Antalya Büyükşehir'de devir teslim

Antalya'da, 29 Mart Mahalli Seçimlerinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan CHP'nin adayı Prof.Dr. Mustafa Akaydın, görevi eski başkan Menderes Türel'den devraldı.

Antalya Büyükşehirde devir teslim

02 Nisan 2009 14:34

Kalabalık bir partili grubun eşlik ettiği törende konuşan Akaydın, bugün itibarıyla yakasından CHP rozetini çıkardığını ve kendisine oy veren vermeyen herkesin belediye başkanı olacağını söyledi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen törene önce AK Partili eski Belediye Başkanı Menderes Türel geldi. Belediye önünde toplanan vatandaşların alkışlarıyla belediye binasına giren Türel'in ardından Mustafa Akaydın slogan ve alkışlar arasında belediyeye geldi. CHP Antalya Milletvekilleri, CHP'li merkez Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ile Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ve CHP İl Başkanı Ömer Melli'nin de hazır bulunduğu tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

ENKAZ EDEBİYATI YAPMADIM


Törende ilk olarak kürsüye davet edilen Menderes Türel yaklaşık beş dakika süren konuşmasında Antalya'ya yaptığı hizmetlerden bahsetti ve bir ömür boyu bu hizmetlerin gururunu taşıyacağını söyledi. Büyükşehir Belediyesinin borcunun olduğunu, hiçbir belediyenin borçsuz olmadığını hatırlatan Türel, şöyle konuştu: "Göreve geldiğimden beri hiç enkaz edebiyatı yapmadım. Önce eski borçları ödedim sonra projeler ürettim. Antalya'nın Ankara'dan zengin olduğunun ifade edildiği bir ortamda yeni yönetim de tahmin
ediyorum bu borçlara takılmadan yeni projeler üretecektir."

Büyükşehir belediyesiyle ilgili son zamanlarda çıkan yolsuzluk iddialarına da değinen Menderes Türel, sözlerine şöyle devam etti: "Artık yönetim sizde, bu iddialarla ilgili her türlü bilgi ve belgeye ulaşma imkanınız var. Eğer gerçekten bir yolsuzluk varsa bunun ortaya çıkarılması konusunda sizleri uyarıyorum. Ben de bu konunun takipçisi olacağım."

BİRLİKTE ÇALIŞALIM


Türel'den sonra sahneye alkış ve sloganlar eşliğinde çıkan Mustafa Akaydın ise devir teslim törenlerinin duygusal törenler olduğunu söyledi.

Seçim ortamının son derece güvenli ve huzurlu geçtiğini anlatan Akaydın, şunları söyledi: "Antalya kendine yakışanı yapmıştır. Bu tür kampanyalar bütün dünyada demokratik gerginliklere yol açmaktadır, ancak bu gerginlikleri konuşmanın vakti zamanı değil. Yeni bir dönem başlamıştır. Bu dönemde Akaydın sadece CHP'nin Belediye Başkanı değildir kendisine oy veren vermeyen herkesin başkanıdır."

Antalya halkını güleryüzlü ve ulaşılabilir şekilde karşılamanın en önemli görevi olduğunu anlatan Akaydın, sözlerine şöyle devam etti: "Sayın Türel'e kampanya süresince yaşanan tüm gerginliklerin üzerine sünger çekerek, bundan sonra Antalya'nın geleceğine hep birlikte katkı yaparak Antalya'nın refahı için birlikte çalışmayı öneriyorum. Bu önerim sadece Türel'e değil. Kampanya süresinde geçmişteki bütün belediye başkanlarının deneyiminden faydalandım. Bundan sonra da Sayın Türel'in bilgi ve deneyimlerinden faydalanmak isterim. Antalya, Sayın Türel'i yapmadıklarından ve yanlış yaptıklarından dolayı eleştirebilir ancak Antalya'ya yaptığı olumlu katkılarından dolayı Antalya Sayın Türel'e teşekkür etmesini de bilecektir. Antalya geçmiş bütün belediye başkanlarının bağrına bastığı gibi bağrına basacaktır."

BAŞBAKANI 56 KEZ ANTALYA'YA GELMEYE DAVET EDİYORUM


Konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Antalya ile ilgili açıklamalarına da değinen Akaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada şöyle bir göndermede bulunmak istiyorum. Sayın Başbakan, Antalya'daki sonuca üzülmüş. Ben de bunu sevecenlikle karşıladım ama tekrar söylüyorum o Türkiye Cumhuriyetinin Başbakanı ben de Antalya'nın Büyükşehir Belediye Başkanıyım. İkimizin de artık siyasi kimliğimiz sözkonusu değildir. Nasıl Rektör iken nasıl üniversitelerarası kurul başkanıyken siyasi iktidarla seviyeli bir ilişki içinde olduysam, bize ilgi gösterildiği sürece biz de ona sevgi alaka ilgi göstermek zorundayız.Tekrar söylüyorum sayın Başbakan, Türel döneminde 28 kez Antalya'ya gelmiş, ben ona 56 kez gelmeye davet ediyorum."

Bizim geleneğimizde devlet büyüklerine her zaman saygı olduğunu anlatan Akaydın, bu saygıyı göstermeye her zaman hazır olduklarını söyledi.

Turizmin başkenti olan Antalya'ya bütün başbakan ve bakanların ilgi göstermesinin en önemli görevleri arasında olduğunu anlatan Akaydın, şöyle konuştu: "Bugün yaşadığım en önemli duygu çok önemli bir sorumluluğu almış olmaktır. Tabii ki kampanya da sizlere dağarcığımızda ne varsa aktardık. Ben büyük bir sorumluluk üstlendim bu sorumluğun gereğini tek başıma değil Antalya'nın sivil toplum kuruluşları, halkı ve basın mensuplarıyla birlikte yükleneceğim. Belediye Başkanlığı anlayışım, dört aydır ifade ettiğim gibi ilkeli, dürüst, kolay ulaşılabilir ve güleryüzlü olmaktır. Antalya halkının yüzünü güldürmektir. Kültür başkenti Antalya olarak andırılmasını sağlamaktır."

Konuşmaların ardından Mustafa Akaydın tarafından Menderes Türel'e bir plaket ve çiçek verildi. Akaydın, törenin ardından Türel'i kapıya kadar uğurladı.

CAFER ESER-ANTALYA

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 22°C

 • Ankara

  Ankara 22°C

 • İzmir

  İzmir 20°C

 • Bursa

  Bursa 23°C

 • Trabzon

  Trabzon 25°C

TÜMÜ
Reklamı Geç