Bayır: “Kudüs Filistin’in başkentidir”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Erzurum Başkanı Taner Bayır, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul etmesine ilişkin yaptığı açıklamada, “Filistin meselesi, yalnızca Müslümanları ilgilendiren bir konu değil, insanlık tarihine kara leke olarak yerleşen bir zulümdür.

Bayır: “Kudüs Filistin’in başkentidir”

07 Aralık 2017 16:31

” dedi.


Kudüs’ün Osmanlı himayesinden çıktığı günden itibaren Batı’nın politik manevralarına sahne olduğunu hatırlatan Başkan Taner Bayır, “Bu manevraların sonuncusu, ABD eliyle Kudüs’ün İsrail’in Başkenti ilan edilmesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İşgalin 100.yılına denk gelen bu hamle, Ortadoğu’nun kaderi olarak sunulmaktadır.” ifadelerini kullandı.


Başkan Bayır, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesinin kabul edilemez bir durum olduğuna dikkat çekerek, “Filistinli kardeşlerimizin bugün, hiçbir hukuki dayanağı olmayan, insanlık dışı muamelelere maruz kalırken, İsrail’e böyle bir koz verilmesinin hiçbir hukuki, insani ve vicdani açıklaması olamayacağını vurguladı. Birleşmiş Milletler kararlarına bakıldığında 1947’den bu yana, Kudüs’ün İsrail tarafından işgal ve ilhak edilmesinin kabul edilmediğini söyleyen Bayır, “İsrail, 1980 yılında Kudüs’ü ilhak kararı almıştır. Buna karşılık, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 20 Ağustos 1980 tarihli ve 478 sayılı kararla, İsrail’in Kudüs’ün karakterini, statüsünü değiştirecek tüm idari, yasal önlem ve faaliyetlerinin ve bu konuda kabul ettiği temel yasanın hükümsüz olduğunu ilan etmiştir.


BU BİR İNSANLIK MESELESİDİR


Uluslararası hukukun dahi hiçe sayıldığı Filistin meselesinde tarafını ortaya koyan ABD, tarihi boyunca İsrail’in emellerinden biri olan bu hamleyi gerçekleştirerek, insanlığa ve barış umuduna ağır bir darbe indirmiştir. Filistin meselesi, yalnızca Müslümanları ilgilendiren bir konu değil, insanlık tarihine kara leke olarak yerleşen bir zulümdür. Üç semavi dinin de kutsal mekânlarının yer aldığı peygamberler şehri Kudüs’e, İsrail ve ABD’nin hükmetme çabası, dünyanın bütün halklarına karşı yapılan bir haksızlıktır. Barış içinde ve bir arada yaşamayı savunan tüm ülkelerin, bunu söylemden öteye taşımalarının tam vaktidir. Kudüs’ün işgaline, tüm dünyanın tepki vermesi gerektiğini savunuyoruz. Bu bir insanlık meselesidir! Başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin Devleti idealinden geri adım atılması söz konusu değildir. Tarih, hakkı olanı arayan ve zulüm gören Müslümanları da zalimleri de yazacaktır. Bu zulüm, gelecek nesillere kötü bir miras olarak kalacaktır.” dedi.


Bayır, sözlerini; “Biz Müslümanlar olarak, Müslüman iş insanları olarak var gücümüzle bu mezalimin karşısında durduk ve duracağız.” şeklinde tamamladı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ERZURUM HAVA DURUMU
3
°
C
Karla Karışık Yağmurlu
 • Salı
  Karla Karışık Yağmurlu
  3°C
 • Çarşamba
  Karla Karışık Yağmurlu
  4°C
 • Perşembe
  Parçalı Bulutlu
  4°C
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  5°C
Reklamı Geç