İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Şeker hastalığına bağlı ayak yaralarına ameliyatsız tedavi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Girişimsel Radyoloji Bilim Dalı Başkanı Doç.

Dr. Fahrettin Küçükay, şeker hastalığına bağlı ayak yaralarında ayağı kurtarmak için gerçekleştirilen damar içi yolla ameliyatsız tedavi hakkında bilgilendirici bir açıklama yaptı.


Doç. Dr. Fahrettin Küçükay, şekere bağlı ayak yarasının (ülseri), şeker hastalığına bağlı olarak ayaklara giden damar ve sinir yapılarının bozulması sonucu, tedaviye dirençli ayak yaralarının oluşması ve ciddi ayak enfeksiyonlarının ortaya çıkması olduğunu anlattı. Küçükay, açıklamasında, “Şeker hastalarında damar bozuklukları oldukça sık görülür. Neden olur? Kan şekeri düzenlenmesi iyi yapılmayan, ayak koruması yetersiz yapılan ve ileri evre şeker hastası kişilerde olur. Tedavi edilmezse, edilemezse ne olur? Şeker hastalarında mutlaka damarların değerlendirilmesi, darlık ve tıkanıklıkların da giderilmesi gerekir. Aksi takdirde ayağın kesilmesi gerekebilir. Şekere bağlı ciddi ayak yaralarının yüzde 25-30'unda ayağın kesilmesi gerekmektedir. Şeker hastaları şeker hastası olmayanlara göre bacak kesilmesi açısından 15 kat daha fazla riske sahiptir. Ayrıca bacağı kesilen hastalar normale göre daha kısa yaşamaktadırlar. Şekere bağlı ayak yaralarında damar içi yolla ameliyatsız tedavi nedir? Damar içinden ince teller ve borular yardımı ile girerek tıkalı veya daralmış kısma ulaşıp buraya balon, stent uygulayarak ve gerekirse oluşmuş pıhtıyı çıkararak damarın yeniden açılmasını sağlayan yöntemdir. Ameliyatsız, ağrısız, acısız, komplikasyonları nispeten düşük bir yöntemdir. İşlem sonrasında gündelik hayatınıza devam edebilirsiniz. Damar içi yolla tedavi niçin yapılır? Çünkü ayağın kesilmesini ciddi bir oranda geciktirebilir veya engelleyebilir. Ya da ayağın daha uç noktadan daha az bir şekilde kesilmesini sağlayabilir” diye belirtti.Bu tedaviyi yaptırmak için nereye başvurabilirim?


Doç. Dr. Fahrettin Küçükay, bu rahatsızlığın tedavisi için hastanelerin girişimsel radyoloji polikliniklerine başvurabileceğini belirterek, “Unutulmamalıdır ki şekere bağlı ayak yarasının tedavisi çok sayıda branştan doktorların denetiminde ve gözetiminde takım çalışması içinde yapılmalıdır” şeklinde anlattı.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.