Harşit Çayı çimento atıkları ile kirletiliyor, balıklar ölüyor

TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilcisi Yusuf Oral, son zamanlarda Harşit Çayı’nda yaşanan balık ölümlerine bir yenisinin daha eklendiğini, Hacıemin’den Eskibağlar’a kadar Harşit Çayı tabanında ve su yüzeyinde ölü balıkların olduğunu söyledi.

Harşit Çayı çimento atıkları ile kirletiliyor, balıklar ölüyor

03 Ağustos 2017 09:44


Özellikle son 2 günde Harşit Çayı’nda 5 ile 10 bin arasında bir balık ölümü gerçekleştiğini tahmin ettiklerini kaydeden Oral, özellikle 2 Ağustos Çarşamba günü Harşit Çayı’na bakan herkesin bu acı manzara ile karşılaştığını söyledi.


Gümüşhane’de çevre savunuculuğu açısından ellerinden geldiğince mücadele ettiklerini ve bu kapsamda TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilciliği olarak her türlü çevre ihlalinde ihbar birimi haline geldiklerini dile getiren Oral, “Aldığımız ihbar telefonları üzerine Harşit Çayı’na baktığımızda Hacıemin Mahallesi’nden Eskibağlar mevkiine kadar olan kısımda dere tabanında ve su yüzeyinde binlerce balığın öldüğünü gördük” dedi.


Yaptıkları incelemede Halgent şelalesi mevkiinde bulunan bir menfezden Harşit Çayı’na çimento içeren bir atık bırakıldığını gözlemlediklerini kaydeden Oral, “Yüksek oranda çimento içeren bu atığı takip ettiğimizde bizi Gümüşhane Çevre Yolu şantiyesinin Halgent bağlantı noktasına götürdü. Zemin iyileştirmek için yapılan çalışmalar sırasında alandan geçen akarsuya yüksek oranda çimento ve kimyasal maddeler içeren atığın karıştığını gördük. Şantiyede bulunan teknik personellere sorduğumuzda ’’yapılan enjeksiyon esnasında dereye beton karışıyor’’ yanıtını aldık. Yani bugün Gümüşhane’de katledilen en az 5-10 bin balığın sorumlusu Gümüşhane Çevre Yolu Şantiyesi olmuştur. Yol çalışmalarına devam eden yüklenici firmanın zemin iyileştirme sırasında gerekli tedbirleri almaması ve böylesi bir çevre felaketine yol açması büyük bir sorumsuzluk örneğidir. Alanda yüksek miktarda yeraltı suyu olduğu bilindiği halde yeraltı suyunu alandan drene etmeden üzerine beton dökülmesi anlaşılır bir durum değildir. Bir miktar maliyet artışı ile önüne geçilebilecek iken böyle bir çevre felaketine mahal vermeye yol firmasının asla ama asla hakkı yoktur” dedi.“Yol yapımının zorlu şartlarda yapılması dereyi kirletme ve çevre ihlali yapma hakkını asla doğurmaz”


Harşit Çayı’nın suyunun vadi boyunca kendi içerisindeki sucul canlıların yaşam alanı olmasının dışında insanların sulama suyu olarak kullandığı bir akarsu olduğunu hatırlatan Oral, “Çevre Yolu geçişinde arazi yapısına bağlı olarak yol yapımının zorlu şartlarda yapıldığı aşikardır. Ancak bu zorluk dereyi kirletme ve çevre ihlali yapma hakkını asla doğurmaz. Çevre Yolu Şantiyesi Yüklenicisinin bu felakete sebebiyet veren teknik kadrosu hakkında mutlaka gerekli yaptırımları uygulaması ve kamuoyundan böylesi büyük bir hata yapıldığı için özür dilemesi gerekmektedir. Gümüşhane Belediyesinin ve Gümüşhane Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün yapılan bu çevre ihlali karşısında ihmale yol açan firmaya ne tür yaptırımlar uygulayacağının takipçisi olacağımızın özellikle bilinmesini isteriz. Evet ’’yol medeniyettir’’ ancak masum canlıları katletmenin medeniyetle örtüşür bir yanı yoktur. Bu kapsamda Gümüşhane halkını Biraz daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bir daha böylesi tatsızlıkların yaşanmamasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

GÜMÜŞHANE HAVA DURUMU
28
°
C
Çok Bulutlu
 • Pazar
  Çok Bulutlu
  28°C
 • Pazartesi
  GökGürültülü Sağnak Yağışlı
  29°C
 • Salı
  Parçalı Bulutlu
  29°C
 • Çarşamba
  Parçalı Bulutlu
  29°C
Reklamı Geç