İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Esad'a bir darbe daha

Esad'a bir darbe daha
Esad'a bir darbe daha

Suriye'de yaşayan Karapapak Türkleri tarihi bir adım atarak tek çatı altında birleşme kararı aldılar. Kurulan meclis ilk olarak Beşar Esad yönetimine karşı ülkede yaşayan tüm Türklerin harekete geçmesi çağrısında bulundu.

ERSİN ŞİYHAN-  İSTANBUL

  Son dönemde dünya üzerinde yaşayan Karapapak Türklerinin modern dünyada yerini alması ve ortak hareket etmesi yönünde büyük atılımlar yapan Gürcistan Türkleri Konfederasyonu, Suriye'de yaşayan Türkleri de tek çatı altında topladı. Gürcistan Türkleri Konfederasyonu'nun çabaları ile Halep şehrinde Suriye Karapapak Türkleri Meclisi kuruldu. Meclis, Suriye'deki mevcut siyasi durum, Beşar Esad rejiminin halka karşı uyguladığı zulüm üzerine değerlendirmelerde bulundu. Toplantıda ayrıca, Suriye'de yaşayan Karapapak Türklerinin siyasi olarak aktif olmadıkları, ayrı ayrı topluluklara bölündükleri, siyasi ve medeni haklardan mahrum edildikleri tespitleri yapıldı. Toplantı sonucunda ise Suriye Karapapak Türkleri Milli İttifakı'nın oluşturulması kararı alındı.


Gürcistan Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Taşkın Gülmemmedov, Suriye Karapapak Türkleri Milli İttifakı'nın oluşturulmasıyla ilgili olarak yaptığı ilk açıklamada, "Bugün Suriye'de yaşayan Karapapak Türkleri de, diğer ülkelerdeki soydaşları gibi dağınık vaziyettedirler. Artık birleşmenin zamanı gelmiştir. Bugün Suriye Karapapak Türklerinin hayatında önemli ve tarihi bir adım atıldı. Siz birleşerek yakın zamanda Suriye'nin siyasi hayatında söz sahibi olma hakkını kazanacaksınız. Zamanında Kafkasya'dan Suriye ve Mısır'a göç etmek zorunda kalan Karapapak Türkleri bilmelidirler ki ulu ecdatlarının gururu, yenilmezliği ve kararlılıkları onlarla yaşamaktadır. Suriye'de yaşayan Karapapaklar çok hızlı bir şekilde Beşar Esad'ın totaliter, kanlı rejiminin yönetimden uzaklaştırılmasına katkı sağlamalıdırlar" dedi.

İstanbul'dan Meclise telefon bağlantısıyla katılan Karapapak Türkleri Başkanı Önder Aksu ise Karapapak Türkleri Milli İttifakı'nı tebrik ederek hayırlı olması temennisinde bulundu. Önder Aksu, dünya genelinde yaklaşık 20 milyon Karapapak Türkü bulunduğunu ve bunların bulundukları ülkelerde birleşerek, milli teşkilatlarını oluşturmaya başladıklarını söyledi. Aksu ayrıca, Suriye'deki ağır siyasi sorunların gölgesinde, Karapapak Türklerinin birleşme çalışmalarının büyük bir kahramanlık ve tarihi bir hadise olduğunu da sözlerine ekledi.

Suriye Karapapak Türkleri de, 30 Kasım'da Gürcistan Türkleri Konfederasyonu tarafından tüm dünya Karapapakları'nın milli bayrağı olarak kabul ettiği "Yeşil-kırmızı ay-yıldızlı" bayrağı resmi bayrağı olarak ilan etti.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.