AIDS hastası ailenin yardım çığlığı

Antalya’nın Konyaaltı ilçesinde bir odada yaşam mücadelesi veren Aids/Hiv hastası Özcan Türkoğlu ve yine aynı hastalığa yakalanan 1 yaşındaki kızı ile eşi yardım bekliyor. Parası olmadığı için hastaneye 850 tl tutarında senet imzalayıp taburcu olan ve sosyal güvencesi olmayan baba, hayırseverlerden para değil tedavilerinin devamı için sosyal güvence istiyor.

AIDS hastası ailenin yardım çığlığı

10 Ocak 2017 10:37

Memleketi Kastamonu’dan Antalya’ya mevsimlik ağaç kesim işinde çalışmak üzere gelen 28 yaşındaki Özcan Türkoğlu’na bir yıl önce Kocaeli’de kızının doğumunda yapılan testlerde Hıv (Bağışıklık yetmezlik virüsü) teşhisi konuldu. Aynı hastalığa eşi Fatma ve 1 yaşındaki minik kızı Helin’in de yakalandığı tespit edildi. Antalya’da ağaç kesiminde günlük 120 liralık yevmiye ile çalışan Türkoğlu’nun 30 günlük parası verilmedi. Bunun üzerine bir de hastalığı ilerleyen Türkoğlu, şiddetli öksürük ve nefes darlığı şikayetiyle Atatürk Devlet Hastanesi’ne başvurdu. Burada bir süre tedavisi yapılan Türkoğlu, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Sosyal güvencesi olmayan Özcan Türkoğlu’nun tedavisi düzenli bir şekilde yapıldı. İddiaya göre 850 TL’lik hastane masrafı olduğunu öğrenen Aids hastası Özcan Türkoğlu, borcunun daha da artmaması için taburcu olmak istedi. Hastane masrafını ödeme gücü olmayan Türkoğlu, imzaladığı senet karşısında taburcu oldu. Zatürre başlangıcı da bulunan bir çocuk babası Türkoğlu, hayırsever kişinin verdiği bir mutfakta yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Sadece bir yer yatağı bulunan oda da yarı aç yarı tok yaşamaya çalışan Türkoğlu ailesi kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor. 

"Paramı alamadım"
Günlüğü 120 liradan 30 gün çalışmasına rağmen parasını alamadığını dile getiren Türkoğlu, “Paramı alamayınca zor durumda kaldık. Buradaki bir arkadaşımızın evinde 20 gün kaldık. Daha sonra bir hayırsever inşaat halindeki evde kalabileceğimizi söyledi. Bu ev bomboş bir yer yatağı ve küçük mutfak tüpü var” dedi. 

"Sağlık güvencem yok"
Hıv hastası olduğunu 1 yaşındaki kızları Helin’in doğumunda tespit edildiğini aktaran Türkoğlu, “Bu hastalık nedeniyle hızla kilo vermeye başladım. Nefes darlığım arttı. Yemek yiyememeye başladım. Benim sosyal güvencem olmadığı için sıkıntı yaşıyorum. Nereye başvurduysak yardım eden olmadı. SGK olmadığı için masraflarım yüksek. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi oluyordum ama parası yüksek. Nasıl ödeyeceğim. 1.5 ay hastanede yatmam gerekiyordu. Ama masrafları nasıl ödeyebilirim” dedi. 

"Senet imzaladı"
İlk tedavisi sürecinde sosyal güvencesi olmadığı için 850 TL bir ücret çıkarıldığını dile getiren Türkoğlu, “ Param olmadığı için taburcu oldum. 850 TL’lik senet karşılığında mecburen hastaneden çıkmak zorunda kaldım. İlaçlarım var ama kullanamıyorum. Hastanedeyken ilaçlarımı kullanıyordum. Şu an hiçbir ilacım yok. Kullanmam gereken ilacın biri 700 TL, diğeri bin 700 TL. Kızımda Hıv başlangıcı var. Yaşını dolduracağı için kısa süre sonra onunda tedavisine başlanacak. Eşimde de hıv var” diye konuştu.
Hiçbir şekilde maddi imkanının olmadığını ifade eden Türkoğlu, “Tedavim için hayırseverlerden sigorta primimin yatırılması istiyorum. Bir destek bekliyoruz” ifadelerine yer verdi. 

"1 yaşındaki kızı da hıv"
Kızlarının doğumundan sonra kendisinin de Hıv olduğunu öğrendiğini aktaran anne Fatma Türkoğlu, “Kızıma virüs yayılmasın diye birkaç ilaç tedavisi yapıldı. Eşimin durumu kötüleşti. Zor günler geçiriyoruz. Sigorta olmadığı için mağdur olduk. Çok ağır bir hastalık eşimin iyi bir ortanda tedavisinin yapılması gerekiyor. Kızım için destek bekliyoruz. Ona bir şey olmasın” dedi.
Mutfakta yaşam mücadelesi verdiklerini kaydeden anne Fatma, bu tek oda evi de kısa süre içinde boşaltmalarının istendiğini belirtti.
Antalya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ise sosyal güvencesi olmayan hastaların ücretli tedavi edildiğini bildirdi.  

İSA AKAR-ADEM AKALAN

Etiketler: AIDS

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 27°C

 • Ankara

  Ankara 27°C

 • İzmir

  İzmir 31°C

 • Bursa

  Bursa 28°C

 • Trabzon

  Trabzon 22°C

TÜMÜ
Reklamı Geç