İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Budapeşte'de ‘Ertuğrul 1890' filmine yoğun ilgi

Budapeşte'de ‘Ertuğrul 1890' filmine yoğun ilgi
Budapeşte'de ‘Ertuğrul 1890' filmine yoğun ilgi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de ‘Ertuğrul 1890’ filmine gösterilen yoğun ilgi nedeniyle bilet bulamayan onlarca sinemasever filmi seyredemedi.

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü ve Budapeşte Japon Enstitüsü tarafından birlikte organize edilen film gösterimi, Budapeşte Toldi Sanat Sineması'nda gerçekleştirildi. Japonya ile Türkiye'nin ilişkilerine damga vuran ve iki ülke arasındaki dostluğun pekişmesinde büyük rol oynayan iki tarihi olayı beyaz perdeye yansıtan 2015 Japon-Türk ortak yapımı olan ‘‘Ertuğrul 1890'', Türkiye Kültür Bakanlığı tarafından destek almış 132 dakikalık bir film. Türkçe ve Japonca olmak üzere Macarca alt yazıyla gösterilen film öncesinde seyircilere filmin konusu Macarca broşürlerle tanıtıldı. Film, Budapeşte'deki izleyicilerden tam not almayı başardı.

Macar sanatseverlerin yanı sıra, Macaristan'da yaşayan Türk ve Japon vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği filmin ardından Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül, İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirine konuştu. Gül, Budapeşte Japon Enstitüsü ile birlikte gerçekleştirdikleri film gösterisine Türkler ve Japonların yanı sıra Macarların programlarına ilgi gösterdiğini, hiç bilet kalmamasının kendilerini mutlu ettiğini, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen bu filmi Budapeşte'de sanatseverlerle buluşturduklarını söyledi.

Filmin Konusu: Japonya ve Türkiye arasındaki dostluğu pekiştiren çok önemli bir olayı anlatan hikayede, 1887 yılında Japon heyetinin İstanbul'u ziyareti sonrasında Osmanlı firkateyni Ertuğrul Bey Japonya'ya doğru yola çıkar. Oradaki işini bitirip geri dönmeye çalışırken yolda kayalıklara çarpar ve tam 681 kişi sulara gömülür. Hayatta kalan sadece 69 kişi vardır ve yaralılar güç bela sahile ulaştıktan sonra Japon köy halkı onları misafir ederler. Sonraki senelerde Japon ve Türk arasındaki dostluğun anısına kazanın yaşandığı bölgeye bir anıt yapılır. 1985 yılında Irak ile İran arasında yaşanan savaşta Saddam Hüseyin'in bombalama tehdidi nedeniyle Tahran hava alanı 24 saat içerisinde kapatılacaktır. Bu haber üzerine Japonya dışında tüm ülkeler uçaklarını Tahran'a göndererek vatandaşlarını çıkartır. Zamanın Başbakanı Turgut Özal Japonya'nın uçak gönderemediği haberini duyduğunda ise Ali Özdemir adlı pilotun kaptanlığında Türk Hava Yolları uçağını Tahran'a göndererek 215 Japon vatandaşı kurtarılır.

Mehmet Başaran

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.