EBA nedir, eba nasıl kullanılır,eba ne işe yarar ? Eba Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır? EBA Kursları Ne Zaman Başlayacak?

2017-2018 döneminde okulların açılması ile beraber EBA (Eğitim Bilişim Ağı) kursu başvuruları da başladı. Peki Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden başvuruya açılan öğrenci kurs başvuruları nasıl yapılacak?Eba nedir,eba nasıl kullanılır,eba ne işe yara ve EBA Kursları ne zaman başlayacak? Kurslara kimler başvurabilecek? Hepsi detaylı olarak bu haberimizde…

EBA nedir, eba nasıl kullanılır,eba ne işe yarar ? Eba Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır? EBA Kursları Ne Zaman Başlayacak?

20 Aralık 2017 12:16

18 Eylül 2017 tarihinde okulların açılması ile beraber EBA (Eğitim Bilişim Ağı) kursu içinde başvurular sistem üzerinden alınmaya başladı.Peki EBA kursu başvurusu nasıl yapılır? EBA kurs başvuruları son tarihi ne zaman ? Hangi öğrenciler EBA kurslarına başvuru yapabilme hakkına sahip? İşte ayrıntılar...

EBA NEDİR, EBA NASIL KULLANILIR VE NE İŞE YARAR ?

EBA'nın açılımı Eğitim Bilişim Ağı'dır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan EBA(Eğitim Bilişim Ağı) çevrimiçi bir sosyal eğitim platformudur. EBA öğretmenlere ve öğrencilere eğitimde büyük kolaylık sağlayan bir platformudur. EBA'ya öğretmenler özel hazırladıkları içerikleri istediği gibi yükleyebilirken yine başka öğretmenler tarafından paylaşılan not ve sunumlara rahatlıkla ulaşabilmektirdir.

EBA'nın içinde ses, haber, video gibi modüller vardır. Bu modüller kullanılarak istenilen işlem yapılabilmektedir.

Bu sistemle birlikte öğretmenler arasında iletişim daha kolay bir hal almıştır. EBA öğretmenlere sağladığı kolaylıkların daha fazlasını öğrencilere sağlamaktadır. EBA'ya giriş yapan bir öğrenci oldukça zengin bir içeriğe ulaşabilmektedir. EBA'ya giriş yapan öğrenci başka öğrenciler tarafından paylaşılan notlara, sunumlara, görsellere rahatlıkla ulaşabilmekte ve bu meteryallerden istdiği gibi faydalanabilmektedir.

- Farklı, zengin ve eğitici içerikler sunmak,

- Bilişim kültürünü yaygınlaştırarak eğitimde kullanılmasını sağlamak,

- İçerikle ilgili ihtiyaçlarınıza cevap vermek,

- Sosyal ağ yapısıyla bilgi alışverişinde bulunmak,

- Zengin ve gittikçe büyüyen arşiviyle derslere katkı sağlamak,

- Bilgiyi öğrenirken aynı zamanda yeniden yapılandırabilmek ve bilgiden bilgi üretmek,

- Farklı öğrenme stillerine (sözel, görsel, sayısal, sosyal, bireysel, işitsel öğrenme) sahip öğrencileri de kapsamak,

- Bütün öğretmenleri ortak bir paydada buluşturarak eğitime el birliğiyle yön vermelerini sağlamak,

- Teknolojiyi bir amaç olarak değil bir araç olarak kullanmak amacıyla tasarlanan sosyal bir eğitim platformudur. 

EBA Kurs Başvurusu Resimli Anlatım

EBA’nın resmi sitesi www.eba.gov.tr girdikten sonra E-Kurs sekmesini açın.

Karşınıza Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönetim Sistemi Girişi gelecek. Buradan öğreciler için eba girişi seçeneğini tıklamanız gerekiyor.

Daha sonrasında karşınıza http://giris.eba.gov.tr/EBA_GIRIS//giris.jsp adresi gelecek.

Buradan da e-okul bilgileri seçeneğini işaretleyerek T.C. Millî Eğitim Bakanlığı Veli Bilgilendirme Sistemi Kullanıcı Doğrulama sistemini doldurmanız gerekecek. İlgili alanları doldurduktan sonra giriş yap seçeneğine basarak sistem içersine girebilirsiniz.

Sistem içinde yine e-kurs sekmesini tıkladıktan sonra karşınızda öğrenci bilgileriniz gözükecek. Sistem üzerinde bilgilerimi güncelle seçeneğine bastıktan sonra öğrenci işlemleri menüsünden kurs tercih sekmesine tıklayarak kurs tercihleriniz yapabilirsiniz. Ders seçimi bttikten sonra kaydet seçeneğini işaretleyerek işleminizi bitirebilirsiniz.

EBA KURSLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen EBA kursları, öğrencilerin başvurularını tamamlamasının hemen ardından 2 Ekim 2017 tarihinde başlayacak ve 14 Ocak 2018 tarihine kadar sürecek. Bu süreçte eğitimlerini tamamlayan öğrenciler, istedikleri takdirde ikinci dönem için de Destekleme ve Yetiştirme Kursları'na katılabilecek.

İkinci dönem kurs başvuruları ise 7 Şubat 2018 tarihinde alınmaya başlanacak ve 18 Şubat 2018 tarihine kadar sürecek. Başvuruların ardından ikinci dönem kursları 3 Mart 2018 tarihine başlayacak.

EBA KURS BAŞVURULARI NE ZAMANA KADAR DEVAM EDECEK?

14 Ocak 2018 tarihine kadar kurs başvuruları devam edecek.

KİMLER EBA KURSLARINA BAŞVURABİLECEK?

Kurslara, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî/özel, ortaokullar, imam-hatip ortaokulları, resmi/özel ortaöğretim kurumları ve açık öğretim kurumlarına devam eden istekli öğrenciler ile mezun durumdaki kursiyerler başvurabilir.

Örgün eğitime devam eden öğrenciler, okul/kurumlarından alacakları eba şifresi ile e-kurs modülü üzerinden başvuru yapar.

Açık öğretim öğrencileri, halk eğitimi merkezi müdürlüklerince e-kurs modülünden verilecek e-kurs şifresi ile il/ilçe millî eğitim müdürlüklerindeki DYK komisyonlarınca belirlenen okulları tercih edecek şekilde başvurularını gerçekleştirir.

Özel öğretim kurumlarına devam eden öğrenciler (özel okul öğrencileri), okullarının bulundukları ilçedeki kurs merkezlerinin birine başvurarak alacakları e-kurs şifresi ile aynı ilçedeki kurs merkezlerinden birine e-kurs modülü üzerinden başvuru yapar.

Cem Radış/İHA

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 16°C

 • Ankara

  Ankara 16°C

 • İzmir

  İzmir 20°C

 • Bursa

  Bursa 22°C

 • Trabzon

  Trabzon 15°C

TÜMÜ
Reklamı Geç