Pazar esnafının kar yağışı bekleyişi sürüyor

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesindeki pazar esnafı, yetersiz yağışlar ve sıcaklıkların mevsim normalleri üzerinde olması sebebi ile ürün fiyatlarında yaşanabilecek artıştan endişe ediyor.

Pazar esnafının kar yağışı bekleyişi sürüyor

14 Ocak 2018 12:20


Sonbahar ve kış aylarında beklenen yağışın olmaması ve mevsim normalleri üzerindeki hava sıcaklıkları, bütün gelirlerini tarım ürünlerine bağlayan pazar esnafını da kaygılandırıyor. Bu durumun uzun süre devam etmesi halinde önümüzdeki yıldan beklenen ürün miktarını azaltacağını belirten Perşembe Pazarı esnaflarından Yasin Bulut, özellikle karın yağmamasının kendileri için de büyük sıkıntı olduğunu anlattı. Bulut, "Toprağı asıl besleyen yağmur değil, kardır. Toprak kar suyunu muhafaza edip ağır ağır tüketir, daha çok verim verir. Ürünü 3 kilo vereceğine 4 kilo verir. Ama kar yağmazsa aynı şekilde olmaz, 4 kilo veren topraktan 2 kilo alırsın, bu durum da müşteriye yansır. Sonuçta 2 liralık mal 4 lira olur, pahalanır. Mevsiminde olan meyveler bol çıkarsa tabi ki ucuz oluyor, ama mevsim değişikliği olunca ağaçlar erken uyanırsa, seneye meyve pahalı olur” şeklinde konuştu.


“Havaların bu kadar ılıman gitmesi çiçekleri de uyandırır”


Odunpazarı kapalı Pazar esnaflarından Hakan Ayaz, beklenen kar yağışının gelmemesinin gelecek sene tezgahlara olumsuz yansıyacağını ifade ederken, “Havalara bakıyoruz hala kar yok. Bahar gibi böyle olunca narenciyeye ister istemez etkisi oluyor. Biz esnaf olarak havaların soğumasından yanayız. Soğuk olursa bizim satışlarımız daha çok artar. Bu sene kar yağmadığı için pazarlar da boş. Kar yağmaması, havaların bu kadar ılıman gitmesi çiçekleri de uyandırır. Çiçekler uyanırsa en ufak soğukta tekrar ölecekler. Bu durum fiyatlara ister istemez önümüzdeki yıl yansıyacak. Çiçek açacak, hava bir daha soğuyacak, çiçekler kuruyacak meyve için iyi olmayacak, fiyatlar bence yine yükselecek. Her türlü tüketiciye daha masraflı alışverişler olacak” ifadelerini kullandı.


1970’den bu yana pazarcılık yaptığını söyleyen kar yağışının gerçekleşmediğini ve bunun gelecek yıl rekolteye olumsuz yansıyacağını belirten Emin Özkaya, konu ile ilgili şunları kaydetti:


“Bu sene kış gelmedi. Lodos bu seneye göre daha çok oldu. Ağaçlarda filiz vermeye başladı, çiçek açmaya başladı. Bu demek oluyor ki narenciye ürünlerimiz seneye çok nadir olacak. Bu hayra alamet bir şey değil. Bahar havası var, açılan çiçekler ne olacak, soğuğu yiyince dökülecek, döküldüğü anda ağaçlar kısır kalacak, verim olmayacak. Verim şu an %80 ise seneye %30-%20 civarlarına kadar düşebilecek. Bazı kesimleri vurmayacak, bazı kesimler zaten yok oldu. % 20’ye kadar düşecek.”
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

ESKİŞEHİR HAVA DURUMU
26
°
C
Yer Yer Sağnak Yağışlı
 • Cumartesi
  Yer Yer Sağnak Yağışlı
  26°C
 • Pazar
  Çok Bulutlu
  26°C
 • Pazartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  26°C
 • Salı
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  28°C
Reklamı Geç