İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Halka arz seferberliği için bir aradalar

Halka arz seferberliği için bir aradalar
Halka arz seferberliği için bir aradalar

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği'nin (TSPAKB) 2008 yılında imzaladığı işbirliği protokolüyle başlattığı "halka arz seferberliği", büyük zirveye dönüşüyor.

Şirketlerin büyümek için ihtiyaç duydukları kaynaklara erişimini sağlama vizyonuyla, henüz borsada işlem görmeyen, ancak halka arz potansiyeli taşıyan şirketlerin yöneticilerini, halka arz sürecinin tüm aşamalarında görev alan uzmanlar ve kurumlarla bir araya getirecek olan "Halka Arz Seferberliği-İstanbul Zirvesi" 6-7 Mayıs 2010 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek.

Türkiye'de, sermaye piyasası alanında bu çapta düzenlenen ilk etkinlik olan Halka Arz Seferberliği-İstanbul Zirvesi için SPK, TOBB, İMKB, TSPAKB ve İSO başkanları bir araya gelerek, halka arz seferberliğine tam destek verdiklerini gösterdiler.


İMKB'de işlem gören şirket sayısı açısından, gelişmekte olan piyasalar arasında 335 şirket ile 16. sırada bulunan Türkiye'de, 2008 yılı verilerine göre ilk 500 büyük sanayi kuruluşundan 407, ikinci 500 büyük sanayi kuruluşundan 469 şirket, toplamda İSO-1000 listesinde yer alan 876 şirketin hisse senetleri borsada işlem görmüyor. Şirketlerin İMKB'de işlem görmeleri, büyümeleri için ihtiyaç duydukları kaynaklara ulaşmaları ve sürdürülebilirliklerini sağlamaları bakımından önem taşırken, Türkiye'de pek çok şirket İMKB'de işlem göremediği için bu imkanlardan yararlanamıyor.

Türkiye ile benzer yapıda olan ülkelerdeki 2008 ve 2009 yılında yapılan halka arzlar incelendiğinde, Polonya'da sırasıyla 84 ve 36 şirket, Kore'de 48 ve 64 şirket, Brezilya'da 4 ve 8 şirket halka açılırken, ülkemizde bu sayının 2 ve 1 olarak gerçekleştiği görülüyor.

Türkiye'deki şirketlerin yapılarına bakıldığında şirketlerin yüzde 95'inin aile şirketi olduğu göze çarpıyor. Yapılan araştırmalar, aile şirketlerinin çoğunluğunun birinci kuşakta yok olduğunu, üçüncü kuşakta yaşayan aile şirketlerinin sayısının ise oldukça düşük kaldığını gösterirken, halka arz, özellikle aile şirketlerinin faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasında ve sonraki kuşaklara devredilmelerinde büyük önem arz ediyor.

SPK, TOBB, İMKB ve TSPAKB arasında 2008 yılında imzalanan işbirliği protokolüyle başlatılan "halka arz seferberliği"nin hedefi Cumhuriyetimizin 100. yılının kutlanacağı 2023 yılında borsada işlem gören şirket sayısını 335'ten bine çıkarmak.

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan konuyla ilgili olarak, "Ülkemizdeki sermaye piyasasını büyütmek için SPK, TOBB, TSPAKB ve İSO ile birlikte yürüttüğümüz seferberlik İstanbul'da zirveye dönüşüyor. 2 bine yakın şirket yöneticisini, halka arz sürecinde hizmet sunan aracı kurumlar, bağımsız denetim şirketleri, hukuk firmaları, Türkiye'de yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi amaçlayan yurtiçi ve yurtdışı özel sermaye fonları, kurumsal yatırımcılar, sektörel dernekler ve halka arzlarda yer alan uzmanlar ile bir araya getirerek halka arzın önemini ve tüm detaylarını paylaşacağız" diye konuştu.

Erkan İstanbul'da gerçekleştirilen zirvenin önümüzdeki yıl Anadolu şehirlerinde de gerçekleştirileceğini belirterek, "Seferberliğimizi Anadolu'ya yayacağız. Anadolu'daki şirketlerimizde halka arza karşı çekinceler ve yanlış izlenimler olduğunu görüyoruz. Burada bulunan tüm başkanlarla ortak bir diğer hedefimiz de halka arza karşı bilgi eksikliklerini ve yanlış değerlendirmeleri yok etmek" dedi.

Paneller, çalıştaylar, ikili görüşmeler ve tanıtım standlarıyla bilgilendirmeye ve farkındalık yaratmaya ortam sağlayacak olan "Halka Arz Seferberliği-İstanbul Zirvesi" 6-7 Mayıs 2010 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşecek.

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.