VI. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik kongresi gerçekleştirildi

Türkiye’deki başarılı psikolojik danışmanları ve bu alandaki akademisyenlerin katıldığı 6. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama Kongresi…

VI. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik kongresi gerçekleştirildi

01 Aralık 2016 13:55

Türkiye’deki başarılı psikolojik danışmanları ve bu alandaki akademisyenlerin katıldığı 6. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama Kongresi başladı.
Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı ve Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneğinin işbirliğiyle düzenlenen VI. Ulusal Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama Kongresi Divan Otel toplantı salonunda gerçekleşti.
Kongreye Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ali Gür, Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof Dr. Zeynep Hamamcı, Rektör Yardımcıları, akademisyenler ve birçok davetli katıldı.
Türkiye’de yaşanan göç sıkıntısına değinen Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Ali Gür, "Göç insanlığın en büyük travmasıdır ve insanoğlunun kainatta var olduğu günden itibaren sürekli göç fenomeni ile karşı karşıya kalacaktır. " dedi.
Toplumda çeşitli nedenlerle hep göç yaşandığını söyleyen Gür,” Asıl göç bireysel olarak insanın kendi ruhunda vardır. Bu dünyadan yine göçerken o kadar büyük bir sancılar yaşıyoruz. Sadece biz değil bizi sevenlerimiz ve ayrıldıklarımız daha büyük travmalar yaşıyorlar. Anadolu coğrafyası insanlık için göç geçiş merkezidir. O yüzden Anadolu coğrafyasında eksiden beri göç yolları olduğu için şuanda da biz travmanın ana mekanını yaşıyoruz. Gaziantep bu anlamada çok büyük kadirşinaslık göstermiştir. Gaziantep Üniversitesi bu işin büyük yükünü çekiyor. Biz Gaziantep Üniversitesi olarak 3 bin 700 yabancı öğrencisi olan 108 ülkeden birleşmiş milletlerin küçük bir nüvesini yaşıyoruz. Dil, din, ırk ve kültür farklılığı demeden 108 ülkenin çocukları burada barışık yaşıyor. Dolayısıyla ben Anadolu insanının gerçekten bütün travmalara karşı birliği ile inanç dil ve din kültür ayrımı yapmadan bütün hepsini bir arada harmanlayarak, tek hedefe yönlenip insanlık algısı üzerinden hareket etmesi becerisi gösterdiği için hala ayaktayız. Ayakta da olmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Gaziantep Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof Dr. Zeynep Hamamcı ise programın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Göçün Türkiye’deki en önemli sıkıntılarından biri olduğunu belirten Hamamcı, ”Güneydoğunun ve Gaziantep’in son 5 yıldır hem göç ile gelen kişilere ağırlamaları ve onlara uygun yaşam şartlarını sağladığını görüyoruz. Gaziantep’e göç eden insanlara gerekli ihtiyaçları ve olanakları, ve onların travmalarına şahitlik etmesi ve acıları ile empati yapabilmesi açısından güzel bir şehirdir” diye konuştu.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

GAZİANTEP HAVA DURUMU
20
°
C
Parçalı Bulutlu
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  20°C
 • Pazartesi
  Çok Bulutlu
  18°C
 • Salı
  Sağnak Yağışlı
  18°C
 • Çarşamba
  Sağnak Yağışlı
  19°C
GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
 • 27 CEMÂZİL-ÂHIR 1438
 • 26 Mart 2017
 • Pazar
 • İmsak :04:42
 • Güneş :06:18
 • Öğle :12:47
 • İkindi :16:17
 • Akşam :18:55
 • Yatsı :20:21
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.