İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı davasında 4. celse

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı davasında 4. celse
Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı davasında 4. celse

FETÖ’nün Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’ndaki faaliyetlerine ilişkin görülen davanın dördüncü celsesi sanık savunmalarıyla devam etti. Sanık Erdal Durmaz, Genelkurmay Başkanlığı'na tatbikat yapılıyor diye gittiğini iddia ederek, "Muhsin Kutsi Barış haindir, alçaktır, gazinoda yemek yerken uzmanlar sonra gelsin, kabul etmiyorum diyen zihniyettir. Cumhurbaşkanlığına ihanet etmişlerdir" dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'ndaki faaliyetlerine ilişkin, aralarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski başyaveri Albay Ali Yazıcı ve eski Alay Komutanı Albay Muhsin Kutsi Barış'ın da yer aldığı 279'u tutuklu, 534 sanığın yargılandığı dava dördüncü gününde devam etti. Sincan Cezaevi Yerleşkesi'nde yer alan Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müşteki ve taraf avukatları ve çok sayıda TRT Genel Müdürlüğü ve TRT çalışanı müştekiler katıldı.

"Cumhurbaşkanlığına ihanet etmişlerdir"

Sanık eski Uzman Çavuş Erdal Durmaz, savunmasına uzman çavuşların mesleki yönünü ele alarak başladı. Durmaz, uzman çavuşların ordu evine girmeyen, komutanın emriyle bir gün çöp döktüren, bir gün nöbet tutan bir asker olduğunu ifade etti ve ağlamaya başlayarak konuşmasına devam edemedi.
Tekrar savunmasına devam eden Durmaz, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı eski Komutanını kast ederek, "Muhsin Kutsi Barış haindir, alçaktır, gazinoda yemek yerken uzmanlar sonra gelsin, kabul etmiyorum diyen zihniyettir. Cumhurbaşkanlığına ihanet etmişlerdir" dedi.

"Şerefsizim tatbikat yapılıyor diye gittim"

Olay tarihine değinen sanık Durmaz, "O hafta bayram dönüşü nöbetlere devam ettik. Arkadaşlar nöbette tatbikat yapılacağını söylediler. 15 Temmuz'da normal nöbet faaliyetine devam ederken, Tim Komutanı G-3 piyade tüfek zimmeti yapılacağını söylemiş, bizler de bölüğe giderek silahları zimmetledik. Tekrar nöbet yerine giderek nöbete devam ettik. Nöbette cep telefonu kullanmak yasak, telsizden tatbikatın başladığı yönünde çağrı yapıldı bizde aşağı indik. O saate kadar hiç uçak sesi duymadık. Polisler bize 'darbe mi oluyor' diye sordu, bende şerefsizim tatbikat yapılıyor diye gittim dedim. Hatta darbe yapılıyorsa bu işi bırakırım dedim" diye konuştu.

Yağmur Yıldız

 

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.