İlk kez bir Suudi Kral Rusya’da

Rusya’ya ziyaret eden ilk Suudi Kral olarak tarihe geçen Kral Selman, temasları kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

İlk kez bir Suudi Kral Rusyada

05 Ekim 2017 16:27

Suudi Arabistan Kralı Selman, Rusya’ya resmi ziyaret gerçekleştiriyor. Rusya’ya ziyaret gerçekleştiren ilk Suudi karalı olarak tarihe geçen 81 yaşındaki Selman’ı dün havalimanında Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov tarafından karşılandı. Selman bugünkü temasları kapsamında ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldi. Görüşmenin basına açık kısmında konuşan Kral Selman, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurgulayarak, İran’ın Ortadoğu’yu değiştirmeye çalışmaktan vazgeçmesini söyledi. Suriye’deki kriz için siyasi çözümü bulunması gerektiğini kaydeden Kral Selman, uluslararası toplumun Myanmar’daki Müslümanlara yönelik zulme karşı sorumluluk almasının önemini dile getirdi.

Putin ise Kral Selman’ın Moskova ziyaretinin dönüm noktası olduğunu dile getirerek, Sovyetler Birliği’nin Kral Selman’ın babası tarafından kurulan Suudi Arabistan Krallığı’nı tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlattı. Selman, Putin’i Suudi Arabistan’a davet ederken, Putin Selman’ın davetini memnuniyetle karşıladığını aktardı. 

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 19°C

 • Ankara

  Ankara 13°C

 • İzmir

  İzmir 21°C

 • Bursa

  Bursa 17°C

 • Trabzon

  Trabzon 13°C

TÜMÜ
Reklamı Geç