İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Demsa Holding'ten engelli istihdamı için önemli proje

Demsa Holding'ten engelli istihdamı için önemli proje
Demsa Holding'ten engelli istihdamı için önemli proje

Demsa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Mimar Hüseyin Demir, uyuşturucu bağımlısı gençlere ve engellilere istihdam kapısı açacak olan 'Dem Kule Sosyal Sorumluk Projesi' hakkında bilgi verdi.

BM verilerini göz önüne alan Demsa Holding uyuşturucu ile mücadeleye büyük bir destek için sosyal sorumluk projesi başlattı. Aynı zaman da Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Engelleri Aşanlar 2017' programında yaptığı engellilere istihdam çağrısını göz önüne alan Demsa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Mimar Hüseyin Demir, "Dem Kule Projemiz ile uyuşturucuya karşı mücadele eden gençlerimize ve engel tanımayan kardeşlerimize iş imkânı sunmayı hedeflediğimiz sosyal kule projemizi 2018'de faaliyete sokmayı planlıyoruz" dedi.

Dem Kule proje bütçesi 600 milyon euro

Proje bütçesinin 600 milyon euro olup 2 bin bin engelli vatandaşa ve uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele eden gençlere iş imkânı sunmayı hedeflediğini belirten Demir, "Projemiz tüm Türkiye'de sosyal alanlara kurulacak Osmanlı mimarisi ile hazırlanan sosyal kulelerin, reklam gelirleri ve alanda ücretsiz internet ile interneti kullanan kişilere gönderilecek reklam gelirleri ile uyuşturucu ile mücadele vakıflarına ve engelli vakıflarına düzenli olarak maddi kaynak sağlanacaktır" şeklinde konuştu.

"Aynı zamanda öğrencilere burs imkânı"

Sosyal Kulede bulunacak özel internet ağı ile alanı kullanan vatandaşlarımız ücretsiz internete girebileceğini belirten Yüksek Mimar Hüseyin Demir, "Proje kapsamında, kimsesiz çocuklarımızın eğitim harcamalarına destek verilecek. Maddi durumu yetersiz olan öğrencilerimize de burs imkânı sunacağız. Madde bağımlısı gençlerimizin topluma uyum sağlamaları için gerekeni yapacağız. Ayrıca, reklam gelirlerinden çeşitli yardım kuruluşlarına maddi destek yapılacak" ifadelerini kullandı.

Yapılan açıklamada, sosyal kule projesi ile ilgili şu detaylar verildi:

Projede saat reklam kulesi Osmanlı Türk mimarisinde yapılacak.

Kulede saat ölçülerinin bölümü 100 cm 100 cm olması planlanıyor.

Kule, 10 bin metrekare alana ücretsiz internet sağlayacak. İnterneti kullanan kişilerin (5 bin ve 10 bin kişi arası) ekranında anket ve reklam gönderimi de yapılacak.

Orta gövde üzerine 1.50 m 1,5 m ebatlarında 5 adet LED ekran planlandı. Zemin alt gövde takribi 2,2 m 2,2 m olarak mimarisi planlandı.

Kulede kullanılacak LED ekranlar dış hava şartlarına uygun günümüzün en son teknolojisine sahip pixel olarak yüksek ve net LED ekranlar modelleri kullanılacak.

Kule LED ekranlarında belli aralıklarda deprem öncesi uyarılar ve toplanma bölgeleri ile ilgili bilgiler verilecek.
LED ekranlarda periyodik olarak trafik görüntüsü yer alacak. Belediyelerin öngördüğü uyarı, ikaz ve ilanlar ekranlarda gerektiğinde gösterilecek.

Saat kulesi 24 saat faaliyette olacak şekilde planlanırken ve en son ışık sistemi ile aydınlatılacak şekilde çevresi gece ışıklandırılacak.

Kule üzerinde yer alacak olan acil çağrı butonu veya bir telefon ankesörü ile yaşlı ve engelli vatandaşlar kolaylıkla yetkililerden yardım talep edebilecek.

Kulenin en alt bölümünde yetkililerce uygun göründüğü takdirde çiçekçi, büfe vb olarak faaliyet göstererek iş imkânı sunacak.

Şehirlerde veya ilçelerde düzenlenecek olan sosyal etkinliklerin ve belediye haberlerinin ilan gösterimlerini ekranlar vasıtası ile yayınlanabilecek.

Sosyal kulenin taşıyıcı iç kısmı çelik konstrüksiyon üzerine inşa edilecek. Dış mimari görsel doğal taş kaplama yöntemiyle yapılacak.

Kulelerin bütün işlemlerinin sağlıklı yapılabilmesi iyi hizmet sunulması için, şirketin bünyesinde; bilgisayar mühendisi, elektrik mühendisi, makine mühendisi, mimari ekip, hukuksal ekip ve güvenlik ekip 24 saat hizmet verecek.

Her kulenin maliyeti; belediye ile kira sözleşmesi yapıldıktan sonra alt kiralama hakkı alınarak; gerekli bütün masraf ve hizmetler şirket tarafından karşılanacak. 

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.