İstanbul’un 3 değerli ilçesinde kira fiyatları düştü!

Yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte kiralık ev fiyatlarında da artış beklentisi yükseldi.

İstanbulun 3 değerli ilçesinde kira fiyatları düştü!

20 Mayıs 2017 17:29

Özellikle kentsel dönüşüm bölgelerinde okulların kapanmasıyla birlikte yaşanan yoğun taşınma hareketliliğinin kira fiyatlarına da yansıması bekleniyor. Ancak veriler geçtiğimiz aylarda İstanbul’da yaşanan kira fiyatlarındaki artış yavaşlamasının yerini düşüşlere bıraktığını gösteriyor. İstanbul’un en değerli 4 ilçesindeki kira fiyatlarında dikkat çeken bir düşüş yaşandı. REIDIN ve Zingat verilerine göre özellikle son 1 yılda konut kira fiyatlarında gözle görülür bir azalma yaşandı. Satılık fiyatlarında ise İstanbul genelinde artış yaşanırken, 4 ilçe bazında artışta yavaşlama dikkat çekiyor. İşte rakamlarla Kadıköy, Beşiktaş, Beyoğlu ve Ataşehir’de yıllara göre kiralık ve satılık fiyatlarında yaşanan değişimler…

En büyük düşüş Beyoğlu’nda!

REIDIN ve Zingat verilerine göre son 1 yılda Kadıköy, Beşiktaş ve Beyoğlu’ndaki konut kira fiyatlarında ciddi bir düşüş yaşandı. Son bir yıl içerisinde İstanbul genelinde konut kira fiyatları sadece yüzde 1 arttı. İstanbul en değerli ilçelerinde konut kira fiyatlarındaki değişim şu şekilde gerçekleşti; Kadıköy’de yüzde 4, Beşiktaş’ta yüzde 11 ve Beyoğlu’nda yüzde 12 düştü. Bu ilçelerden sadece Ataşehir’de konut kira fiyatları yüzde 5 arttı. Konut kira fiyatlarındaki iki yıllık değişime bakıldığında ise; Kadıköy’de yüzde 4 ve Ataşehir’de yüzde 10 artan kira fiyatları, Beşiktaş’ta yüzde 2 ve Beyoğlu’nda yüzde 7 oranında düştü. Konut kira fiyatlarında yaşanan düşüşlerin kentsel dönüşüm ve bununla birlikte gelen arz fazlasının, kiracıların daha uygun fiyatlı ilçelere yönelmesi ve konut sahiplik oranının artması gibi faktörlerden kaynaklandığı belirtiliyor. 2012 ila 2017 yılları arasındaki 5 yıllık verilere bakıldığında ise konut kira fiyatlarının Kadıköy’de yüzde 83, Beşiktaş’ta yüzde 66, Beyoğlu’nda yüzde 35 ve Ataşehir’de yüzde 96 arttığı görünüyor. Zingat.com verilerine göre Kadıköy’de bir konutun ortalama kira fiyatı 2 bin 389 TL, Beşiktaş’ta  3 bin 625 TL, Beyoğlu’nda 2 bin 973 TL ve Ataşehir’de 2 bin 446 TL oldu.

İstanbul’da satılık fiyatları 1 yılda yüzde 8 arttı

Kira fiyatlarında düşüş yaşanırken, satılık konut fiyatlarındaki artış yavaşlaması da dikkat çekiyor. 2016 ila 2017 verilerine göre son 1 yılda İstanbul genelinde satılık konut fiyatları yüzde 8 arttı. 4 ilçeye bakıldığında ise son 1 yılda satılık konut fiyatları Kadıköy’de yüzde 2, Beşiktaş’ta yüzde 7, Beyoğlu’nda yüzde 3 ve Ataşehir’de yüzde 5 arttı. 2015 ila 2016 yılları arasında satılık konut fiyatları Kadıköy’de yüzde 8, Beşiktaş’ta yüzde 14, Beyoğlu’nda yüzde 6 ve Ataşehir’de yüzde 8 arttı. 

Kaynak: Zingat.com

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 26°C

 • Ankara

  Ankara 24°C

 • İzmir

  İzmir 27°C

 • Bursa

  Bursa 25°C

 • Trabzon

  Trabzon 23°C

TÜMÜ
Reklamı Geç