18 ülkeden gelen 19 ressam Eskişehir’i resmediyor

Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında ‘16. TÜRKSOY Ressamlar Buluşması’ için Eskişehir’e gelen 18 ülkeden 19 ressam, kentin tarihi yerlerini resmediyor.

18 ülkeden gelen 19 ressam Eskişehiri resmediyor

09 Temmuz 2013 14:06

Ağırlıklı olarak tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde çalışmalarını sürdüren Özbekistan, Azerbaycan, Irak ve Kırım’dan gelen ressamlar, bölgenin tarihi dokusuna ve mimarisine hayran kalırken ülkelerine geri döndüklerinde ‘Eskişehir’ adlı kişisel sergilerini açmak istediklerini söylediler. Bazı ressamlar Eskişehir’e ikinci kez geldiklerini bazıları ise ilk defa Eskişehir ile tanıştıklarını ifade ederken, kent insanının çok sıcak kanlı olduğuna da dikkat çektiler.İHA’ya özel açıklamalarda bulunan ressamlardan Özbekistanlı Ortikbay Kazakov, Eskişehir’in çok renkli bir şehir olduğunu belirterek, resimlerine bu renkliliği yansıttığını ve kenti çok beğendiğini söyledi.Azerbaycanlı ressam Mahsatı İbrahimova ise, Eskişehir’e ilk defa geldiğini ve kenti çok sevdiğini kaydetti. Ülkesine gittiğinde Eskişehir’i tanıtan resimlerden oluşan bir sergi açmak istediğini aktaran İbrahimova, “Buraya geldiğim de Eskişehir’in Nasrettin Hoca ve Yunus Emre’nin vatanı olduğunu öğrendim. Onun için burası benim için daha değerli oldu. Burada fotoğraf makinemle çok sayıda resim çektim. Çünkü eve gittiğimde o çektiğim resimlerden yararlanarak onları tuvale aktaracağım. Yani Eskişehir serisi işler yapmayı düşünüyorum. Ayrıca Azerbaycan’da ‘Eskişehir’ sergisi açmayı düşünüyorum” dedi.Kırımlı ressam Zübeyir Kadri-zade de, Eskişehir’le alakalı duygularını dile getirerek, “Eskişehir’in en çok Odunpazarı’nı beğendim. Odunpazarı’ndaki manzaralarla bizim Kırım’daki manzaralar birbirine çok benziyor. O nedenle burada resim yapmayı çok sevdim ve Kurşunlu Camii’nin manzarasını resmettim. Bu yaptığım resmi çok sevdim, resmi Eskişehir’e bağışlayacağım” ifadelerini kullandı.Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) görevlisi Veyis Torun, Eskişehir’in bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkenti olması nedeniyle 16. Ressamlar Buluşması’nı burada gerçekleştirdiklerini belirtti.

Ressamlar buluşması sonunda açılacak sergiyle ressamların eserlerinin görücüye çıkacağını anlatan Torun, şöyle konuştu:
“TÜRKSOY’a üye ülkelere ve Balkanlarda Rusya bölgesinde bulunan bazı bağımsız federasyonlara ressamlar buluşması için davet mektubu gönderdik. 18 ülkeden ressam katıldı. Eskişehir’de ressamlarımızı serbest bırakıyoruz. Her ressam çalışmalar kapsamında 4 tablo yapacak ve bunlardan birini valiliğe bırakacak diğer resimleri ise TÜRKSOY’a bırakacak. Bizde bu resimleri yurt içinde ve dışında sergiliyoruz. Ayrıca etkinlik kapsamında yapılan tablolar, 14-17 Temmuz tarihleri arasında Kurşunlu Külliyesi’nde açılacak sergide görücüye çıkacaktır.”

KADİR ÇETİN


YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 13°C

 • Ankara

  Ankara 14°C

 • İzmir

  İzmir 16°C

 • Bursa

  Bursa 10°C

 • Trabzon

  Trabzon 9°C

TÜMÜ
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.