Gümüşhane’nin yerel meyveleri meclis gündeminde

Bir zamanlar Osmanlı saraylarına meyve gönderen şehirlerden olan Gümüşhane’de son dönemde nesli tehlikeye düşen yerel çeşitlerin yeniden canlandırılması İl Genel Meclisi gündemine geldi.

Gümüşhane’nin yerel meyveleri meclis gündeminde

05 Ekim 2017 17:38


Meclis üyeleri Zülfikar Bal, Hüseyin Bedir, Mustafa Pala, Erbil Taştan, İsmail Tozlu, Tuncay Taşdemir, Hayati Topçu ve Mehmani Aygün’ün imzasıyla Meclis divanına sunulan önerge ile yerel meyvelerden "Göbek elması", "Misket elması", "Hacı Hamza armudu", "Cinci armudu", "Turşu armudu" gibi çeşitlerin neslinin tükenmek üzere olduğu belirtilerek, bu konuda çalışma yapılması teklif edildi.


Oy birliğiyle toplantı gündemine dahil edilen konuyla ilgili bilgi veren Pestil, Köme, Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Komisyonu Başkanı Zülfikar Bal, imzası bulunan önergeyi niçin verdiklerini şu cümlelerle anlattı: “Ata meyvelerimizin nesli tükendi ve pazarlardan bile çekildi. Bazı iller bunu yapmış. Bizim de Gümüşhane olarak bunu hayata geçirmemiz gerek. Köylerimizde ağaçlar aşılanarak bu yaygınlaştırılabilir. Tarım teşkilatı bu işe sıkı sarılarak kullanılmayan meyve ağaçlarını ücretsiz şekilde bu çeşitlerle aşılamalı. Bununla ilgili ilçelerimizde dahil olmak üzere profesyonel bahçeler kurulmalı, tüm ile yayılmalı. Atalarımızın kemikleri sızlamasın.”


İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar ise Meclisin Gümüşhane’nin tarihi ve yöresel meyveleriyle ilgili bir adım attığını belirterek, Gümüşhane’nin geçmişte yaklaşık 30 çeşit elma ve armuduyla öne çıkan bir şehir olduğunu hatırlattı.


Bugün tekrar aynı noktaya gelinebilmesi adına birtakım adımların atılacağını belirten Bayraktar, “Meclis gündemine gelmiştir. Meclis desteği verecektir. Gerekirse bütçe desteği de sağlarız. Her türlü çalışmayı yaparak inşallah bundan sonraki yeni nesillere Gümüşhane’yi geçmiş dönemlerde olduğu gibi Türkiye’ye ve dünyaya ismini duyuracaktır” dedi.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

GÜMÜŞHANE HAVA DURUMU
26
°
C
GökGürültülü Sağnak Yağışlı
 • Cumartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  26°C
 • Pazar
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  28°C
 • Pazartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  28°C
 • Salı
  Az Bulutlu
  31°C
Reklamı Geç