İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

İskilipli Atıf Hoca'ya küfreden MHP'li başkana tepkiler çığ gibi büyüyor

İskilipli Atıf Hoca'ya küfreden MHP'li başkana tepkiler çığ gibi büyüyor
İskilipli Atıf Hoca'ya küfreden MHP'li başkana tepkiler çığ gibi büyüyor

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün İskilipli Atıf Hoca hakkında söylediği ağır sözlerin ardından MHP'li başkana tepkiler çığ gibi büyüyor.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, teröre tepki yürüyüşünde yaptığı konuşmada İskilipli Atıf Hoca'ya küfre varan ağır sözler sarf etmişti.  Sözlü konuşmasında İskilipli Atıf Hoca'yı eleştirerek;"Milli mücadele döneminde de bu millet gevşek din adamları görmüştür. Şeyh Sayitleri, Seyit Rızaları, işbirlikçi İskilipli Atıf Hocaları görmüştür. Onlar gibi kalleş ve kancık ruhlu olmayın. Atatürk'ün arkasında olup milli mücadele için Anadolu'yu adım adım arşınlayan ve camilerde hutbe okuyan İslam alimi, İstiklal Marşı'mızın şairi Mehmet Akif'i kendinize örnek alın" demişti. Bu sözlerin ardından MHP'li başkana tepkiler çığ gibi büyüyor.

“SAYIN BAŞKAN SAPLA, SAMANI BİRBİRİNE KARIŞTIRMIŞ”

MHP'li belediye başkanını sözlerini talihsiz bir açıklama olarak değerlendiren Atıf Der Başkanı Mutsala Lek, “Başkan maalesef sapla, samanı birbirine karıştırmıştır” dedi. 

Cumartesi günü Adana'da teröre lanet mitinginde Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü tarafından yapılan açıklamada din adamlarına yapılan hakaretler, akabinde İskilipli Atıf Hoca'ya yapılan hakaretlerin üzerine basın açıklamaları yaptıklarını hatırlatan Lek, “Çok talihsiz bir açıklama. Bu açıklama en çok Anadolu içerisinde sayın Sözlü'nün de mensubu olduğu MHP'lileri de üzdüğü kanaatindeyiz. Çünkü ülkücü camiadaki arkadaşlarımızı İskilipli Atıf Hoca'yı seven sayan, onun haksız yere idam edildiğine inanan bizlerden farklı düşünmüyor arkadaşlarımız” diye konuştu.

BU SAYIN BAŞKANIN ŞOV YAPACAĞI, REKLAM OLARAK KULLANACAĞI BİR OLAY DEĞİLDİR 
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'yü özür dilemeye davet eden Atıf Der Başkanı Lek, “Ama bugüne kadar herhangi bir yanıt alamadık. Teröre lanet, kardeşlik birlik ve beraberlik mitinginde olayın farklı boyutlara saptırılması kardeşliğimizi, birlik beraberliğimizi zedeleyecek açıklamalar yapılmasına bir anlam veremiyoruz. Bizim buralarda çok fazla kullanırlar “sapla samanı birbirine karıştırmayın” derler. Başkan maalesef sapla, samanı birbirine karıştırmıştır. Bu sayın başkanın şov yapacağı, reklam olarak kullanacağı bir olay değildir. Bu bir kilometrelik yol yapıp üzerine uçak indirip fotoğraf çektirilecek bir icraata benzemez. Sayın başkana kendisine partisine mensup insanlarında hassasiyetinin olduğu İskilipli Atıf Hoca meselesini tekrardan iyice araştırmasını ve bu konuda özür dilemesini bekliyoruz” şeklinde konuştu. 

İstiklal Mahkemeleri süresince ünvanları şeyh, molla, hoca vb. olan yaklaşık 13 bin tane insanın haksız ve hukuksuz yere İstiklal Mahkemeleri'nce ceza aldığını, idam edildiğini sürgünlere ve hapislere mahkum edildiğini anlatan Lek, “Bu apaçık ortadadır. Bizim taleplerimizden birisi Osmanlı arşivleri ve İstiklal Mahkemesi zabıtlarının bir an önce ortaya çıkarılıp bunların gün yüzüne serilmesidir. Hüseyin Sözlü'nün bu süreçten sonra bizi ve İskilipli Atıf Hoca'yı daha iyi anlayacağını tahmin ediyoruz. İskilipli Atıf Hoca davasında bizlerle birlikte olan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” ifadelerini kullandı. 

