Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Meclis

Seçim sonuçlarını görmek için tıklayın.

"Demiryolları Türkiye'nin bağımsızlık sembolüdür"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, demiryollarının bölge hükümetlerinin ciddi bütçeler ayırdıkları alt yapı sistemi olmaya başladığını belirtti.


02 Mart 2011 17:22

AHMET UMUR ÖZTÜRK
ANKARA

 

"Demiryollarına yatırım yapmak, geleceğe yatırım yapmak demektir. Onun için biz geleceğe, Cumhuriyetin 100. yılına, gelecek kuşaklara yatırım yapıyoruz" dedi.


Avrasya Demiryolu, Raylı Sistem ve Lojistik Fuarı, Altınpark Fuar Merkezi'nde düzenlenen törenle açıldı. Açılışa katılan Bakan Yıldırım, özel sektörü bir araya getiren fuarın ilk defa yapıldığına dikkat çekerek, ilk deneme olmasına rağmen oldukça başarılı olduğunu söyledi.

 

Bakan Yıldırım, demiryollarının bölgede Avrupa, Orta Asya, Uzakdoğu, Orta Doğu ve Amerika kıtasında geleceğin ulaşım sistemi olarak öncelikli yatırımı hak eden ve hükümetlerin ciddi bütçeler ayırdıkları alt yapı sistemi olmaya başladığını ifade ederek, "Bugün Avrupa ve Uzak Doğu'da önemli bir Yüksek Hızlı demiryolu yapım çalışması devam ediyor.

 

Her ne kadar küresel finans krizi hızı biraz kesmiş olsa da, bunun geçici bir hal olduğunu biliyoruz ve gelecek yıllar için taşımada en önemli alt yapının demiryolları olarak karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Onun için demiryollarına yatırım yapmak, geleceğe yatırım yapmak demektir. Onun için biz geleceğe, Cumhuriyetin 100. yılına, gelecek kuşaklara yatırım yapıyoruz" şeklinde konuştu.


Demiryollarına 20 milyarın üzerinde harcama yaptıklarını anlatan Bakan Yıldırım, 1950-2000 yılları arasında demiryolu yapımı diye bir şeyin kalmadığını hatta mevcut olanı yenileme, idame ettirmeden yoksun bir anlayışın hüküm sürdüğünü, demiryollarının yok olma seviyesine geldiğini söyledi.

 

Yıldırım, "1950'de toplam taşımalarımızın yüzde 50'sini demiryoluyla yaparken, 2000'lı yıllarda yük taşımada yüzde 4'e, yolcu taşımada ise yüzde 2'ye inmişiz. Bu yok olma demektir. Fiili bitmesi anlamına gelir" ifadelerini kullandı."DEMİRYOLLARI TÜRKİYE İÇİN SADECE TAŞIMA DEĞİLDİR, KÜLTÜRDÜR"


İstiklal Savaşı'nın demiryollarıyla kazanıldığını söyleyen Bakan Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda demiryollarının damgası olduğunu belirtti. Yıldırım, "Demiryolları Türkiye için sadece taşıma değildir, kültürdür, Türkiye için bir bağımsızlık sembolüdür, kalkınmanın, gelişmenin, refahın adıdır" dedi.


2023'lü yıllara kadar demiryollarına en az 50 milyar TL tutarında yatırım yapacaklarını açıklayan Yıldırım, projelerin belirlendiğini, bazılarına başlandığını ve bazılarının da başlamak için sıra beklediğini söyleyerek, projelerin Yüksek Hızlı Demiryolu Hattı ve mevcut hatların tamamen yenilenmesi olarak 2 grupta devam edeceğini belirtti.

 

Tek hat yerine çift hat kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini belirten Yıldırım, "Sinyaliyle, yenilenmesiyle, elektrikli hale getirilmesiyle, bir o kadar daha 11 bin kilometre daha yeni hattın 12-15 yıl içerisinde yapılıp, böylece demiryollarında taşıma payımızın 1950'lerdeki yüzde 50'ye değil, ama en azından yüzde 20-25 düzeyine çıkarmamız mümkün hale gelir. Demiryollarımızı layık olduğu yere getirmeye kararlıyız" diye konuştu.


Demiryollarının Türkiye gündemine oturduğunu kaydeden Bakan Yıldırım, "Herkes demiryollarından umudu kesmişti, ama şimdi demiryollarında bir şeylerin olacağını herkes görüyor. Bunu Ankara-Eskişehir Hızlı Treni'nde görüyoruz. Açıldığından bu yana 1,5 yıl içerisinde 3 milyona yakın vatandaşımız bu hattı kullandı. Aslında bu bile tek başına vatandaşımızın demiryollarına nasıl hasret kaldığını gösteriyor" dedi.


