İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Amerkan üniversitesi Amerika'yı 'Türkler keşfetti' dedi

Amerkan üniversitesi Amerika'yı 'Türkler keşfetti' dedi
Amerkan üniversitesi Amerika'yı 'Türkler keşfetti' dedi

ABD'deki Millersville Üniversitesi, Amerika kıtasını Türklerin keşfettiğini kabul ederek, Kristof Kolomb'un keşif haritasında değişiklik yaptı.

Kolomb'dan 25 yıl önce

Araştırmacı-Tarihçi Cezmi Yurtsever, Türklerin Amerika kıtasını Kristof Kolomb'dan 25 yıl önce keşfederek orada bir devlet kurduklarını, bunu Amerikalı bilim adamlarının da kabul etmeye başladığını, dünya tarihinin Piri Reis'in haritası doğrultusunda yeniden yazıldığını söyledi.  

Yurtsever, Piri Reis'in 1513'te çizimini gerçekleştirdiği dünya haritasının Amerika kıtasını gösterir parçası ve üzerinde yazılı olan bilgiler ve şifrelerin, Osmanlı'ya bağlı gemicilerin Afrika'nın batısındaki okyanusu aşarak 4 bin mil uzaklıktaki Antilya (Amerika) ülkesine 1465 yılında ulaştıklarını açıkladığını belirtti. 

Türk denizcilerinin keşfettiği kıtaya "Antilya" ismini vermiş

İlginç olan hususun, Piri Reis'in, Türk denizcilerinin keşfettiği kıtaya "Antilya" ismini vermiş olması olduğunu ifade eden Yurtsever, Piri Reis'in 1554 tarihinde ölünceye kadar da kıta isminin Amerika olması görüşlerine katılmadığını vurguladı. Bunların Piri Reis'in "Kitabı Bahriyesi"nin giriş kısmında şiir tarzında yer aldığını kaydeden Yurtsever, "Piri Reis'in bu açıklaması ile Türklerin Kristof Kolomb'dan 25 yıl önce Amerika kıtasını keşfettikleri gerçeği ortaya çıkıyor" dedi.  

"Piri Reis'in el yazmalarında çelişki ve hata yok"

Piri Reis'in açıklamalarının doğruluğunu araştırmak üzere Topkapı Sarayı, Süleymaniye, Nuruosmaniye kütüphanelerinde Piri Reis'in yazdığı "Dünya Denizciliği" hakkında bilgiler veren "Kitabı Bahriye"nin yazılmış örnekleri üzerinde araştırmalar yaptığını vurgulayan Yurtsever, "Piri Reis'in açıklamalarının yazıldığı el yazmaları arasında çelişki ve hata yoktu. Bu durumda Batı dünyasının Kristof Kolomb'a mal ettiği Amerika kıtasının keşfi görüşleri doğru değildir" diye konuştu. 

'Türkler ve Kayıklar' ülkesi

Bilinen yaygın görüşe göre Kristof Kolomb'un, İspanya kralının desteği ile Atlas Okyanusu'nu aşarak 1492 yılında Yeni Dünya (Amerika) kıtasına ulaştığını ifade eden Yurtsever, "Ancak Amerika kıtasının keşfi ile ilgili bütün arşiv kaynaklarını yeniden gözden geçiren ve deniz keşifleri bilimsel araştırmaları yapan Millersville Üniversitesi'nin desteklediği Keith A. Pickering, Kolomb'un keşif haritasında değişiklik yaparak, Kristof Kolomb'un Ekim-Ocak 1492 tarihinde Hispaniola Adası sahili La Navidad limanında iken kendisi ile birlikte sefere katılan Martin Alonzo Pinzon'un 'Pinta' gemisini 'Türkler ve Kayıklar' ülkesine gönderdiği görüşlerini esas alan keşif rotasını gösterir haritayı kabul etti ve 'Columbus Navigation' internet sitesinde yayınladı. Bu gelişmenin ışığında Kristof Kolomb'un kendisinden daha önce kıtayı keşfeden Türk korsanlarının isim bıraktığı 'Türkler ve Kayıklar' ülkesine ulaşma gayret ve amacında olduğu kabul edilmiş oluyor" şeklinde konuştu.  

"Kendilerini Türk asıllı sayarak hilal ve üç yıldızlı Osmanlı/Türk bayrağı kullandılar"

Kristof Kolomb'un Amerika kıtası ile ilgili keşif harita ve belgelerinin neden kaybolduğunu, kaybolan belgelerin neden İstanbul'da Piri Reis'in eline geçtiğine de değinen Cezmi Yurtsever, şöyle devam etti: 

"Piri Reis, Osmanlı'ya bilim casusluğu yapan Kristof Kolomb'un verilerinden de yararlanarak Antilya kıtasını gösterir haritayı çizdi. Ve Piri Reis ünlü haritasında Haiti adasının doğusunda şifreli 'kayıklar' sembolü koyarak, burada 'Türkler ve Kayıklar' ülkesinin bulunduğunu belirtti. Tarihi haritalarda aynı bölgede 1500'lü yıllarda Caicos (Kayıklar) ve 1600'lü yıllarda da Turcs (Türkler) yer aldı. Türk korsanlar, Osmanlı'nın bilgisi dahilinde Antilya veya Yeni Dünya kıtasını Kristof Kolomb'dan 25 sene önce keşfederek isim bırakmışlardır. Aradan geçen yüzyıllar sonra 1869-1875 yılları arasında İngiltere'ye bağlı bulunan 'Türkler ve Kayıklar' ülkesi yönetim meclisi, kendilerini Türk asıllı sayarak hilal ve üç yıldızlı Osmanlı/Türk bayrağı kullandılar." 

Elde ettiği bütün bilgi ve belgeleri "Şifre" isimli kitabında yayınladığının altını çizen Yurtsever, tarihin yeniden yazılması için bütün bilim adamlarına çağrıda bulunduğunu kaydetti. 

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.