Bir evde üç engelli, kocaman anne yüreği

İzmir’de, 76 yaşına kadar zihinsel engelli 2 oğluna çocuğuna bakan anne, 5 yıl önce felç geçirerek yatağa bağımlı hale geldi. Uzun yıllar yeri geldiğinde sırtında taşıdığı evlatlarına şimdi sadece sevgisini verebilen anne, “Evlatlarımı artık gezdiremiyorum ama sevgimi veriyorum” dedi.

Bir evde üç engelli, kocaman anne yüreği

06 Ekim 2017 11:00

Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Evde Bakım Birimi görevlileri, İzmir Buca’da sağlık hizmeti verdikleri evde, diğer evlerden farklı bir tabloyla karşılaştı. 5 yıl önce felç geçirerek yatağa bağımlı hale gelen 81 yaşındaki Taruka Uzunkavak, zihinsel engelli evlatları 61 yaşındaki Oktay ve 51 yaşındaki Bahar ile aynı evde kıt kanaat geçinerek yaşam mücadelesi veriyor. 76 yaşına kadar gözü gibi baktığı evlatlarına artık sadece sevgisini verebilen Uzunkavak’a bir bakıcı ve sağlıklı olan büyük oğlu destek oluyor. Taruka Uzunkavak ve evlatlarının sağlık kontrolleri de Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Evde Bakım Birimi tarafından yapılıyor. Çocuklarını artık gezdiremediği için gözyaşı döken Uzunkavak, “Çocuklarımı büyüttüm, kocaman çocuk oldular. Allah’a şükür. Bu yaşadıklarım Allah’tan. Çocuklarım öpüp sarılıyorlar, ‘anne kalk artık’ diyorlar. ‘Bizi gezdir’ diyorlar. Çünkü ben onları eskiden hep gezdirirdim. Şimdi gezdiremiyorum, bir yere çıkamıyorlar. Eskiden gezmeye gidiyorduk, çocuklarım koluma giriyordu. Şimdi sadece sevgimi veriyorum. Öpüyorum onları, seviyorum. Evlattan tatlı bir şey yok. Onlar bir tane evlatlarım” diye konuştu.

“76 YAŞINA KADAR EVLATLARINA KOL KANAT GERMİŞ”

Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi Evde Bakım Birimi Sorumlusu Uzman Dr. Erkan Güvenç de şunları söyledi:

“Evde bakım hizmeti kapsamında bölgede yaklaşık bin 85 hastaya hizmet veriyoruz. Bu eve geldiğimizde farklı bir durumla karşılaştık. Evde üç engelli hastamız vardı. Teyzemiz felç geçirmişti, iki evladı da engelliydi. Bu üç hastanın gözünde saf ve temiz duygular hissettik. Hastaların sağlık anlamında her türlü ihtiyacını gidermek için görevimizi yapıyoruz. Muayenelerini yapıyoruz, tetkiklerini alıyoruz, biten ilaç raporlarını, bez raporlarını yeniliyoruz. Hastaların acil şikayetleri olduğunda sorunun çözümüne yönelik hizmetlerde bulunuyoruz. Bunları yapınca biz de otomatikman o hikayenin içerisine giriyoruz. Teyzemiz 5 sene önce felç geçirene kadar iki engelli evladına kol kanat germiş. Şimdi düzenli kontrollerle hepsinin sağlık durumu iyi.”

Ceren Atmaca - Halil Karahan

Etiketler: engelli, İzmir

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 17°C

 • Ankara

  Ankara 13°C

 • İzmir

  İzmir 18°C

 • Bursa

  Bursa 18°C

 • Trabzon

  Trabzon 19°C

TÜMÜ
Reklamı Geç