İhlas Haber Ajansı

SON DAKİKA

TGRT Haber Canlı İzle

Kallmann Sendromu hakkında ilk kitap

Kallmann Sendromu hakkında ilk kitap
Kallmann Sendromu hakkında ilk kitap

Dünyada her 10.000 ile 50.000 erkekten birinde ve her 50.000 ile 120.000 kadından birinde görülen Kallmann Sendromu ile alakalı olarak Beyaz Balina filminin yönetmeni A. Uygur Öztürk'ün “Ben Kallmannım” adlı kitabı Türkiye’de Kallmann sendromu hakkında yazılmış ve yayımlanmış ilk kitap olma özelliğini de taşıyor.

Kallmann sendromu nedir?

Kallmann sendromu, ikincil cinsel gelişim ve olgunlaşmadan sorumlu hormonlarının yetersiz üretimini içeren bir hipogonadotropik hipogonadizm türü olarak ifade ediliyor. Cinsiyet hormonları ve işlevleri cinsiyete göre farklılık gösterdiğinden belirtileri buna göre değişiyor. Erkek hastalarda normal ergenlik çağında yüz, kasık ve vücut kıllarının azlığı, cinsel organda büyümenin olmaması şeklinde beliriyor ve ses kalınlaşmıyor. Kadın hastalarda ise ergenlik çağında olması gereken regl gözlemlenmiyor ve göğüsler gelişmiyor.

"Hayata korkularımı yenerek başladım"

Tıp literatüründe Kallmann sendromu olarak tanımlanan, hiposmi veya anosmi diye bilinen rahatsızlık; koku alamama, ergenliğe vaktinde girememe, adem elmasının olmaması, yüz hatlarının kadınsı, sesin ince kalması gibi belirtileri olan bu sendrom yüzünden tüm hayatını, hastalığını gizleyerek yaşayan Öztürk; yeni bir hayata korkularını yenerek başladığını, hayatta bir şeyleri değiştirebilmek için kişinin ilk önce kendisini değiştirmesi gerektiğini düşünüyor.

Aslen Doğu Türkistanlı olan Beyaz Balina filminin yönetmeni A. Uygur Öztürk, yıllarca teşhisi bile konulamayan kallmann sendromu hastalığını 35 yıl boyunca gizlediğini belirtiyor. Özyaşamsal anlatısı aracılığıyla, bizzat kendinin de müzdarip olduğu ve Türkiye kamuoyunun yeterince bilgi sahibi olmadığı ender görülen Kallmann sendromuna dikkat çekiyor.

Ülkesinden ayrıldıktan sonra uzun bir yolculuğa çıkan ve bu yolculukta bir de uzun metrajlı film çeken Öztürk, Türk vatandaşı olduktan sonra Türkçeyi öğrendiğini ve kitabını kalbinin sesiyle kaleme aldığını ifade etti. “Hastalıktan değil kendimden bahsediyorum” diyerek, hayat öyküsünü kaleme aldığı kitabında kendisi gibi kallmann sendromu yaşayan genç insanlara cesaret vermesini amaçladığını belirtti.


  

BUGÜN NELER OLDU?

GERİ BİLDİRİM

Geliştirme sürecine katkıda bulunmak için lütfen sitede karşılaştığınız hataları bize bildirin.