Eşcinsellerin maçını 'dostluk' kazandı

Eşcinsel olduğu için hakemlik yapmasına izin verilmediği öne sürülen Halil İbrahim Dinçdağ'a destek için 15 ülkeden Ankara'ya gelen eşcinseller futbol maçı yaptı. Balkan Spor ile Baklava Spor'un karşı karşıya geldiği maç, 3-3 berabere tamamlandı.

Eşcinsellerin maçını dostluk kazandı

15 Mart 2013 17:37

SİNAN USLU

Eşcinsel olduğu için çürük raporu alarak askere gitmeyen, bu nedenle Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) tarafından hakemlik mesleğinden alındığını iddia ederek, TFF'ye dava açan Halil İbrahim Dinçdağ'a destek için KAOS-GL Derneği tarafından Ankara TED Koleji Kapalı Halı Sahası'nda futbol maçı düzenlendi. ABD, Almanya, Filistin, Lübnan, Yunanistan, Hırvatistan, Sırbistan, Azerbaycan, Mısır, Tunus, Cezayir, Arnavutluk, Ermenistan, Gürcistan ve Makedonya'dan gelen eşcinseller, Dinçdağ'a destek oldu.

DOSTLUK KAZANDI

Şenlik havasında oynanan maçta, ironi yapılarak, "hop hop hakem top hakem" sloganı atılırken, "sahada top var" esprileri yapıldı. Maç öncesi üzerinde "Homofobiye Kırmızı Kart" yazılı pankart açıldı. Maçta saha kenarındakiler, "İ... hakem", "Sahanın lezbiyen forveti" şeklinde tezahürat yaptı. Balkan Spor ile Baklava Spor'un oynadığı maç 3-3 berabere tamamlandı. Maç öncesi toplu hatıra fotoğrafı çektirildi.
"Biz haklıyız, haklılığımızı bir kez daha tescil ediyoruz" diyen Dinçdağ, "Almanya Büyükelçiliği ve yurtdışından büyük destek var. Mart ayı sonunda Almanya'ya gitme durumumuz var, Bayern Münih, Schalke ve St. Pauli taraftar gruplarının desteği var, sempozyumlar düzenleniyor. Davet mektubumuz geldi, ay sonunda Almanya'da olacağız. Dünyaya sesimizi daha güçlü bir şekilde duyuracağız. Bu durum Türkiye'de ve dünyada her ne şekilde olursa olsun haksızlığa uğramış insanların daha güçlü olmasını sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.


"MAÇO"LARDAN EŞCİNSELLERE DESTEK
Eşcinsel örgütlerin yanı sıra taraftar gruplarının da kendisine büyük destek verdiğini söyleyen Dinçdağ, "Yıllardır 'maço' diye tabir edilen grupların desteğini çok önemli buluyorum. Bu destek Türkiye genelinde 11 grupla başlamıştı, 17 gruba yükseldi, gittikçe yayılıyor" dedi. Şubat ayında TFF'ye haklarının iade edilmesi konusunda başvuruda bulunduğunu belirten Dinçdağ, TFF'den 21 Nisan'a kadar cevap bekleyeceklerini söyledi. Dinçdağ, bekledikleri cevabın olumsuz yönde gelmesi durumunda TFF'yi yine mahkemeye vereceklerini belirtti.

"HAKEMLİĞE DÖNECEĞİME İNANIYORUM"

Hakemliğe döneceğine inandığını dile getiren Dinçdağ, Spor Toto Süper Lig'deki hakemlerin performanslarını değerlendirdi. Dinçdağ, "Türkiye'de yönetici, futbolcu ve teknik adamlar hiçbir zaman kendilerini suçlu bulmazlar, 'günah keçisi' olarak hakemleri seçerler. Ama Türkiye'de hakemlik babadan oğula geçen bir meslek haline geldi. Hakemlik bana göre doğuştan olan ve zamanla geliştirilen bir yetenektir. Hakemlerimizin hepsi çok değerli arkadaşlarımız ama çoğunun kapasitesi o kadar ve hatalar yapılıyor. Çok yetenekli, üst düzey hakemlerimiz var, onlara da sahip çıkılmalı. Hakemlerimizin yanında dik duran yöneticilerimiz yok. Eminim ki o zihniyet de değişecektir" şeklinde konuştu.

Spor Toto Süper Lig'de pek çok hata yapıldığını söyleyen Dinçdağ, "Hatalar yapılıyor ama cesurlar, bence çok abartılacak bir hata yok. Hakemin hakemden başka dostu yoktur" dedi.


"ALMANYA BÜYÜKELÇİLİĞİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR MAÇ"
Destek vermek için sahaya çıkan Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Basın ve Siyasi Müsteşarı Peter Kettner, "Almanya Büyükelçiliği için çok önemli bir maç. Kalite o kadar iyi değil ama bizim için destek çok önemli. Almanya'da insan hakları konusu çok önemli. Ben bunun için geldim" diye konuştu. Kettner, insan hakları konusunda Türkiye'de son 10 yılda çok önemli reformlar yapıldığını belirtti.

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 25°C

 • Ankara

  Ankara 23°C

 • İzmir

  İzmir 29°C

 • Bursa

  Bursa 27°C

 • Trabzon

  Trabzon 22°C

TÜMÜ
Reklamı Geç