İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

16 ilde 'El Kaide' operasyonu

16 ilde 'El Kaide' operasyonu
16 ilde 'El Kaide' operasyonu

Terör örgütü El Kaide'ye yönelik 16 ilde operasyon düzenlendi.

BAYAZIT CEBECİ -ANKARA 

Terör örgütü El Kaide'ye yönelik 16 ilde düzenlenen operasyonda 120 kişi gözaltına alındı. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de 4 kişiyi gözaltına aldı. 4 zanlının Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgusu sürüyor. 

MERSİN

El Kaide örgütüne yönelik çalışma yürüten Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Adana, İstanbul ve Mersin'de eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Operasyonda örgüt adına faaliyet yürüttükleri belirlenen 15 kişi, silah ve çeşitli dokümanlarla birlikte yakalandı. Şüphelilerin, legal olarak faaliyet yürüten Nida Der adlı bir derneğin üyesi oldukları ileri sürüldü.  Örgüte yönelik operasyonların devam ettiği, gözaltı sayısının artabileceği ifade edildi. 


VAN

Van'daki operasyonda, Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde eğitim gören öğrencilere ve internet üzerinden tanıştığı kişilere, terör örgütü El Kaide'nin propagandasını yapan, bu yolla kazandırdığı elemanları örgütün Afganistan'daki kamplarına gönderdiği iddia edilen YYÜ öğretim görevlisi M.E.Y.'nin de aralarında bulunduğu toplam 5 kişinin evinde arama yapıldı. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı ve Özel Harekat Şube Müdürlüğü ekiplerinin de katıldığı operasyonda, gözaltına alınan 5 kişinin evlerinde bulunan bilgisayarların hard diskleri ile bazı belgelere el konuldu. Zanlılar, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgularının yapılması için Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Soruşturma sürdürülüyor.

ŞANLIURFA

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Daire Başkanlıkları koordinasyonunda terör örgütü El Kaide'ye yönelik 16 ilde düzenlenen operasyonun Şanlıurfa ayağında 6 kişi gözaltına alındı.
Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler sabah saatlerinde Şanlıurfa merkez, Şanlıurfa'nın Birecik ilçesi ile Adana ve İstanbul'da belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonlar kapsamında Adana'da 1, İstanbul'da 1, Birecik ilçesinde de 4 kişi gözaltına alındı. Şanlıurfa merkezde 2 kişinin arandığı öğrenilirken Adana ve İstanbul'da gözaltına alınanların Şanlıurfa'ya getirileceği öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında örgütün Şanlıurfa il sorumlusu da bulunuyor.

BURSA

Terör örgütü El Kaide'ye yönelik Gaziantep, Van, istanbul, Diyarbakır ve Bursa'nın da aralarında bulunduğu 16 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendi. Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından düzenlenen operasyonda ise örgüt üyesi oldukları iddia edilen 10 kişi gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü, zanlıların emniyetteki sorgulamalarının ardından, "silahlı terör örgütü El Kaide üyesi olmak ve örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla adliyeye sevk edileceği belirtildi.

SAMSUN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı doğrultusunda Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Samsun merkez ve 2 ilçede operasyon yapıldı. Operasyonda Samsun merkezde D.T. ve A.A., Çarşamba ilçesinde M.Y., Terme ilçesinde de R.Ö. gözaltına alındı. Terme'de yakalanan R.Ö.'nün Kocaeli'de ikamet ettiği ve Samsun'a gezmeye geldiği öğrenildi. Gözaltına alınan 4 kişinin İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne teslim edileceği belirtildi. 

MUŞ

Sabah saatlerinde 16 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyon kapsamında, Muş'ta 6 kişi gözaltına alındı. El Kaide terör örgütüne yönelik operasyon kapsamında Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan 6 kişi Emniyet Müdürlüğü'ne getirilirken, soruşturmanın sürdürüldüğü belirtildi.

ERZURUM

El Kaide terör örgütüne yönelik çalışma yürüten Erzurum Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri Türkiye genelinde 16 ilde eş zamanlı yapılan operasyonlar kapsamında Hınıs ilçesinde operasyon düzenledi. Operasyonda örgüt adına faaliyet yürüttükleri belirlenen bir kişi, çeşitli dokümanlarla birlikte yakalandı. Şüphelinin, legal olarak faaliyet yürüten Nida Der adlı bir derneğin üyesi olduğu ileri sürüldü. 

GAZİANTEP

El Kaide'ye yönelik 16 ilde düzenlenen operasyon kapsamında Gaziantep Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de 5 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan 5 şüphelinin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki sorgusunun devam ettiği bildirildi. Şüphelilerin Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgularının tamamlanmasının ardından adli makamlara sevk edilecekleri öğrenildi.

İZMİR

Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele daire başkanlıklarının koordinesinde, aralarında İzmir, İstanbul, Malatya, Mersin, Şanlıurfa ve Gaziantep'in de bulunduğu 16 ilde bu sabah erken saatlerde çeşitli adreslere eşzamanlı operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında, İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, kent merkezinde çeşitli adreslere baskın düzenledi. Baskınlar sonunda 4 kişi gözaltına alındı. Operasyonla ilgili soruşturmanın devam ettiği yeni gözaltılar olabileceği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.