AÖF engelleri aşıyor

Yaklaşık 1,5 milyon öğrencisi bulunan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi, teknolojik gelişmeler doğrultusunda yaşanan değişimleri engelli öğrencilere de yansıtmak için çalışmalarına devam ediyor.

AÖF engelleri aşıyor

21 Mart 2017 13:37


Eğitim materyallerinden sınav hizmetlerine kadar birçok alanda engellilere yönelik kolaylıklar sağlama ve yeni ürünler ortaya koyma amacında olan Açıköğretim Sistemi, engellilere hem eğitim hem de sosyal hayatta yeni imkânlar sunma gayretlerine her geçen gün bir yenisini daha ekliyor. Bu konuda bir açıklama yapan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sisteminden Sorumlu Rektör Yardımcısı ve Açıköğretim Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Yücel Güney, öğretim alanında; hem çalışma materyali hem de sınav hizmetlerinde tüm imkânları engellilerin engellerini aşmak için kullandıklarını kaydetti.


Prof. Dr. Güney, Açıköğretim Sistemindeki engelli öğrencilere sağlanan kolaylıkları anlatarak, şöyle devam etti:


“Engelli öğrencilerimize AÖF bürolarında verilen hizmetlerde işlem önceliği tanımaktayız. Engelli oranı yüzde 40 ve daha fazla olan öğrencilerden dönem öğretim gideri alınmamaktadır. Ayakları engelli öğrencilerimiz, sınavlara sınav binalarının giriş katında alınmaktadır. Görme engelli öğrencilerimize sınavlarda yardımcı verilmekte ve bu öğrencilerimiz bazı sorulardan muaf tutulmaktadır. Görme engelli öğrencilerimize fakültelerine dilekçe ve rapor ile başvurmaları durumunda büyük puntolu soru kitapçığı ve cevap kâğıdı düzenlenmektedir. Engeli nedeniyle yatağa bağlı olan öğrencilerimiz evde sınava alınmaktadır. Özel engel durumu bulunan (Down sendromlu, epilepsi vb.) öğrencilerimiz dilekçe ve raporları ile başvurmaları durumunda ayrı salonlarda sınava alınmaktadır. Ellerini kullanamayan öğrencilerimize sınavda cevap kâğıdı işaretleyecek görevli verilmektedir. Özellikle görme engelli öğrenciler okuyucular tarafından okunduğunda anlaşılamayacak derecede grafik tablo içeren sorulardan muaf tutulmaktadır. Öğrenim Teknolojileri Ar-Ge birimimiz tarafından görme engelli öğrencilere yönelik sesli kitap projesi başlatılmıştır. Ayrıca, isteyen engeli öğrencilere CD ile ders kitapları Word dosyası olarak verilmektedir.”


Öte yandan engellilere yönelik sağlanan kolaylıklar, yapılan çalışmalar ve ilerde düzenlenecek olan etkinliklere “engelsizaof.anadolu.edu.tr” adresinden ulaşılabileceği bildirildi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ESKİŞEHİR HAVA DURUMU
8
°
C
Sağnak Yağışlı
 • Pazartesi
  Sağnak Yağışlı
  8°C
 • Salı
  Çok Bulutlu
  16°C
 • Çarşamba
  Az Bulutlu
  16°C
 • Perşembe
  Parçalı Bulutlu
  18°C
ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ
 • 28 CEMÂZİL-ÂHIR 1438
 • 27 Mart 2017
 • Pazartesi
 • İmsak :05:02
 • Güneş :06:42
 • Öğle :13:14
 • İkindi :16:46
 • Akşam :19:24
 • Yatsı :20:54
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.