Marmaray, Eskişehir-İstanbul Hızlı Tren inşaatı, Ankara-Konya Hızlı Tren inşaatı ve Ankara-Konya Hızlı Tren Hattı demiryollarında bir şahlanışın, ayağa kalkışı gösterdiğini belirten Bakan Yıldırım, demiryolları yatırımlarıyla sadece ülkeye alt yapı kazandırmadıklarını aynı zamanda demiryolu yerli sanayi de ülkelerine kazandırdıklarını söyledi. Asıl başarının demiryolları sektörünü yatırımcıların ilgisini çekmek olduğun

 

u kaydeden Bakan Yıldırım, "Türkiye artık Yüksek Hızlı Tren rayı, normal tren rayı üretiyor, ihracat dahi yapıyor. Sinyal sistemi, elektronik sistemler bütün bunlar artık yerli olarak yapılmaya başlandı. Kısaca bir ekosistem oluşuyor. Bu ekosistemde herkes yerini alacak. Aslında yerli- yabancı mevhumu da bitti" dedi.


Bilişim sayesinde küresel işbirliğinin daha kolay başarıldığını ifade eden Bakan Yıldırım, "Gece, gündüz, yaz, kış, konum, saat farkı olmaksızın her türlü haberleşmeyi, bilgi alış verişini insanlar dünyanın her tarafında başarıyla gerçekleştiriyorlar" şeklinde konuştu."TÜRKİYE'NİN 150 YILLIK BİRİKİMİ BİR KATMA DEĞERE DÖNECEK"


Bakan Yıldırım, demiryolu sevdası olan ülkelerde yankı bulacak ve iştirakçilere diğer ülkelerde iş yapabilme fırsatını vereceğini söyledi. Demiryolu ile ülkenin kalkınacağını belirten Yıldırım, "Türkiye'nin 150 yıllık birikimi bir katma değere dönecek. Demiryollarını ayağa kaldırmaya azmettik, karar verdik. Bu yoldan artık kimse bizi döndüremez. Kim gelirse gelsin, demiryollarındaki bu kalkınma hamlesini, büyük projeyi durduramaz. Çünkü Hızlı Tren yol aldı, gidiyor. Eskişehir'i geçti, İstanbul'a, Konya'ya, Sivas'a doğru gidiyor, Erzincan, Kars'a doğru gidecek" ifadelerini kullandı.


Devlet Demiryolları Genel Müdürü Süleyman Karaman da, 2003'ten beri demiryollarının devlet politikası olarak benimsendiğini belirterek, yenileme çalışmalarının Yüksek Hızlı Tren hatları yapımı, mevcut yolların araç tarzının yenilenmesi, mevcut yolların üretim yerlerine bağlanması, yeni bir demiryolu endüstrisi oluşturulması konularında gelişmelerin eş zamanlı olarak başladığını belirtti.

 

Demiryolu yatırımlarının arttığını belirten Karaman, "2000 yılında 85 milyon olan demiryolu ödeneği, 2010 yılında 4,3 milyar TL'ye ulaşmıştır. Yoğun yatırım faaliyetleri sonucu son 8 yılda bin 100 kilometre Yüksek Hızlı Tren hattı ve konvansiyonel demiryolu yapımı, 5 bin 700 kilometre hattın yenilenmesi gerçekleştirilmiştir. Demiryolu araç filosunun gençleştirilmiş pilot tren uygulamalarına geçilerek, lojistik merkezler kurulmaya başlanmıştır" ifadelerini kullandı.


Türkel Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Korhan Yazgan, 19 yıldır 30'a yakın ülkede fuarlar organize ettiklerini ve Türkiye'deki fuarcılık çalışmalarına Raylı Sistemler Fuarı ile tekrardan başladığını söyleyerek, bir toplantıda Ulaştırma Bakanı'nın hedeflerini duyunca duygulandığını ve gururlandığını belirtti. 20 ülkeden 52'si yabancı olmak üzere 116 firmanın katıldığını ifade eden Yazgan, Avrasya Raylı Sistemleri Fuarı'nın daha ilk aşamasında bölgenin en önemli organizasyonu olmaya aday olduğunu kaydetti.


Fuarın açılışını Bakan Yıldırım, TCDD Genel Müdürü Karaman ve Türkel Fuarcılık yönetim Kurulu Başkanı Yazgan birlikte yaptı. Fuarı gezen Bakan Yıldırım, stant açan firma yöneticileriyle sohbet etti.

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 33°C

 • Ankara

  Ankara 29°C

 • İzmir

  İzmir 35°C

 • Bursa

  Bursa 33°C

 • Trabzon

  Trabzon 28°C

TÜMÜ
Reklamı Geç