Azeri öğretim üyesinden terimler sözlüğü

Gaziantep Üniversitesi Azeri Öğretim Üyesi Prof.

Azeri öğretim üyesinden terimler sözlüğü

06 Ekim 2017 14:25

Dr. Babek Kurbanov’un yeni kitabı ‘Estetik Terimler Sözlüğü’ kitabı yayınlandı.


Prof. Dr. Kurbanov, yıllarca süren araştırmalar sonucu ortaya çıkarttığı Estetik Terimler Sözlüğü kitabını büyük bir mutlulukla okuyucularına sunduğunu ifade etti. Eserini Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda hazırlandığını, burada estetik ve sanat türlerine ait terimlerin açıklanmasının öngörüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Kurbanov, konuyla ilgili kendisinin birçok bilimsel araştırmalarının da yer aldığını söyledi.


Prof. Dr. Kurbanov, “Sözlüğü belli manada monografik karakterli sözlük gibi de değerlendirmek mümkün. Çünkü buradaki bazı terim ve anlayışlarla, sanat türleri ile ilgili çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış makalelerim de yer almakta. Sözlüğün sanatçıların, estetik üzerine çalışan bilim insanlarının, Güzel Sanatlar Fakültelerinin öğrencilerinin, aynı zamanda geniş sanatsever okuyucularının ilgisini çekeceği inancındayım.”


İmamveriyev’den Dede Şemşir’ kitabı


Prof. Dr. Babek Kurbanov’un önsözünü hazırladığı GAÜN Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ilgar İmamverdiyev’in ‘Dede Şemşir İfaçılığı Sanatında Geleneksel Saz Havaları’ adlı kitabı da yayınlandı. Kitabın Dede Şemşir Kültür Ocağı İctimai Birliğinin’nin desteğiyle hazırlandığını, Dede Şemşir’in Azerbaycan’ın Âşık Veysel’i olarak tanımlandığını vurgulayan Prof. Dr. İmamverdiyev, “Dede Şemşir’in 125. Doğum gününe özel olarak bu kitabı hazırladım. Dede Şemşir’in 1957 yılında Babek Hoca’nın babası Azerbaycan’ın Halk Şairi Osman Sarıvelli’nin vesilesiyle stüdyo ayarlanmış, 75 saz ezgisi kayda alınmış. Bu kitapta 62 saz ezgisini notaya aktardım. Kendime ait iki bestem de kitapta yer alıyor” dedi.


"Kardeşlik yolunda her şeye hazırız"


Dede Şemşir’in 125. Yılı nedeniyle GAÜN Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda heykeli kurulduğunu aktaran Prof. Dr. İmamverdiyev, Azerbaycan-Türkiye kardeşliği için her şeye hazır olduklarını belirterek, "Dede Korkut, Farabi, Buhurizade Mustafa (Itri), Âşık Veysel, Tabmuri Cemil bey, Müzaffer Sarısözen, Nida Tüfekçi, Yücel Paşmakçı, Mehmet Özbey gibi Türkiye’nin en meşhur, ünlü sanatçılarının heykellerinin arasında Dede Şemşir’in de yer alması Azerbaycan için gurur verici ve iki ülke arasında dostluğun simgesidir. Bu kitapta o simgeye hizmet ediyor. Üniversitemizde bağlama çalan öğrencilerimiz Azerbaycan’ın klasik saz ezgilerini bağlamada da çalabilir. Azerbaycan - Türkiye kardeşliği, dostluğu yolunda biz her şeye hazırız. Bu kitap da bu heykelin kurulması da bizi ve Azerbaycan halkını sevindiriyor” şeklinde konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

GAZİANTEP HAVA DURUMU
38
°
C
Sıcak
 • Perşembe
  Sıcak
  38°C
 • Cuma
  Sıcak
  38°C
 • Cumartesi
  Sıcak
  38°C
 • Pazar
  Sıcak
  37°C
Reklamı Geç