Kurban Keserken Dikkat!

Kurban Bayramı yaklaşırken Dermatoloji Uzmanı Dr.Şerafettin Saraçoğlu kesim sırasında bulaşabilecek cilt hastalıklarına karşı uyarıda bulundu.Kurban…

Kurban Keserken Dikkat!

30 Eylül 2014 14:07

Kurban Bayramı yaklaşırken Dermatoloji Uzmanı Dr.Şerafettin Saraçoğlu kesim sırasında bulaşabilecek cilt hastalıklarına karşı uyarıda bulundu.
Kurban bayramından en sık ellerde bıçak kesisine bağlı sorunlar geldiğunu söyleyen Saraçoğlu, “Fakat bunun yanında genellikle bayramdan bir hafta sonra dermatoloji kliniklerine ellerinde kızartılı, içi kanla dolu su dolu kabarcıklar içeren, kızartılı hafif ağrılı yaralar yakınması ile çok sayıda hasta başvurusu olur. Bu sorunun dermatoloji kliniklerindeki kurban bayramı sonrası artışında kurban etleri ile temasın rolü mutlaktır. Sütçü nodülü veya Orf olarak isimlendirilen bu yaralar koyun veya keçilerde bulaşıcı bir mikrobik hastalık nedeniyle olmaktadır. Kurban eti ile uğraşırken ellerde var olan küçük sıyrık veya kesiklerden bulaşan mikroplar deride yaklaşık bir hafta içerisinde az önce görünümünü tarif ettiğim yaralara neden olurlar. Aslında bu tür sorunlar hayvancılık yapanlar, kasaplarda sık görülen bir durumdur. Yaralar iyi bir bakımla genellikle 3-6 haftada iyileşmektedir. Bulaşmayı engellemenin bir yöntemi olarak kurban eti ile uğraşılacaksa eldiven kullanılması önemlidir. “ diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ERZURUM HAVA DURUMU
16
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Pazartesi
  Parçalı Bulutlu
  16°C
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  18°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  18°C
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  18°C
Reklamı Geç