İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Erdoğan: 28 Mayıs 2010'u heyecanla bekliyorum

Erdoğan: 28 Mayıs 2010'u heyecanla bekliyorum
Erdoğan: 28 Mayıs 2010'u heyecanla bekliyorum

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2016'da Türkiye'nin bir festival alanı haline geleceğini belirterek, "Avrupa'nın en iyi turnuvasını yapmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ben ve ülkem, 28 Mayıs 2010'u büyük bir heyecanla bekliyoruz" dedi.

ERHAN YILMAZ/İSTANBUL

Erdoğan, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde UEFA İcra Komitesi Teftiş Heyeti ile kahvaltıda bir araya geldi. Toplantıda Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ve federasyon yöneticileri hazır bulundu. Erdoğan katılımcılarla tek tek tokalaştı.

Konuklara seslenen Erdoğan, sözlerine "Politik anlamda bir destek bekliyorsanız biz hazırız" diyerek başladı. Erdoğan, futbolun hem Türkiye ve hem de kendisi için çok önemli olduğunu ifade ederek, "1994-1999 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı yaptım. Aynı zamanda gençlik dönemimde futbol oynadım. Hem İstanbul hem de futbola sevdalıyım. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak değil, aynı zamanda bir futbol sevdalısı olarak konuşuyorum. İstanbul 2 kıtayı bir köprüyle bağlayan önemli bir şehir. Adeta tarih içinde bir yolculuk yapıyormuşçasına bu şehirde gezersiniz" dedi.


İstanbul'un çok farklı kültür ve inançlara sahip bir şehir olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, "Özgürce ve dostça burada farklı kültürdeki insanlar birlikte yaşamaktadırlar. İstanbul, Avrupa Kültür ve Başkenti olarak da bir çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Futbol, ülkedeki herkesin ortak tutkusu. Aynı zamanda 3 büyük futbol takımı İstanbul'da. Türkiye'de nüfusun yüzde 40'ı 22 yaşın altında. 2016 Avrupa Şampiyonası'nda görev yapacak gönüllü eleman anlamında bir sıkıntı yaşanmayacak. Futbol federasyonu 1962'den bu yana önemli işlere imza atıyor. İstanbul, UEFA finali ve Şampiyonlar Ligi finaline büyük bir başarıyla ev sahipliği yaptı. Milli takımımız son Avrupa Şampiyonası'nda yarı final oynadı" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin, Avrupa Birliği'ne katılım müzakerelerini devam ettirdiğini söyledi.

"AVRUPA'NIN EN İYİ TURNUVASINI YAPMAK İÇİN ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ"


Türkiye'nin, ön yargıları ortadan kaldırmak için tarih boyunca, bugün ve önümüzdeki yıllarda da Avrupa'ya katkılarını her fırsatta dile getireceğini ifade eden Erdoğan, "Avrupa Şampiyonası'na 3 kez aday olduk. Bu, bizim ne kadar önem verdiğimizi gösterir. 6 yeni stat inşa edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak 920 milyon avroluk bir kaynağın bu turnuvaya verileceğinin altına imza attım. Çok ciddi bir ekonomik büyüme gösterdik. 2009 yılının son çeyreğinde, dünyanın en hızlı büyüyen ülkeleri
arasında yer aldık, yüzde 6'lık bir büyüme ile. Avrupa'nın 6., dünyanın 17. büyük ekonomisiyiz. Bu büyümeyi devam ettireceğiz. Türkiye'deki genç nüfus, Avrupa'daki yaşıtlarını ağırlamak için büyük bir heyecan içindedir. 2014 yılına kadar inşa edeceğimiz yeni statlar, Türk futboluna büyük katkı sağlayacaktır" açıklamasında bulundu.

"YENİ FUTBOLDA ŞİDDET YASAMIZLA, TRİBÜNLERDEKİ ŞİDDETİ TAMAMEN SONA ERDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ"


Erdoğan, şunları söyledi:

"Yeni futbolda şiddet yasamızla, tribünlerdeki şiddeti tamamen sona erdirmeye çalışıyoruz. Bununla ilgili gerekli atılımları yaptık. Bu yasanın 2016'da UEFA'nın istediği güvenlik şartlarına büyük katkı sağlayacağını ve yeterli olacağını düşünüyorum. Turizm açısından da Türkiye çok önemli durumda. Dünyadaki 10 destinasyondan bir tanesiyiz ama onlardan farkımız; onlar turist sayısında eksi değere geçmişken, biz artı değerdeyiz. Ülkemizin dört bir yanında otel açılışları devam ediyor. Konya, Kayseri, Antalya ve Eskişehir'de de otel yatırımları devam ediyor. IMF toplantılarına ev sahipliği yapan İstanbul Kongre Merkezi, hem turnuva öncesi hem de turnuva sonrası gerçekleştirilecek toplantılara ev sahipliği yapacaktır. Diğer şehirlerimizde de benzer merkezler en kısa zamanda yapılacaktır.

Avrupa Şampiyonası, dünyanın en büyük 3. organizasyonu olmakla birlikte UFEA'nın gözbebeği organizasyonlardan bir tanesidir. Ülkemde birlikte bu ürünü daha ilerilere götüreceğimize inanıyorum. Size, bugüne kadar yapılmış en başarılı turnuva sözünü vermekte bir sakınca görmüyorum. Tarihin en başarılı Şampiyonlar Ligi finali İstanbul'da gerçekleşti."

"BEN VE ÜLKEM, 28 MAYIS 2010'U BÜYÜK BİR HEYECANLA BEKLİYORUZ"


Şampiyonanın genel düşüncesinin; milletleri ve tarihten gelen medeniyetleri futbolun altında bir araya getirmek olduğunu da belirten Erdoğan, "Ermenistan'la ilgili yürüttüğümüz görüşmelerde büyük bir atılım gerçekleştirdik. Cumhurbaşkanımız Ermenistan'a giderek milli maçı izledi. Aynı şekilde Ermenistan Cumhurbaşkanı da Bursa'ya gelerek milli maçı izledi. Bu olay UEFA'nın insanları birleştiren düşüncelerine çok güzel bir örnekti. Avrupa'nın en iyi turnuvasını yapmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. 2016'da Türkiye'nin bir festival alanı haline geleceğini söyleyebilirim. Ben ve ülkem, 28 Mayıs 2010'u büyük bir heyecanla bekliyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.