birinin daha startını verdiklerini ifade ederek, kesim evinin Erzincan’a hayırlı olması dileklerinde bulundu.


Başsoy açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi; “Bugün burada mutlu bir gün yaşıyoruz. 24 Projemizden bir tanesinin daha hayata geçirilmesi için start veriyoruz. Cenabı Allah hayırlı uğurlu eylesin.3 buçuk yıldır bu projenin hayata geçirilmesi için elimizden gelen tüm çaba ve gayreti sarf ederek bugün bu aşamaya getirdik. Bu arsada kısmi olarak belediyenin hissesi vardı. Yaklaşık 36-40 dönümlük arazinin satın alınmasıyla işe başladık. Bu arazinin tamamını Erzincan Belediyesinin bünyesine geçirdik. 18 Bin metre kare alan üzerinde de bu tesisin yapılması için startı verdik. Burada önemli olan bu projeler hayata geçirilirken 2-3 tane yöntem var. Bunlardan bir tanesi belediye kendi bütçesiyle yapabilir veya yap-işlet-devret modeliyle ya da yap-işlet modeliyle yapılabilirdi. Ama biz belediyenin kasasından 1 kuruş çıkmadan bu projenin yapılmasıyla ilgili yap-işlet-devret modelinin seçerek projeyi ihale ettik ve alan firmamız bugün itibari ile projesinin startını verdi. Yaklaşık 1 yıl içerisinde bu proje hayata geçecek.


“KESİM EVİNDE GÜNDE 250 BÜYÜKBAŞ 500 KÜÇÜKBAŞ HAYVAN KESİMİ YAPILABİLECEK”


Projenin mali bedeli 15 milyon 350 bin TL’ye mal olacak. 5 Bin metrekarelik bekleme alanları var. Tamamı 18 bin metrekare alan üzerine kurulacak. Kesim evinde günde 250 büyükbaş 500 küçükbaş hayvan kesimi yapılabilecek. Ayrıca 10 adet soğuk hava deposu bulunacak. Bu projenin çok ayrı bir özelliği daha var. Enerjisini kendisi üretecek. Güneş enerjisiyle kendi enerjisini kendisi üretebilecek bir tesisi Türkiye’de kesim hanelerde ilk defa hayata geçirmiş olacağız. Erzincan’ımızda ki üreticilere böyle bir tesisi hizmete açmak bize çok büyük bir onur veriyor gurur veriyor. Burada hijyen olacak her şey, hemen hemen el değmeden olacak. Bunun Erzincan’ımıza, ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.’’


Beybağı Mahallesi Yeni Çevre yolu kenarında yapılacak olan Kesim evi temel atma törenine Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, Erzincan İl Müftüsü Yavuz Karabayır, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.




YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ERZİNCAN HAVA DURUMU
8
°
C
Çok Bulutlu
 • Pazartesi
  Çok Bulutlu
  8°C
 • Salı
  Karla Karışık Yağmurlu
  10°C
 • Çarşamba
  Karla Karışık Yağmurlu
  10°C
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  9°C
Reklamı Geç