BM’den Dünya Mülteciler Günü'nde yerlerinden edilen insanlara destek çağrısı

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Dünya Mülteciler Günü’nde yerlerinden edilen insanlar için uluslararası topluma destek ve dayanışma sağlama çağrısında bulundu.

BMden Dünya Mülteciler Gününde yerlerinden edilen insanlara destek çağrısı

20 Haziran 2017 14:52

2016 yılında yayınlanan kayıtlara göre, 65 milyon insanın şiddet ve zulüm nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, uluslararası topluma yerlerinden edilen milyonlarca masum insana destek ve dayanışma çağrısı yaptı.

Dünya Mülteciler Günü'nde yayınladığı mesajında, “Evlerinden ayrılıp yurt dışına çıkanların cesareti ve onları kabul edenlerin merhameti üzerine düşünüyoruz.'' diyen Genel Sekreter Guterres, günümüzde daha fazla insanın savaş, felaket ve zulümden kaçtığını sözlerine ekledi. Zorluk, ayrılık ve ölüm nedeniyle mülteci ve yerlerinden edilmiş insanlardan gelen kabus hikayelerini hatırlatan Guterres, 2015'in sonundan itibaren evlerinden ayrılmak zorunda kalanların sayısının 300 bine yükseldiğini söyledi. Evlerinden ayrılmak zorunda kalan insanların yanlarına hiçbir şey almayan yaşadıkları bölgeyi terk ettiklerini ifade eden Guterres, masum insanların buna rağmen hayata tutunmaya çalıştıklarını sözlerine ekleid. Guterres, sayıları az da olsa mülteciler için çok şey yapan ülkelerin olmasının ilham verici olduğunu söyledi.

BM Sığınmacılar Yüksek Komisyoneri Filippo Grandi ise Dünya Mülteciler Günü’nün dünya etrafında mültecileri kabul eden toplumları ve insanları, yerlerinden edilmiş insanlara güvenli bir yer sunan ve onları toplumlarına katanların da hatırlanması gerektiğini vurguladı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) dün yayınladığı rapora göre çatışmalar yüzünden 12 milyon Suriyeli, 7.7 milyon Kolombiyalı, 4.7milyon Afgan ve 4.2 milyon Afgan'ın yer değiştirmek zorunda kaldı.
 

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 25°C

 • Ankara

  Ankara 25°C

 • İzmir

  İzmir 30°C

 • Bursa

  Bursa 25°C

 • Trabzon

  Trabzon 25°C

TÜMÜ
Reklamı Geç