Berlin pazarındaki saldırının ardından gözaltına alınan şahıslar tutuklandı

Almanya Berlin pazarında 19 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilen saldırının failleriyle irtibatta oldukları iddiasıyla gözaltına alınan şüpheliler Bilal Yosef ve Mahmoudr Youssef Darwiche "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Berlin pazarındaki saldırının ardından gözaltına alınan şahıslar tutuklandı

21 Mart 2017 16:24

Almanya’nın başkenti Berlin’de Noel pazarında 19 Aralık 2016 günü gerçekleştirilen saldırının faili ile irtibatlı olduğu iddiasıyla Atatürk Havalimanında gözaltına alınan 3 şüpheliden 2’sinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilen şüpheliler Bilal Yosef Mahmoud ve Youssef Darwiche, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından sorgulandıktan sonra tutuklama talebiyle Hakimliğe sevk edildi.

İstanbul 5‘inci Sulh Ceza Hakimliği’nde yeterli Türkçe konuşamamaları nedeniyle Almanca bilen tercüman eşiliğinde ifadesi alınan şüpheli Bilal Yosef Mahmoud(19) kimlik tespitinde Türkiye’de adresinin bulunmadığı ve lise mezunu olduğunu söyledi. İfadesinde DEAŞ üyesi olduğu iddiasını kabul etmeyerek, “Babam şüphe dolayısıyla polise başvurmuştur. Arkadaşımın benim yüzümden hapiste olduğunu düşündüğüm için, onu korumak için söylemek istemedim ve susma hakkımı kullandım. DEAŞ üyesi değilim. DEAŞ üyesi olan sadece bir arkadaşım vardı. Kendisiyle annelerimiz tanışır ve okuldan tanırım. Onun DEAŞ’a katıldığını duydum. Arkadaşlığım buradandır. Serbest bırakılmamı talep ediyorum” dedi. Şüpheli Youssef Darwiche de DEAŞ terör örgütü üyesi olduğu iddiasını reddederek, “Bu örgüt ile bağlantılı kimseyi tanımıyorum. Serbest bırakılmamı istiyorum” diye konuştu.

Baba, oğlunu Suriye’deki DEAŞ saflarında çatışmalara katılabilir diyerek ihbar etmiş

Sulh Ceza Hakimliği, şüpheliler Bilal Yosef Mahmoud ve Youssef Darwiche’nin “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan tutuklanmalarına karar verdi. Hakimlik kararında, şüphelilerin 19.12.2016 tarihinde Almanya Berlin pazarında gerçekleştirilen saldırının failleriyle irtibatlı oldukları belirtilerek, “Şüphelilerin Suriye’de bulunan çatışma bölgelerine gidebilecekleri ve yabancı terörist savaşçıları olmalarına karşın haklarında G.Ç. pasaport tahdit kayıtlarının bulunduğu, şüphelilerin kısmi tekrar içerikli savunmaları ile dijital materyal incelemeleri ve Bilal Yosef Mahmoud’un babası Walid Mahmoud’un ihbar içeriğinden anlaşıldığı üzere şüphelilerin Suriye’ye gidebilecekleri ve DEAŞ saflarında çatışma ve eylemlere katılacaklarının bildirildiği” ifade edildi.

Başak Akbulut
 

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 26°C

 • Ankara

  Ankara 25°C

 • İzmir

  İzmir 33°C

 • Bursa

  Bursa 29°C

 • Trabzon

  Trabzon 21°C

TÜMÜ
Reklamı Geç