Hamsinin üreme alanları mercek altında

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne ait R/V Bilim-2 Araştırma gemisi, “hamsi stoklarını izleme” projesi kapsamında tekrar Karadeniz’e açılıyor.

Hamsinin üreme alanları mercek altında

09 Temmuz 2013 11:50

Mersin’in Erdemli ilçesindeki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’ne ait R/V Bilim-2 Araştırma gemisi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nün TÜBİTAK KAMAG programınca desteklenen “hamsi stoklarını izleme” projesi kapsamında tekrar Karadeniz’e açılıyor. Konuyla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Ali Cemal Gücü, “2011 yılında başlayan bu proje kapsamında dördüncüsü yapılacak olan araştırma seferinin hedefi, geçen av sezonunda av miktarındaki beklenmedik düşüşün ve balık boylarındaki önemli azalmanın nedenlerine ışık tutabilmektir. 2012 Kasım ve Aralık ayları boyunca R/V Bilim-2 araştırma gemisi ile gerçekleştirilen araştırma, Türkiye kıyılarında beklenenin ötesinde yavru hamsinin bulunduğunu ortaya koymuş, buna karşılık ergin hamsilerin yok denecek kadar az olması hamsinin üreme alanlarında önemli kaymalar olabileceğine işaret etmiştir” dedi. Üreme döneminin başladığına dair gelen haber üzerine harekete geçtiklerini ifade eden Gücü, “Bu sorunu araştırmak üzere hamsilerin yeni sezonda yumurta bırakmaya başlayacağı dönemi bekleyen R/V Bilim-2 araştırma gemisi, Mart ayından bu yana haftalık olarak izleme çalışmaları yapmakta olan proje ortağı Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü’nden üreme döneminin başladığına dair gelen haber üzerine bu gece İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e açılacaktır” diye konuştu.

Gücü, konuşmasında şunları da kaydetti: “Bir ay sürmesi planlanan araştırma seferinde Türkiye’nin Karadeniz’deki tüm münhasır ekonomik bölgesi taranacak, bir yandan hidroakustik yöntemle ebeveyn hamsilerin miktarı ve üreme dönemindeki dağılım alanları çıkartılırken, diğer taraftan denize bırakılan yumurtalar incelenerek en önemli üreme alanları belirlenecektir. Benzer büyüklükte ve kapsamda bir araştırma 1990’lı yıllarda yine ODTÜ Deniz Bilimlerince gerçekleştirilmiştir. Temmuz ve Ağustos aylarını kapsayacak bu araştırmalarda elde edilecek yeni sonuçlar eski bulgularla karşılaştırılacak ve üreme alanındaki olası kaymalar tespit edilecektir. Ayrıca uydu verileri ve yerinde ölçümlerle yumurtlama alanlarındaki durum ortaya çıkartılacaktır. Bu çalışmanın diğer Karadeniz ülkelerinde yürütülen benzer çalışmalarla eşgüdümlü olarak gerçekleşmesi de sağlanmıştır.”

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 8°C

 • Ankara

  Ankara 6°C

 • İzmir

  İzmir 14°C

 • Bursa

  Bursa 8°C

 • Trabzon

  Trabzon 13°C

TÜMÜ
Reklamı Geç