Bağımlılıkla mücadele için “Fark Et Fark Ettir”

Gençlerin madde kullanımı ve davranış bağımlılığı riskinden uzak tutulmasına katkıda bulunmak amacıyla başlatılan “Fark Et Fark Ettir” Bağımlılıkla Mücadelede Önleme Projesi’nde sona gelindi.

Bağımlılıkla mücadele için “Fark Et Fark Ettir”

23 Eylül 2016 09:52

İstanbul Kalkınma Ajansının “2015 yılı Bağımlılıkla Mücadele Mali Destek Programı” tarafından desteklenen proje, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Kalkınma Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ortaklığında yürütüldü.

Bir yıldır sürdürülen proje kapsamında, çocuklar ve gençlerin madde kullanımı ve davranış bağımlılığı sorunlarının, yeni sorunlar oluşmadan önce ya da erken dönemde fark edilip önlenebilmesi amacıyla, farklı yaş gruplarına ve farklı hedef kitlelere yönelik yaşam becerileri eğitim programları ile farkındalık artırıcı çalışmalar yapıldı. 

Uluslararası literatürde kaynak taraması yapılarak ilköğretim, ortaöğretim, ebeveyn ve eğitimcilere yönelik yaşam becerileri eğitim programları hazırlandı. İstanbul’un 39 ilçesinde 156 okula yaşam becerileri eğitimleri verildi ve 133 okuldan veri toplandı. Yapılan ön analizlerde, yaşam becerileri eğitimlerinin amaçlanan davranış değişiklilerini sağladığı görüldü. 

Farkındalık artırma çalışmaları kapsamında İstanbul genelindeki 400 lisede yaklaşık 800 seminer ile 94 bin öğrenci, veli ve öğretmene farkındalık eğitimleri verildi. Yapılan ön analizler, farkındalık eğitimlerinin amaçlanan farkındalığı oluşturduğunu gösterdi. 

PROJE VERİLERİ SEMPOZYUMDA DEĞERLENDİRİLECEK
Projeden elde edilen veriler ise Bağımlılıkla Mücadele Sempozyumu’nda değerlendirilecek. Sempozyumda, dünyada ve ülkemizdeki farklı önleme tabanlı çalışmalarla ilgili olarak akademisyenlerin yaptığı çalışmalar değerlendirilirken İstanbul’da proje kapsamında geliştirilen modelin uygulanma süreci farklı disiplinlerdeki uzmanlar, eğitimciler ve basınla paylaşılacak. 

27 Eylül Salı günü Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Topkapı Yerleşkesi Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek olan sempozyuma konuşmacı olarak; Prof. Dr. Sevil Atasoy, Prof. Dr. Sefa Saygılı, Prof. Dr. Mansur Beyazyürek, Yrd. Doç. Dr. Itır Tarı Cömert, Dr. Arzu Çiftçi, Yrd. Doç. Dr. Ekin Çoraklı, Yrd. Doç. Dr. Yavuz Durak, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim İlhami Koç, Uyuşturucu İle Mücadele Şube Müdürü Ercüment Özinal katılacak
 


BAKMADAN GEÇME
YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 24°C

 • Ankara

  Ankara 20°C

 • İzmir

  İzmir 26°C

 • Bursa

  Bursa 23°C

 • Trabzon

  Trabzon 20°C

TÜMÜ
Vivi rent a car
vivi.com.tr
Rent a car firmalarının arabalarını %15 indirimli kiralayın. Kampanyalı fiyatlar için vivi'ye göz atın.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Whatsapp İletişim:
0548 891 06 34

BT Magazin
Günlük Bilişim ve
Teknoloji Blogu
btmagazin.net
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.

Mavi Kadın
Kadınların merak ettiği ve
ilgi duyduğu tüm konular
www.mavikadin.com