O HAKARETLERİ AYNEN İADE EDİYORUZ 
AK Parti Çorum İl Başkanı Rumi Bekiroğlu da, geçtiğimiz günlerde MHP'li Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü beyin talihsiz bir açıklamasına Çorum halkı olarak şahit olduklarını ve bu olayın kendilerini derinden üzdüğünü belirtti. 

Başkan Sözlü'nün birilerini överken Çorum'un yetiştirdiği önemli değerlerinden biri olarak kabul ettikleri İskilipli Atıf Hoca'ya haddini aşarak hakaretlerde bulunduğunu ifade eden Bekiroğlu, “Bu hakaretlerden dolayı kendisini kınıyoruz. Kesinlikle ilgili şahsın merhum hocamıza, müçtehid hocamıza söylemiş olduğu yakıştırmaları kendisine iade ediyoruz. Çünkü 1920'li yıllarda, 26'lı yıllarda o devirde yaşanan olumsuzluklara rağmen İslam ilmi ile müşühhas olmuş İskilipli Atıf Hocamız Frenk mukallitliği ve Şapka risalesi adlı kitabından dolayı yargılanmış. Söz konusu kitap çıktıktan sonra yürürlüğe girmiş bir kanun vesilesiyle yargılanmış, savcının beraat mütaalasına rağmen devrin reisleri, hakimleri Kılıç Ali'leri, Kel Ali'leri hukuk tanımayan yargılaması neticesinde idam cezasına çarptırılmıştır. Bize göre şehadet mertebesine yükselmiştir. Hal böyle iken Adana Büyükşehir Belediye Başkanı değerli müçtehid hocamızı söylemekten hicap duyuyorum kalleşlik ve ağza alınmayacak ibarelerle, yakıştırmalarla eleştirmiştir.Herkes biliyor ki İskilipli Atıf Hocamız sadece İskilip'e, Çorum'a değil Türkiye'nin bir müreffeh hocası, dönemin alimi, dönemin ilmi yazılarına imza atmış ve o dönemde Türkiye'nin kurtuluşu ve bekası için mücadele etmiş bir büyüğümüzdür.Bu vesile ile Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün sözde yakıştırmalarını kendisine iade ediyoruz. Çorum, İskilip halkından özür dilemeye davet ediyoruz” şeklinde açıklamada bulundu. 

AK PARTİLİ USLU: “ADANA BELEDİYE BAŞKANI HADDİNİ AŞMIŞ”

TBMM İdari Amiri ve AK Parti Çorum Milletvekili Salim Uslu, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün teröre tepki yürüyüşünde yaptığı konuşmada İskilipli Atıf Hoca'ya yönelik söylediği ağır sözleri eleştirdi. 
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün İskilipli Atıf Hoca'ya yönelik sözlerini ayak üstü söylenmiş sözler olarak değerlendiren ve MHP'nin de Hüseyin Sözlü'yü kınaması gerektiğinin altını çizdi. İskilip'te çok sayıda derneğin ayağa kalktığını, hatta İskilipli Atıf Hoca'nın torunlarından olan Ülkü Ocakları Başkanının da “Ben bir hainin torunu değilim” diyerek tepki gösterdiğini kaydeden Salim Uslu, MHP'nin belediye başkanı hakkında soruşturma başlatmasını istedi.

