Bizim Toptan'dan ciro artışı

Türkiye’nin ulusal toptan satış zinciri Bizim Toptan, 2012 yılını ortalama yüzde 14’lük ciro artışı ile kapattı. 2011 yılını 1 milyar 733 milyon TL ciro kapatan şirket, 2012 yılında 1 milyar 974 milyon TL ciroya ulaştı.

Bizim Toptandan ciro artışı

07 Mart 2013 10:04

Türkiye çapında 137 mağazası ile en yaygın organize toptan satış zinciri olan Bizim Toptan, 2012 yılını yüzde 14 büyüme ile kapattı. 2011 yılında 1 milyar 733 milyar lira ciro elde eden Bizim Toptan, bu yıl cirosunu 1 milyar 974 milyon liraya çıkardı. Şirketin yıllık brüt karı 170,8 milyon lira, faaliyet karı 57,8 milyon lira, net dönem karı ise 26,1 milyon lira olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz yıl 63 ilde 137 mağazaya ulaşan Bizim Toptan, Türkiye’nin en yaygın toptan satış zinciri olma özelliğini de korudu. Şirketin esas büyümesi, ana kategorisi olan hızlı tüketim ürünlerinde yaşandı. Yıllık bazda ortalama yüzde 14’lik ciro artışı gösteren Bizim Toptan’ın ana kategori satışlarındaki yıllık büyümesi ise yüzde 16 olarak gerçekleşti. Bizim Toptan Genel Müdürü Recep Özalp, şirketin organize toptan satış sektöründe başarısını ispat etmiş kendine özgü bir modelle çalıştığını belirterek, şunları söyledi:

"Ekonomideki göreceli yavaşlamaya rağmen Bizim Toptan, 2012 yılını hızlı tüketim ürünleri sektör büyümesinin üzerinde bir performansla kapattı. 2012 yılında 15 yeni mağaza açtık, 7 mağazamızın yerini değiştirerek performanslarını arttırmayı hedefledik, 12 mağazayı da HORECA (Hotel-Restoran-Kafeterya) formatına dönüştürdük. Böylece 2012 yılının başlangıcında belirlediğimiz hedefe yakın bir performansa yılı kapatmış olduk. Toplam satışlarımız ve özellikle ana kategori satışlarımızda tatmin edici bir başarı sağladık.”

2012 yılında uygulamaya başladıkları HORECA projesi sonucunda değişen müşteri ve ürün karması sayesinde, brüt kar marjında önemli bir artış gözlediklerini dile getiren Özalp, “HORECA & Kurumsal segmentinde uygulamaya koyduğumuz projeler olumlu sonuçlar vererek bu segmentte daha güçlü penetrasyona ulaşmamıza imkan sağladı. Aktif müşteri sayısını yüzde 46 oranında artırarak 333 bine ulaştıran şirketimiz, HORECA ve kurumsal şirket segmentlerinin toplam satışlardaki payını da yüzde 16’dan yüzde 22’ye yükselterek hızlı bir ilerleme kaydetti. HORECA projemizin ilk senesi olması sebebiyle, 2012 yılında faaliyet giderlerimizde de bir artış gözledik. HORECA konusunda her geçen gün deneyim kazanıyor ve gelecek dönemlerde bu deneyimimizi yüksek kazanca çevirmeyi hedefliyoruz. 2013 yılında, 2012 yılına göre daha yüksek iç talep ve tüketim bekliyoruz. Ayrıca, iş modelimizin gelecek dönemde yeni açılan mağazalarımızla birlikte, özellikle ana kategorilerde güçlü satış geliri üretmesini öngörüyoruz. Mevcut mağaza büyümemiz, güçlü yeni mağaza etkisiyle desteklenecektir” dedi.

Özalp, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde açılan 9 mağazanın katkısını da bu sene daha net bir şekilde gözlemleyeceklerini ifade ederek, “Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi 15 yeni mağaza açmayı planladık. İlk iki ay içinde yaptığımız kontratlar, mağaza açma konusunda hedefi de aşabileceğimiz sinyalini veriyor. Ayrıca, belirli mağazalarımızı HORECA formatına dönüştürmeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 10°C

 • Ankara

  Ankara 9°C

 • İzmir

  İzmir 12°C

 • Bursa

  Bursa 10°C

 • Trabzon

  Trabzon 17°C

TÜMÜ
Reklamı Geç