Fobi, hayatı zorlaştırıyor

Özgül fobinin bazı durum veya nesnelere karşı mantıksız ve aşırı korku duyma hali olduğunu belirten Psikolog Barış Gürkaş fobinin hayatı…

Fobi, hayatı zorlaştırıyor

30 Kasım 2016 11:58

Özgül fobinin bazı durum veya nesnelere karşı mantıksız ve aşırı korku duyma hali olduğunu belirten Psikolog Barış Gürkaş fobinin hayatı zorlaştırdığını söyledi.
Psikolog Barış Gürkaş, "Bu durum kişiye mantıksız gelsede bunun önüne geçemez. Buna rağmen özgül fobi şikayetiyle kliniklere başvuran danışanların sayısı oldukça azdır. Genellikle başka şikayetlerle başvuran danışanların görüşme esnasında özgül fobileri olduğu ortaya çıkar. Doğrudan özgül fobi şikayetiyle başvuranlarda ise, fobinin genellikle hayatını önemli ölçüde kısıtlayacak seviyeye ulaştığını görmekteyiz" dedi.
Kişinin fobisinden dolayı tedavi arayışına girmemesinin en önemli sebebi bunu bir sorun olarak görmemesi ve bir kişilik özelliği gibi tanımlaması olduğunu kaydeden Gürkaş, "Çevresi de bu korkunun normal bir durum olduğunu düşünür ve sosyal çevresi kişinin korkusuyla yüzleşmeyeceği şekilde hayatlarını şekillendirir. Örneğin arkadaş arasında konuşulurken bile bu arkadaşta kediden korkuyor şeklinde konuşulur ve kedi olan yerlere gidilmemeye çalışılır" diye konuştu.
Özgül fobilerin kişinin hayatını çok etkilemediği düşünülmesine rağmen araştırmaların bunun tersini söylediğini belirten Gürkaş, "Kimi zaman bu fobiler yüzünden kişi işine gidemiyor, evinden çıkamıyor. Uçak fobisi olan kişi seyahat gerektiren bir işi varsa işini bırakmak zorunda kalıyor, yutma fobisi olan kişi yeme düzeni bozulunca aşırı kilo kaybediyor. Bunlarla birlikte bu fobilere sıklıkla depresyon eşlik edebiliyor. Depresyon sorunu da kişinin sosyal hayatının daha da kötüye gitmesine sebep oluyor. Özgül fobinin tedavi sürecinde en etkin yöntem olarak klinik psikolog tarafından yapılan psikoterapi seansları olduğu görülmektedir. İlaç ve terapinin birçok zaman aynı anda kullanılması psikolojik rahatsızlıkların birçoğunda işlevsel olurken, özgül fobi tedavi sürecinde sadece terapinin daha etkili olduğu gözlenmektedir" ifadelerini kullandı.
Gürkaş, korkunun şiddetini ve vücuttaki belirtisini şöyle sıraladı: "Genellikle kişinin korkusu, korku yaratan nesne ya da durumla karşılaştığında çeşitli seviyelerde ortaya çıkar. Korku nesnesine uzaklığı ve kaçabilme şansı yaşayacağı kaygı ve korkunun derecesini belirler. Kişinin korkularına kalp atışlarında ve nabızdaki ani artış eşlik eder. Kas gerginliği artar, kişi tehdit algıladığında aktive olan sempatik sistem (Savaş ya da Kaç), korku objesiyle karşılaşıldığında da aktive olur."
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ERZURUM HAVA DURUMU
6
°
C
Karla Karışık Yağmurlu
 • Salı
  Karla Karışık Yağmurlu
  6°C
 • Çarşamba
  Az Bulutlu
  11°C
 • Perşembe
  Parçalı Bulutlu
  11°C
 • Cuma
  Karla Karışık Yağmurlu
  6°C
ERZURUM NAMAZ VAKİTLERİ
 • 28 CEMÂZİL-ÂHIR 1438
 • 27 Mart 2017
 • Pazartesi
 • İmsak :04:19
 • Güneş :05:59
 • Öğle :12:31
 • İkindi :16:03
 • Akşam :18:41
 • Yatsı :20:11
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.