Kansere sıcak dokunuş

Dünyada yaygınlaşan hipertermi onkolojik müdahale, Türkiye’de de ilk kez Bursa’da uygulanmaya başladı.

Kansere sıcak dokunuş

05 Ekim 2013 10:50

Kemoterapide vücut sıcaklığı artırılarak kanserli hücre duvarlarının kolayca aşılması ve ilacın hedef noktalara ulaşmasını sağlayarak yan etkisinin asgariye indirilmesi, bu zorlu tedavide başarı şansını artırıyor.Almanya'da hipertermi eğitimleri alarak cihazı Türkiye'ye getiren onkolog Doç. Dr. Mutlu Demiray, yeni tedavi metoduyla başarı şansının çok daha yukarılara çıkarıldığını söyledi. Demiray, "Kanser sıklığı her 4 aileden birinin karşılaştığı bir hastalıktır. Kanserin yapısal farklılıkları sebebiyle tedavisi birçok zorluk göstermektedir. Kanser hücreleri istilacı ve yayılmacı karakterleri yüzünden çok fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Kanser hücreleri sadece şekerle beslenebilir. Normal hücrelerden yaklaşık 200 kat fazla şeker kullanırlar. Bu kadar çok şekeri taşıyacak karışık bir damar ağı yaparlar. Kanserin teşhisinde kullanılan PET/CT tetkikinde de şekere fosfor bağlanarak damardan verilir. Kanser hücreleri tüm şekeri kullandıkları için fosfor da kanser hücrelerinin içinde kalır ve filmde parlar. Aşırı miktarda şeker kullanımı neticesinde sürekli asit üreterek hücre dışına atarlar. Kanser hücresi asitli bir ortamda bulunur. Bu asitli ortam normal hücreleri eritir ve kanser hücrelerinin yayılmasını sağlar. Kanser hücreleri bu asitten korunmak için daha kalın ve yağdan zengin bir hücre duvarına sahiptir. Kanser hücresinin kalın yağlı hücre duvarı, kemoterapi ilaçlarının hücrenin içeri girmesini engelleyebilir. Çevresindeki asitli ortam ilaçları etkisiz hale getirebilir. Kaotik (karışık) damar yapısı sebebiyle uygulanan kemoterapi ve radyoterapi, kanserli hücrelerde yeterince etkili olamayabilir. Bu şer sayılan noktalar ısı tedavisinde avantajdır. Eğer tümörü ısıtabilirseniz kalın yağlı hücre duvarı erir ve geçirgenliği artar ve kanser ilaçları kolayca hücre içine girer. Çevresindeki asit ısınınca daha da yoğunlaşır ve eriyen hücre duvarından kanser hücresinin içine girerek etkili olur. Isı tedavisi kanser hücrelerini direkt öldürmekle beraber, kalkanlarını etkisiz hale getirerek kemoterapi ve radyoterapinin daha etkili olmasını sağlar" dedi.
Doç. Dr. Mutlu Demiray, farklı tedavi metodunun teknik özelliklerini şöyle anlattı:"Kanseri seçici olarak ısıtmak esastır. Kanser hücreleri farklı özellikleri sebebiyle normal hücrelerden farklı elektromanyetik dalgalara hassastır. Güvenli elektromanyetik dalgalar kullanılarak sadece tümör hücreleri ısıtılabilir. Kanseri ısıtma tedavisi hipertermi olarak isimlendirilir. Hipertermi, kanser tedavisinde alternatif bir tedavi değildir. Avrupa'da kabul edildiği üzere kanser tedavisinin 4. parçasıdır. Hipertermi kanser hücrelerinin savunma duvarlarını çökerterek kemoterapi ilaçlarının kanserli dokuda daha etkili olmasını sağlar. Hipertermi, radyoterapinin etkisini kanserli dokuda yüzde 500’e kadar artırır. Genel manada hipertermiyle birlikte yapılan kanser tedavisinde başarı çok daha yüksektir. Hipertermi daha başarılı tedavi sağlarken, yan etkilerde artışa sebep olmaz. Hiperterminin neredeyse hiç yan etkisi yoktur. Hipertermi birçok kanser türünde başarılı bir şekilde kullanılabilir. Akciğer, karaciğer, pankreas, mide, bağırsak kanserleri, rahim ve rahim ağzı kanserleri, mesane kanserleri, beyin tümörleri, gırtlak kanserleri başlıcalarıdır. Genel bir ifadeyle kemoterapi veya radyoterapi uygulanması planlanan her hasta hipertermi açısından da değerlendirilmelidir. Amerika, Almanya, Japonya Hollanda başta olmak üzere bütün dünyada uygulanan bir tedavi yöntemidir. Amerikada Texas Üniversitesi, Harvard Medical School, Almanya'da Ruhr Üniversitesi, Münih Üniversitesi uygulamaktadır. Hollanda'da Amsterdam Medical Center başta olmak üzere önemli üniversitelerin standart tedavi şemasında hipertermi vardır. Alman Hipertermi Derneği'nin sloganında olduğu gibi, hipertermi hayatınızı kurtarabilir. Hipertermi alternatif bir tedavi değil, standart tedavinin parçasıdır. Hipertermi, tedavinin başarısını yan etkileri artırmadan bariz şekilde artırır. Dünyanın önemli merkezlerinde hipertermi standart hale geldi. Türkiye de akademik sertifikalı bu tedaviyi yapan ilk merkez oldu. Daha başarılı bir mücadele için kansere sıcak dokunuş yapmak gerekiyor."
Bursa'da Kükürtlü'de özel klinikte hizmet veren Doç. Dr. Mutlu Demiray ve ekibi hipertermi eğitimlerini Almanya Ruhr Üniversitesi'nde aldı. Avrupa Hipertermik Onkoloji Derneği üyesi Doç. Dr. Demiray ve ekibinin hizmet verdiği merkez, Türkiye'de Alman Hipertermi Derneği tarafından sertifikalandırılmış tek klinik olma özelliğini taşıyor.

İRFAN ALTIKARDEŞ
BURSA


YORUM YAZ
Lütfen Bekleyiniz ...

Toplam Yorum (0)

Şehir Seç
 • İstanbul

  İstanbul 14°C

 • Ankara

  Ankara 15°C

 • İzmir

  İzmir 16°C

 • Bursa

  Bursa 21°C

 • Trabzon

  Trabzon 18°C

TÜMÜ
Paykasa-bozdurma
Paykasa bozdurma işlemleriniz için ve paykasa kart işlemleri için en uygun paykasa fiyatları BETAKART Ön Ödemeli Kart Sistemlerinde
Paykasa Satışı
Kurumsal firma güvencesi altında paykasa kart satın alın.
Telefon destek hattı:
0533 145 96 92
Gümüş
Altın Kolye, Gümüş Kolye
Gümüş Alyans Çeşitleri ile Gumusdunyasi.com Türkiye’nin Online Alışveriş Firmasıdır.

Moda, burç ve kadına dair
tüm güzellikler için
kadin.com
bebek isimleri
erkek isimleri, kız isimleri
anlamlarını bulabileceğiniz www.isimportal.com'dan binlerce isim seçeneğine göz atınız.
D-Smart Online Başvuru Sitesi
D-smart İnternet, Kampanya, Paketleri
Online Başvuru 0850 532 0 266
www.yeniabonelik.com