Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Meclis

Seçim sonuçlarını görmek için tıklayın.

Bu köyde kuşlar aç kalmadı

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Günay köyünde kullanılmayan 10 dönüm araziye kuşlar yesin diye buğday eken köy muhtarı Kader Çubukçu, amacına ulaştığı için çok mutlu.

Bu köyde kuşlar aç kalmadı

27 Ağustos 2017 17:20

Geçtiğimiz bahar aylarında Gümüşhane Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü'nün desteğiyle doğal yaşama destek veren Günay köyü muhtarı Çubukçu, ektikleri tohumların filizlenip yaban hayatına ve özellikle kuşlara doğal besin kaynağı olduğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Son yıllarda devlet desteğiyle birlikte köylerde artık ekilmeyen arazilere buğday gibi kuşların besin kaynağının ekilmesinin doğal yaşama büyük destek verdiğini kaydeden Çubukçu, “Ülkemizde son yıllarda köylerden kentlere doğru göçün artması neticesinde köylü artık toprağı işlemiyor, ekip biçmiyor. Haliyle bu durum Gümüşhane gibi kuş türleri açısından zengin olan ilimizde türlerin göç etmesine neden oluyor. Ekosistem bir zincir gibidir, eğer siz zincirin bir halkasını koparırsanız onu eski haline getirmesi güç olacağı gibi zamanla diğer halkaların da koptuğunu görürsünüz” dedi.

Kızları Beyza, Çağla ve yeğeni Emine Çubukçu ile gözleri gibi baktıkları buğday tarlalarının önce boy, şimdilerde ise başak verdiğini dile getiren Çubukçu, şimdiden köylerindeki kuş sayısının ve çeşidinin arttığını gözlemlediklerini söyledi.

Çubukçu, ülke genelindeki bütün vatandaşlara da şu çağrıda bulundu: “Lütfen sizlerde bir avuç da olsa elde ettiğiniz tohumu kullanılmayan bir tarım alanına ekiniz. Sizin için çok kolay olan bu durum belki de onlarca canlıya yaşam kaynağı olacaktır." 

Recep Ergin
 

Etiketler: kuş

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 31°C

 • Ankara

  Ankara 31°C

 • İzmir

  İzmir 35°C

 • Bursa

  Bursa 32°C

 • Trabzon

  Trabzon 29°C

TÜMÜ
Reklamı Geç