28 kişinin öldüğü Merasim Sokak iddianamesi hazırlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 kişinin hayatını kaybettiği Merasim Sokak'taki terör saldırısı ile ilgili iddianameyi hazırladı.

28 kişinin öldüğü Merasim Sokak iddianamesi hazırlandı

30 Kasım 2016 11:08

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Merasim Sokak’ta 28 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı hakkındaki iddianameyi hazırlayarak mahkemeye gönderdi. İddianamede, aralarında PKK'nın sözde üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 68 kişi hakkında 30'ar kez ağırlaştırılmış hapis cezası istendi. İddianamede, KCK’nın genel kapsamlı çağrılar yapmaya başladığı ve bu çağrılarda “Cizre’de katledilenlerin intikamı alınacaktır” ifadelerine yer verilerek sivil insanların hedef gösterildiği belirtildi. Çağrılar kapsamında bu saldırının gerçekleştirildiği ve 28 vatandaşın şehit olduğu kaydedildi. Fail Abdulbaki Sömer’in Salih Neccar ismiyle yurt dışından Türkiye'ye giriş yaptığı, örgüte katılmak için Gabar Dağı’nda eğitim aldığının tespit edildiği ifade edildi.

Saldırının faili PKK’nın 16 kişilik “Ölüm Timi”nde yer alıyordu
Abdulbaki Sömer’in PKK’nın alt birimini oluşturan özel kuvvetler dedikleri, 16 kişilik “Ölüm Timi”nde görev aldığının belirlendiği ve bu timde yer alanların canlı bomba olmak için eğitildiği bilgisi yer aldı. Bu listenin Siirt’te ele geçirilen bir teröristin üzerinden çıkan bir fotoğraf makinesi ve yine ölü ele geçirilen 3 teröristin üzerinde bulunan Abdulbaki Sömer ile ilgili yazılmış olan bir nottan elde edildiği kaydedildi. İddianamede, bu timin başında İshak Akçaktu’nun yer aldığı belirtildi. Ayrıca terör saldırısını üstlendiğini internet sitelerinden açıklayan “TAK” diye bir örgütün olmadığı, bu ismin PKK’nın gerçekleştirdiği terör saldırılarının üzerini örtmek ve PKK’ya yönelik tepkileri azaltmak için kullanıldığı belirtildi.
Merasim Sokak saldırısının mağdurlarından olan Deniz Kuvvetlerinde görevli Sinan Suer’in 15 Temmuz darbe girişiminde aktif görev alan ve şu anda tutuklu olan paşalardan birisi olduğu iddianamedeki bilgiler arasında yer aldı.

Uğur Kan Yüksek
 

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 26°C

 • Ankara

  Ankara 28°C

 • İzmir

  İzmir 31°C

 • Bursa

  Bursa 27°C

 • Trabzon

  Trabzon 22°C

TÜMÜ
Reklamı Geç