Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı ve Meclis

Seçim sonuçlarını görmek için tıklayın.

Kalbindeki deliği 38 yıl sonra öğrendi

Doğuştan var olan 3,5 santimetrelik kalp deliğini denizde yüzdüğü sırada yaşadığı çarpıntı nedeniyle başvurduğu hastanede öğrenen 38 yaşındaki Yakup Fatih Şaşmaz, başarılı bir operasyon ile sağlığına kavuştu.

Kalbindeki deliği 38 yıl sonra öğrendi

01 Ekim 2017 12:52

İzmir’de denizde yüzdüğü esnada kalp çarpıntısı yaşayan ve hastaneye başvuran Yakup Fatih Şaşmaz (38), kalbinde doğuştan delik olduğunu öğrendi. Başvurduğu özel hastanede ameliyata alınan Şaşmaz, kapalı yöntemle operasyon geçirdiğini ifade ederek, “Ameliyat gayet başarılı geçti. Bir gün yoğun bakımda kaldım. Ağrı, acı hiçbir şey hissetmedim. Kızımın kalbinde delik vardı, 18 günlükken teşhis edildi ve açık kalp ameliyatı oldu. Bu rahatsızlık genetikmiş. Bende 38 yaşında fark edildi. Geç olmadan kapatıldı” dedi.

Şaşmaz’ın kendilerine nefes darlığı, çabuk yorulma ve kalp çarpıntısı gibi şikayetlerle geldiğini anlatan Medical Park İzmir Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Ercan, “Kalpteki delik uzun yıllar tanı konmadan kalabilir. Doğuştan gelen bir bozukluk. Kalpteki delik bazı boşluklarda fazla kan olmasına neden oluyor. Bunun engellenmesi için deliğin kapatılması lazım. Açık kalp cerrahisi ile operasyon yapılabileceği gibi kapalı yöntemle de toplardamardan girerek, halk arasında şemsiye yöntemi denilen yöntemle de bu ameliyat yapılabilir. Belli tedavilerden sonra hasta kalıcı olarak sağlına kavuşuyor. Hastamızdaki delik normalin üst sınırındaydı. 3,5 santimetrelik bir kapatma cihazı kullanıldı. Bu cihaz kalbin içine yerleştirildi. Tam olarak uyum sağlaması belli bir zaman alıyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Ercan, çabuk yorulma, halsizlik ve günlük işlerde dahi çok yorulma gibi şikayeti olanların kalp yetmezliği yönünden incelenmesi gerektiğini ifade ederek, bir kardiyoloji uzmanına muayene olmalarını önerdi. 

Ali Gözeten - Halil Karahan
 

Etiketler: İzmir, kalp deliği

 

YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 31°C

 • Ankara

  Ankara 33°C

 • İzmir

  İzmir 33°C

 • Bursa

  Bursa 33°C

 • Trabzon

  Trabzon 28°C

TÜMÜ
Reklamı Geç