İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Expotim, Irak petrolünü dünyaya tanıtacak

Expotim, Irak petrolünü dünyaya tanıtacak
Expotim, Irak petrolünü dünyaya tanıtacak

Irak’ın petrol ve doğalgaz rezervleri Türkiye’nin en büyük yurtdışı fuar organizasyonu şirketlerinden Expotim ve Pyramids Fuarcılık aracılığıyla tüm dünyaya tanıtılıyor. Uluslararası Basra Petrol-gaz Fuarı ve Konferansı, Expotim ve Pyramids Fuarcılık ortaklığında 25–28 Kasım 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

HABER: ABDULLAH COŞKUN/İSTANBUL

Uluslararası Basra Petrol-Gaz Fuarı ve Konferansı’nın tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısına katılan Basra Vali Yardımcısı Nazar Rabeea Neamah Al Jaberi, Irak’taki 10 petrol havzasının beşinin bölgede bulunması nedeniyle Basra’nın birçok uluslararası şirketin hedefi haline geldiğine dikkat çekti. Jaberi, Basra’nın Irak’a, Körfez Bölgesi’ndeki limana ve Irak Khor Al-Zubair Serbest Bölgesi’ne olan yakınlığı nedeniyle stratejik bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Petrol şirketlerinin bölgede önümüzdeki 10 yılda minimum 100 milyar doların üzerinde yatırım yapacağını ifade eden Jaberi, “Bu şirketler petrol sahalarında ve bölgede her türlü kurumsal desteğe ihtiyaç duyacaklar. Bu nedenle onlara hizmet verecek firmaların da bölgeye yatırım yapmasını bekliyoruz” dedi.


Basra’daki yerel hükümetin bölgeye yapılacak yatırımları destekleyeceğini ve mümkün olan tüm imkânları yatırımcılara sağlayacağını belirten Jaberi, hükümetin yatırımcıların sorunlarını çözmek için her zaman yanlarında olacağını ifade etti. Irak’ı ve Basra’yı alt yapı konusunda geliştirmeleri gerektiğini vurgulayan Jaberi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölgede sadece petrol sektörü değil devam eden spor ve konut kompleksleri projeleri de var. Bunların yanı sıra kronik hastalıkların tedavisi için uzman hastane projeleri devam ediyor. Ayrıca bölgede 200 bin dönüm arazi tarım ve hayvancılık için geliştiriliyor.”

IMF ile hükümet arasındaki iyi ilişkiler sayesinde Dünya Bankası aracılığıyla Mika Ajansı gibi birçok ajans ile üyelik görüşmelerinin sürdüğünü ifade eden Nazar Rabeea Neamah Al Jaberi, Irak’ın yatırımcıların haklarını korumak için New York Sözleşmesi’ni imzalamak istediğini de söyledi.

“PETROL EN ÖNEMLİ HAMMADDE”


Günümüzde petrol ve petrol ürünlerinin dünyadaki en önemli hammaddelerden biri haline geldiğini ifade eden Expotim Yönetim Kurulu Başkanı Can Derin, günlük hayatta kullandığımız plastik bardak, ıslak mendil, deterjan, DVD gibi pek çok üründe petrol ve petrokimya hammaddeleri kullanıldığını söyledi. Yaygın kullanımın doğal sonucu olarak, endüstrileşen dünyada petrol ihtiyacının her geçen gün arttığına dikkat çeken Can Derin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilindiği gibi Irak, dünya petrol ve doğalgaz sektörü için en büyük ve önemli ülkelerden biridir. Yakın gelecekte artan dünya petrol ve doğal gaz talebinin karşılanmasında daha etkin bir rol üstleneceği öngörülmektedir. Bu bağlamda Irak petrol ve doğalgaz sektörünün gelişimi ve uluslararası firmaların pazarda kendilerini tanıtıp, işbirlikleri gerçekleştirmeleri ve sektör profesyonellerini bir araya getirmek amacıyla Expotim ve Pyramids International olarak 25–28 Kasım 2010 tarihinde Basra Uluslararası Petrol ve Gaz Teknolojileri Fuarı ve Konferansı’nı organize edeceğiz.”

Bu fuarın Basra’da düzenlenecek ilk ve sektördeki en önemli etkinlik olduğunun altını çizen Derin, “Fuarımız Irak Hükümeti Petrol Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Basra Valiliği tarafından desteklenmektedir. Tüm Irak pazarını hedefleyen etkinliğimize Basra’yı tercih etmemizin en önemli nedeni bölgenin güvenlik anlamında stabil hale gelmesidir. Ayrıca ülkenin en büyük 10 petrol havzasının beş tanesi Basra’da bulunmaktadır” diye konuştu.

Sadece Irak’tan değil, ekonomisi petrole dayalı ülkelerden de üst düzey devlet yetkilileri ve özel sektör profesyonellerinin organizasyona davetli olacağını ve katılımcılarla birebir görüşeceklerini ifade eden Can Derin, fuarla eş zamanlı gerçekleştirilecek konferansta da Irak petrolleri ile ilgili önemli konuların paylaşılacağını belirtti. Konferansta sektörün gelişmesi ve daha verimli hale gelmesi için yeni teknolojiler ve yöntemlerin tanıtılacağını ifade eden Can Derin, bugün itibariyle fuara Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, Kanada, Kuveyt, Romanya, Rusya, Suudi Arabistan, Ürdün ve Türkiye’den firmaların katıldığını söyledi.

Can Derin, dünyanın çeşitli bölgelerinde petrol ve doğalgaz sektöründe faaliyet gösteren uluslararası firmaların Irak pazarına girmeleri için Basra Petrol ve Doğalgaz Fuarı ve Konferansı’nın büyük bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi.

Toplantıda, Basra Petrol & Doğal Gaz Fuarı Ve Konferansı Danışma Kurulu Başkanı Hazım Abdullah Al-Sultan’da bir konuşma yaparak fuarın özellikleri hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

Irak Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı Fuarlar Dairesi izniyle düzenlenen Uluslararası Basra Petrol-Doğalgaz Fuarı ve Konferansı, Irak Cumhuriyeti Petrol Bakanlığı Dış İlişkiler Ofisi tarafından da destekleniyor.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.