Kömürlü termik santraller insan sağlığını olumsuz etkiliyor

Eskişehir Bilecik Tabip Odası Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Dr.

Kömürlü termik santraller insan sağlığını olumsuz etkiliyor

06 Ekim 2017 15:51

Mehmet Akif Aladağ, Eskişehir kömürlü Termik Santral projesi ihale aşamasına gelindiğini, hiç yasal prosedür göz önüne alınmadan oldu bittiye getirilmeye çalışıldığını öne sürerek bu projenin Eskişehir halkı için son derece sakıncalı olduğunu söyledi.


Bilimsel araştırmaların kömürlü termik santrallerin, yol açtığı kirlilikler yüzünden santralde çalışanlar ve çevresinde yaşayanlar başta olmak üzere toplumun geniş kesimlerinde rahatsızlıklara, hastalanmalara ve ölümlere yol açtığını açıkça ortaya koyduğunu ifade edene EBTO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Mehmet Akif Aladağ’ın konuyla ilgili açıklaması şöyle:


“Termik santrallerin çevresinde yaşayanlarda sağlıkları en çok bozulmaya aday olan risk grupları çocuklar, yaşlılar, astım hastaları, KOAH’ı olanlar ve sosyo-ekonomik düzeyi düşük insanlar olarak saptanmaktadır. Ayrıca bu araştırmalar, kömürlü termik santrallerin sağlık etkilerinin yalnızca yakın çevresinde yaşayanlarla sınırlı kalmadığı, kimi zaman yüzlerce kilometre uzaktaki insanların sağlığını da olumsuz etkileyebilme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Bu santralin Eskişehir merkezine 25 kilometre olduğu düşünülürse tablonun vahameti ortadadır. Kömürlü termik santrallerin sağlık etkisi daha çok hava kirliliği nedeniyle özellikle solunum ve dolaşım sistemlerinde yol açtıkları rahatsızlıklar ve hastalıklarla ilişkili olarak gündeme getirilmektedir. Ancak termik santrallerin sağlıkla ilgili olumsuz etkisi bununla sınırlı değildir. Termik santral yakınlarında ki alanlarda yaşayan balıklarda cıva düzeyinin artması, arsenik maruziyetine bağlı melanom dışı cilt kanserleri ve mesane kanserlerinde artış, termik santral çalışanlarında gözlenen sitogenetik hasar ve termik santral çevresinde erken doğumlarda artış gibi olumsuz sağlık etkileri de gözlenmektedir. Türk Tabipler Birliği’nin yaptığı bir araştırmaya göre solunum sistemi hastalıkları nedeniyle Yatağan devlet hastanesinde yatarak tedavi gören hasta oranı, aynı hastalık grubu nedeniyle Muğla merkezdeki hastanelerde yatan hastalara oranla iki kat fazladır. Bronşit, astım ve amfizem grubu hastalıklarda bu oran üç kat fazla bulunmuştur. Enerji nakil hatlarının yenilenmesi, kayıp kaçak elektrik kullanımının önlenmesi, tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişmesinin sağlanması gibi daha az maliyetli ve sağlığı çok daha az tehdit eden yöntemler varken ölüm saçan kömürlü termik santrallerde ısrar edilmesini anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu nedenle biz Eskişehir -Bilecik Tabip Odası olarak; Sağlıklı yaşamak en temel insan hakkı ise, bu hakkın hayata geçmesinin sağlanması için toplumun bütün kesimlerinin dayanışma içinde enerjinin verimli kullanılması için girişimde bulunması, yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji üretimindeki payının artırılmasını talep etmesi ve yeni kömürlü termik santrallerinin yapımına karşı çıkması gerektiğini beyan ederiz."
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ESKİŞEHİR HAVA DURUMU
28
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Perşembe
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  28°C
 • Cuma
  Parçalı Bulutlu
  31°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  31°C
 • Pazar
  Az Bulutlu
  32°C
Reklamı Geç