“SAYIN BELEDİYE BAŞKANI HADDİNİ AŞMIŞTIR”
Teröre karşı düzenlenen bir mitingde Atıf Hoca'nın dolgu malzemesi olarak kullanılmasının büyük yanlış olduğunu değerlendiren Salim Uslu, “Sayın Belediye Başkanı bence haddini aşmıştır. Eğer bilmeden söylediyse burada ciddi bir cehalet var, Atıf Hoca'yı ve onun mücadelesini tanımıyor demektir. Tanımasa bile o mücadele ve o insana hukuksuz bir şekilde idam edildiği için saygı duyması ve Atıf Hoca'nın bir ilim adamı olduğunu bilmesi gerekir. Eğer bilerek yaptıysa bunun kabul edilebilir ve tolere edilebilir bir yanı yoktur. Çünkü, ‘İşbirlikçi Atıf Hoca' iddiasında bulunmuştur ve ‘kalleş ruhlu' olmakla itham etmiştir. Oysa Atıf Hoca İstiklal Harbinde Kuva-i Milliye'yi destekleyen açıklamalar yapmıştır. Kuva-i Milliye aleyhinde yayınlanan bildirilere imza koymamıştır ve kendisi ile ilgili spekülasyonları da o günkü gazetelerde tekzip etmiştir. Daha sonra bilahare alınmak üzere idam kararı verilmiştir, 4 gün içinde yargılanıp, savunması dahi alınmadan idam edilmiştir. İdamından 1.5 yıl önce yazdığı bir kitaptan dolayı, yani düşüncesinden dolayı. Oysa düşünceye özgürlük denilen bir ortamda, üstelikte bir ilim erbabının, bir müderrisin düşüncelerine karşı bir tahammülsüzlük vardır ve nitekim Meclis'te bulunan İstiklal Mahkemesi zabıtları incelendiğinde, Atıf Hoca'nın kitapları incelendiğinde gerçek ortaya çıkmaktadır. Ama belli ki, Sayın Belediye Başkanı Atıf Hoca'yı tanımıyor, yazdıklarını bilmiyor. Teröre karşı bir mitingde Atıf Hoca'nın dolgu malzemesi yapılıyor olması yanlıştır” dedi.

“GÖNDERDİĞİMİZ KİTAPLARI OKUYARAK ATIF HOCA'NIN KENDİ AĞZINDAN VE KALEMİNDEN ÖĞRENİR”
İskilipli Atıf Hoca'nın bir devrin din mazlumu, özgürlük mücadelesinde bayrak olmuş bir isim olduğunu kaydeden Salim Uslu, “Atıf Hoca her ne kadar İskilipli ise de aynı zamanda bütün ümmetin gönlünde taht kurmuş bir alimdir. Milli Mücadeleye katkı vermiş bir alimdir. Türkiye'de Cumhuriyetin ve demokratik değerlerin doğru oturması konusunda katkı vermiş bir isimdir. Ama ne yazık ki, hukukçu bile olmayan, kimi milletvekillerinin İstiklal Mahkemelerine atanmasıyla birlikte idamına karar verilmiştir. Ben bunu ayak üzeri söylenmiş sözler olarak kabul ediyorum. Gönderdiğimiz kitapları okuyarak Atıf Hoca'nın kendi ağzından ve kaleminden öğrenir” diye konuştu.

“MHP'NİN DERHAL BU ZATA KARŞI GEREKEN GİRİŞİMLERİ BAŞLATMASI GEREKİYOR”
MHP'nin belediye başkanı hakkında gereken işlemleri başlatması gerektiğinin altını çizen Salim Uslu, “Yapılması gereken, Atıf Hoca'yı ve onun gibi mazlumlara, mağdurlara sahip çıkmak adına, hukukun üstünlüğü adına MHP'nin derhal bir soruşturma başlatması, ya bu zatın kamuoyundan derhal özür dilemesi ya da kendi iç tüzüklerini işleterek bu zat hakkında gereken işlemi yapması gerekir. Geçmişe söverek, geçmişteki ayıpları ve defoları karartarak, yalan söyleyen bir tarihin ağzı ile konuşuyor olmak modern toplum bireylerine yakışmayan bir davranıştır. Hele de kendisini milliyetçi ve muhafazakar olarak tanımlayan bir siyasi parti ile asla bağdaşmaz. MHP'nin derhal bu zata karşı gereken girişimleri başlatması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“ÇORUMLULARDAN, İSKİLİPLİLERDEN VE HALKIMIZDAN ÖZÜR DİLEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”
Atıf Hoca'nın halka mal olmuş bir isim olduğunu kaydeden ve birlik ve kardeşliğe ihtiyaç duyulduğu bir dönemde Atıf Hoca'nın bu şekilde anılmasının kendilerini üzdüğünü belirten İskilip Belediye Başkanı Recep Çatma ise, “Sayın Belediye Başkanımızın bilgi eksikliğinden dolayı böyle bir tavır içinde olduğunu düşünüyorum. Kendisini basın yoluyla İskilip'e Atıf Hoca'yı ve ailesini daha iyi tanıması adına davet ettik. Kendisine Atıf Hoca'nın kitaplarını gönderdik. Kendisinin Çorumlulardan, İskiliplilerden ve halkımızdan özür dileyeceğini düşünüyoruz. Yapılan talihsiz açıklama hem AK Partilileri hem MHP'lileri son derece üzmüştür” açıklamasında bulundu.
 

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.