Ilısu Barajı ve HES projesinin yarısı tamamlandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ev sahipliğinde yapılan Ilısu Barajı ve HES Projesi ile Kültürel Mirasın Korunması Çalışmaları’na ilişkin toplantıda, fiziki gerçekleşme oranı yüzde 55’e ulaşan barajın suları altında kalacak olan kültürel mirasın taşınması ve korunması çalışmalarına hız verilmesi kararı alındı.

Ilısu Barajı ve HES projesinin yarısı tamamlandı

05 Nisan 2013 14:36


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun ev sahipliğinde yapılan Ilısu Projesi ve Kültürel Mirasın Korunması Çalışmaları toplantısına, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanı sıra Batman ilinden vali, kaymakam, belediye başkanı ve rektör katıldı.

Barajın yapımına ilişkin çalışmaların değerlendirildiği toplantıda, baraj inşaatında fiziki gerçekleşmenin yüzde 55’e ulaştığı bildirildi. Yeniden yerleşim çalışmalarının da masaya yatırıldığı toplantıda özellikle Ilısu Barajı ve HES Projeleri Kültürel Miras Çalışmaları detaylı olarak ele alındı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü çalışmaların anlatıldığı toplantıda; kültür varlıklarının tespiti ve belgelenmesi, anıt eserlerin yerinde korunması veya taşınması ile baraj göl alanında kalmayan Yukarı Hasankeyf’in güçlendirilmesi çalışmalarının yapıldığı belirtildi.

KAZI ÇALIŞMALARI BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLANDI
DSİ tarafından 1998-2012 yılları arasında arkeolojik çalışmalara 58,8 milyon TL ödeme yapıldığı kaydedilen toplantıda, kazı çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığı bildirildi. Belgeleme çalışmalarının da tamamlandığı kaydedilen toplantıda, Hasankeyf’te sular altında kalacak kültür varlıklarının taşınması için yapılacak ihalenin 2013 yılında gerçekleştirileceği, 2014 yılında da taşınma işlemlerine geçileceği ifade edildi.

Yapılacak çalışma ile Hasankeyf’te su altında kalacak yapılardan Zeynel Bey Türbesi, bütüncül olarak arkeopark alanına taşınacak. Orta Kapı, Yukarı Kapı, Süleyman Han Cami, Koç Cami, Kızlar Cami, Er-Rızk Cami, Yamaç Külliyesi’nin mimari ve dekoratif unsurları arkeopark alanına taşınacak. Süleyman Han Cami, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Artuklu Köprüsü’nün de yeni yerleşim alanında rekonstrüksiyonu ile yerinde korunmasına yönelik projeleri yapılacak.


YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 12°C

 • Ankara

  Ankara 14°C

 • İzmir

  İzmir 17°C

 • Bursa

  Bursa 10°C

 • Trabzon

  Trabzon 10°C

TÜMÜ
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.