Eksik dişler hayatı kabusa çeviriyor

Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan, birçok kişinin eksik dişlerle yaşamını idare etmeye çalışsa da eksik dişlerin birçok olumsuzluğu beraberinde getirdiğini söyledi.

Eksik dişler hayatı kabusa çeviriyor

20 Mayıs 2017 12:48

Dent Suadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan, “İçten ve güzel bir gülümsemeye sahip olmak istiyorsanız ağız ve diş sağlığınıza özen göstermelisiniz” dedi.
Yüz estetiğinin önemli bir parçası olan ön dişlerin kaybının psikolojik ve sosyal problemlere neden olmasının yanı sıra konuşma bozukluklarına aynı zamanda mide sorunlarına ve kilo alımına da sebebiyet verebildiğini anlatan Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan, “İmplant, eksik olan dişlerin tamamlanması için uygun maddelerden imal edilmiş yapay diş köklerinin çene kemiğine monte edilmesi işlemidir. Tek dişin eksik olduğu durumlarda komşu dişlere zarar vermeden uygulanabildiği gibi, çoklu diş eksikliğinin görüldüğü durumlarda da başvurulan bir yöntemdir. Ayrıca tam dişsizlik söz konusu olduğunda da, her an ağızdan çıkmaya meyilli hareketleri protezlerin sabitlenmesi için de kullanılır” dedi.

Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan, diş implantının sağladığı avantajlar konusunda ise şunları söyledi; “Kemik değişimi sürekli devam ettiğinden, hareketli protez kullanan kişilerin protezleri uyumluluğunu yitirmektedir. İmplant sayesinde protezler sabitlenerek kullanım kolaylığı sağlanır, diş etinde oluşabilecek hasarlar önlenir. Sağlıklı, estetik açısından da hoş bir görüntüye sahip olmakla beraber uzun süre kullanabileceğiniz dişlere sahip olursunuz. İmplant uygulamalarında titanyum ve zirkonyum kullanıldığı için diğer diş tedavilerine kıyasla implantların ömrü hayli uzundur”

Arslan, implant konusunda sık rastlanan yanlış bir bilginin bulunduğunu da dile getirerek, “İmplantın herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Özel titanyumdan ve zirkonyumdan hazırlandığı için çene kemiği ile biyolojik uyum sağlamakta; haliyle vücudun kabul etmemesi gibi bir durum söz konusu değildir” dedi.

Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan son olarak , 18 yaşını doldurmamış, kemik gelişimi devam eden, aşırı sigara içen kişilerde implant uygulaması yapılmadan önce muhakkak doktor ile detaylı olarak görüşülmesi, uygun şartların oluşturulması halinde implant uygulaması yapılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler: eksik diş, implant

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 27°C

 • Ankara

  Ankara 27°C

 • İzmir

  İzmir 31°C

 • Bursa

  Bursa 28°C

 • Trabzon

  Trabzon 22°C

TÜMÜ
Reklamı Geç