İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Bir çuval kömür için ölümü göze alıyorlar

Bir çuval kömür için ölümü göze alıyorlar
Bir çuval kömür için ölümü göze alıyorlar

Çanakkale'nin Çan ilçesinde ekonomik kriz sebebiyle zor durumda kalan vatandaşlar, linyit işletmesinin kamyonlarından dökülen kömürü toplamak için ölümü göze alıyor.

GÜVEN ŞAHİN-ÇANAKKALE 

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Ege Linyitleri İşletmesi Müessesesi Müdürlüğü'ne (ELİ) bağlı Çan Linyitleri İşletmesi (ÇLİ) Müdürlüğü'nün eski Dereköy ile İlyasağa köyü arasındaki sahasına dekapaj sonrası topraklarla birlikte dökülen kömürleri toplayan vatandaşlar, tehlikenin farkında olduklarını ancak başka çarelerinin olmadığını söyledi. Vatandaşlar, "Yakacak alacak maddi imkanımızın olmaması nedeniyle, ÇLİ'nin bu dekapaj sahasında kış hazırlığı yapıyoruz. Böylelikle Çan'da çetin geçen kış şartlarına şimdiden hazırlanıyoruz. Buraya dökülen kömürler topraklarla birlikte atıldığı için kullanılmıyor ve ÇLİ tarafından satılmıyor. Bizim gibi birçok vatandaş da topladığı bu kömürlerle kış aylarında ısınıyor" dedi.


Jandarma ve ÇLİ yetkilileri tarafından yapılan denetimlerle sık sık uyarıldıklarını da ifade eden vatandaşlar, topladıkları kömürleri 50 ile 100 kilogram arasında değişen çuvallara koyarak dekapaj sahasından çıkarıp traktörlere yükledikten sonra 10 kilometre uzaklıktaki evlerine götürüyor.

BUGÜN NELER OLDU?

Gazete 1. Sayfalar

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.