Zigana’dan eşsiz gün batımı manzaraları

Antik çağlardan beri ticaret yolları üzerindeki önemini koruyan ve Rumca ‘Geçit’ anlamına gelen Zigana Dağı’ndaki gün batımı manzaraları izleyenleri büyülüyor.

Zigana’dan eşsiz gün batımı manzaraları

24 Eylül 2017 12:01


Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan ve insanların tarih boyunca limana ulaşmak için aşmak zorunda kaldığı Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı Geçidi’nin en yüksek noktalarından olan 2 bin 511 metre rakımlı tepeden gün batımı manzaraları seyrine doyumsuz anlar oluşturdu.


Kış aylarında olumsuz hava koşulları nedeniyle ticaret yapanların dağı aşmanın güçlüğünü belirtmek için ‘Zigana’da hayatta kalmaya bak’ diyerek birbirlerini uyardıkları Zigana Geçidi’nin en yüksek noktalarından birisi olan Alas Tepesi’nde akşam saatlerinde gün batarken güneşin ortaya çıkardığı renkler izleyenlere unutulmaz bir manzara keyfi sunuyor.


Dört mevsim ayrı güzelliklere sahip bulunan coğrafyada sonbaharın ilk günlerinde gün batımı sırasında kızıl, sarı, kırmızı başta olmak üzere renk cümbüşü oluşurken, sıradağlar adeta açık hava fotoğraf sergisine dönüştü.


Güneşin dağların arkasından batması kartpostallık görüntüler oluştururken, seyrine doyumsuz renk cümbüşüne neden olan gün batımı sırasında oluşan manzarayı görenler bu güzelliği büyük bir heyecanla seyretti.
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

GÜMÜŞHANE HAVA DURUMU
10
°
C
Sisli
 • Cuma
  Sisli
  10°C
 • Cumartesi
  Sisli
  8°C
 • Pazar
  Sisli
  8°C
 • Pazartesi
  Sisli
  9°C
Reklamı Geç