Kafa tabanındaki 2.5 cm’lik beyin tümörü alındı

Kafa tabanında 2.5 cm’lik beyin tümörü teşhis edilen 43 yaşındaki Çakır Çankaya, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi’nde yapılan 7 saatlik kritik ameliyatla sonucu sağlığına kavuştu.

Kafa tabanındaki 2.5 cmlik beyin tümörü alındı

09 Ocak 2017 09:44

Kısa bir süre önce, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne baş ağrısı ve nöbet şikayeti ile başvuran 43 yaşındaki Çakır Çankaya’nın gerçekleştirilen tomografi, beyin MR’ı ve beyin MR anjiyo tetkikleri sonucunda, beynin ana damarı, görme siniri ve temporal bölge denilen özel alanlara komşu olarak gelişmiş iyi huylu beyin tümörü teşhisi kondu. Fonksiyonel açıdan son derece önemli bir yere sahip olan ve riskli bir cerrahi gerektiren 2,5cm’lik tümör dokusu, 7 saat süren başarılı bir cerrahi işlem ile bulunduğu riskli bölgeden çıkarılarak hasta sağlığına kavuşturuldu.

“İleri teknoloji başarı oranını artırıyor”

Ameliyat, Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Doğa Gürkanlar ve 10 kişilik ekip tarafından gerçekleşti. Cerrahi işlem sonrası ameliyatın önemine değinen Dr. Gürkanlar, “tümör dokusunun bulunduğu bölge sebebiyle, hastanın damarsal veya beyin dokusu yaralanması sonucu felç geçirme, görme sinirlerine zarar verilmesi durumunda ise körlük veya göz hareketi bozukluklarına sebebiyet verme riski oldukça yüksekti. Gerek ekibin deneyimli olması gerekse ileri teknoloji kullanmamız ameliyatın başarılı geçmesine olanak sağladı. Yüksek teknoloji kullanımı ile 3 boyutlu olarak daha yakından izlenebilen tümörler, sağlıklı dokuların, tümör dokularından ayrılarak beyin tümörü cerrahisindeki başarı oranını artırıyor. YDÜ Hastanesi’nde ameliyat öncesi yapılan üst düzey görüntüleme yöntemleri ve sonrasında cerrahi mikroskoplar ile uygulanan mikro cerrahi yöntem sayesinde, operasyon öncesinde ve sırasında beyin dokusunun 3 boyutlu olarak daha yakından izlenebildiğini, sağlıklı dokuların, tümör dokularından ayrılarak, alınması gereken doku hakkında daha sağlıklı kararlar verilebiliyor” şeklinde konuştu.

“Hasta, ameliyat sonrası kısa sürede sağlığına kavuştu”

Ameliyat sonrası ile ilgili de Doç. Dr. Doğa Gürkanlar, “Tüm bunların yanında gerek tam donanımlı yoğun bakım, gerekse yataklı servis aşamasında sağlık ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilen titiz takip ve tedaviler sayesinde hastamız kısa bir süre zarfında sağlığına kavuşmuştur. Hastamız bundan sonraki süreçte kontrol amaçlı belirli aralıklarla takip edilecektir” dedi.
 


YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 12°C

 • Ankara

  Ankara 14°C

 • İzmir

  İzmir 17°C

 • Bursa

  Bursa 10°C

 • Trabzon

  Trabzon 10°C

TÜMÜ
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Kadın.com
Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.