VI. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi

Gaziantep’te düzenlenen VI. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama kongresinde konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. ali Gür,…

VI. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Kongresi

01 Aralık 2016 14:55

Gaziantep’te düzenlenen VI. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama kongresinde konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. ali Gür, "Anadolu ve Gaziantep hep göçün merkezi oldu" dedi.
GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, GAÜN Gaziantep Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı ile Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen VI. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama Kongresi’nin açılış konuşmasında, Anadolu coğrafyasının insanlık için göç geçiş merkezi olduğunu söyledi. Anadolu’da eskiden beri göç yolları olduğu için şu anda da bu travmanın ana mekanı olduğunu anlatan Gür, “Bugün Suriye biter, yarın Irak başlar öbür gün Libya, Lübnan derken bu coğrafya hep göçe ev sahipliği yapacak. Bu aynı zamanda Anadolu insanının kadirşinaslığıdır. Ve travmalar karşısında toplumsal rehabilitasyonun en önemli de çıktısıdır. Gaziantep bu açıdan çok büyük bir kadirşinaslık göstermiştir. Gaziantep Üniversitesi bu işin büyük yükünü çekiyor. Biz 3 bin 700 yabancı öğrencisi olan 108 ülkeden Birleşmiş Milletler ’in küçük bir nüvesini taşıyoruz. Dil, din, ırk, kültür farklılığı demeden 108 ülkenin çocukları burada barışık yaşıyor. Bin 900 Suriyeli öğrencimize ev sahipliği yapıyoruz. İngilizce, Türkçe ve Türkiye’de tek olan Arapça eğitimiyle nadir bir üniversiteyiz. Uluslararasılaşmış, kültür, dil, din, renk farklılığı gözetmeden barışık bir ruh haletinde yaşatan bir üniversitenin merkezindeyiz. Gaziantep’te bu kadar zengin bir kültürel yapı üzerinde, hazinede bulunduğumuz için mutluyum. Sizleri de bu hazineleri birlikte paylaşma adına çok mutlu olacağınızı düşünüyorum” dedi.
"Uygulamaları paylaşıyoruz"
Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Filiz Bilge de konuşmasında, derneğin bir meslek örgütü olarak 1989 yılında kurulduğunu hatırlatarak, psikolog danışmanlarının eğitim, adalet, sağlık alanlarda uygulamalarının bulunduğunu söyledi. Bilge, “Bu uygulamaların meslektaşlarımızla paylaşılmasına da ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla bunu sağlamak için geleneksel bir şekilde Altıncı Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulamaları Kongresi’ne gelmiş olduk. Derneğimizle ilgili bilimsel etkinliklerimiz çok önemli bir yer kapsıyor” ifadelerini kullandı.
"Gaziantep çok özel şehirdir"
GAÜN Gaziantep Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı ve İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Hamamcı ise kongrenin ana temasını göç ve psikolojik danışma olarak belirlediklerini kaydederek, göçün Türkiye’nin özellikle Güneydoğu’nun ve Gaziantep’in en önemli sorunlarından birisi olduğuna dikkat çekti. Göç konusunda da Gaziantep’in çok özel bir şehir olduğunu ifade eden Prof. Dr. Hamamcı “Gaziantep son beş yıldır hem göçle gelen kişileri ağırlamaları, onlara uygun yaşam koşulları sağlamaları, onların travmalarına şahitlik etmesi ve acılarıyla empati yapabilmesi açısından çok özel bir şehirdir. Bu şehirde yaşayan uygulamacılara ve alanda çalışanlara katkı sunmak amacıyla kongremizin temasını göç ve psikolojik danışma olarak belirledik” diye konuştu.
Destek verenlere teşekkür
Açılış konuşmalarının ardından Kongreye destek verenlere plaket ile teşekkür edildi. Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Filiz Bilge ve Rektör Prof. Dr. Ali Gür, karşılıklı olarak birbirlerine plaket verdi. Prof. Dr. Zeynep Hamamcı ayrıca, kongreye katkılarından dolayı GAÜN Genel Sekreteri Doç. Dr. Ayhan Doğan, Genel Sekreter Yardımcıları Burhan Akyılmaz ve Mehmet Ali Eminoğlu’ya plaket sundu. GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Savaş Gürsoy’un da katıldığı törende, Vize Yayıncılık adına Ferit Resuloğulları, Pegem Akademi Yayıncılık adına Sunay Karadağ, Nobel Akademik Yayıncılık adına Taner Cevizli ve Anı Yayıncılık adına Sevda Karakaya’ya Prof. Dr. Filiz Bilge tarafından plaketleri verildi. Ayrıca bu yıl altıncısı düzenlenen 2016 Empati Ödülü’nü almaya hak kazanan Eryaman Şehit Rıfat Çelik İlkokulu Müdürü Aykut Gültekin’e ilkokul adına Prof. Dr. Filiz Bilge tarafından plaketi teslim edildi.
Gaziantep’te 3 gün sürecek kongre, Uz. Dr. Tahir Özakkaş’ın, “Ruhumuzun içindeki ve bedenimizin dışındaki göçlerde bütüncül psikolojik danışmanlık” konulu sunumuyla başladı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

GAZİANTEP HAVA DURUMU
17
°
C
Az Bulutlu
 • Perşembe
  Az Bulutlu
  17°C
 • Cuma
  Az Bulutlu
  20°C
 • Cumartesi
  Az Bulutlu
  20°C
 • Pazar
  Az Bulutlu
  21°C
GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
 • 24 CEMÂZİL-ÂHIR 1438
 • 23 Mart 2017
 • Perşembe
 • İmsak :04:47
 • Güneş :06:22
 • Öğle :12:48
 • İkindi :16:16
 • Akşam :18:52
 • Yatsı :20:18
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.