Gümüşhaneli dağcılardan Kelkit kanyonunda zorlu yürüyüş

Gümüşhane Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü (GÜDAK) üyesi sporcular, Kelkit çayının başlangıç noktasında yer alan kanyonda zorlu bir keşif yürüyüşü gerçekleştirdi.

Gümüşhaneli dağcılardan Kelkit kanyonunda zorlu yürüyüş

08 Ağustos 2017 17:39


İl merkezi ve Kelkit ilçesinden gelen sporcuların katılımıyla Kelkit ilçesine bağlı Çimenli köyüne ulaşan sporcular Kelkit çayının başlangıç noktası sayılan Balahor deresinin oluşturduğu derin ve sarp kanyonda yürüyüşe başladı.


Önceki yıllarda kanyonun yanındaki dağ yamacından yürüyüş yapan sporcular bu kez kanyonun içinden keşif yürüyüşü yaparken, etkinliğe katılan 12 sporcunun tamamı kanyonda birçok noktayı ıslanarak geçmek zorunda kaldı.


Sıcak havanın bunalttığı günlerde Kelkit çayının buz gibi sularında serinleyerek 7,5 kilometrelik parkuru tamamlayan sporcular kanyon boyunca yer yer insan boyunu geçen akıntılar ve su akışının oluşturduğu taş havuzlarda yüzmeyi ihmal etmedi.


Parkur boyunca akan suyun kayayı oyarak oluşturduğu 4 metrelik doğal taş havuzlarla karşılaşan sporcular, kanyon boyunca dere içindeki kayaların sarp olması nedeniyle zorlandı.


Etkinlik sorumlusu Fatih Arslan, “Zorlansak ta güzel bir parkurdu” diyerek tek cümleyle yaşanan durumu anlatırken, parkurun ıslah edilip turizme açılması halinde bu bölgede eşi benzeri olmayan bir kanyon parkuru olabileceğinin altını çizdi.


Sporcular saat 10.00’da başladıkları yürüyüşü saat 16.00’da Cemallı köyünde sonlandırdı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

GÜMÜŞHANE HAVA DURUMU
33
°
C
Çok Bulutlu
 • Perşembe
  Çok Bulutlu
  33°C
 • Cuma
  Çok Bulutlu
  30°C
 • Cumartesi
  Parçalı Bulutlu
  30°C
 • Pazar
  Parçalı Bulutlu
  29°C
Reklamı Geç